Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Positiv utveckling för Medical Solutions och Industrial Solutions men lägre volymer inom Integrated Solutions

Nolato
Ladda ner börsmeddelandet

Andra kvartalet 2023 i sammandrag
• Omsättningen uppgick till 2.478 MSEK (2.905)
• Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 198 MSEK (264)
• EBITA-marginal om 8,0 procent (9,1)
• Resultat efter skatt var 155 MSEK (190)
• Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,58 SEK (0,71)
• Kassaflödet efter investeringar ökade till 224 MSEK (71), exklusive förvärv

– Koncernens nettoomsättning minskade, justerat för valuta, med 20 procent under det andra kvartalet, kommenterar Christer Wahlquist, vd och koncernchef i Nolato. Nedgången förklaras i sin helhet av fortsatt låga volymer inom affärsområde Integrated Solutions.

Medical Solutions omsättning uppgick till 1.364 MSEK (1.214), vilket justerat för valuta är en ökning med 6 procent. Rörelseresultatet EBITA uppgick till 138 MSEK (121) och EBITA-marginalen till 10,1 procent (10,0).

– Inom Medical Solutions fortsätter Nolato att stärka sin position som global, strategisk partner med stark lokal närvaro, konstaterar Christer Wahlquist. Flertalet marknadsområden visar god tillväxt. Undantaget är In-vitro-diagnostik (IVD) som på grund av fortsatta lagerjusteringar i värdekedjan är på en oförändrad nivå jämfört med motsvarande period föregående år.

Integrated Solutions omsättning uppgick till 392 MSEK (1.019), vilket justerat för valuta är en minskning med hela 63 procent. Rörelseresultatet EBITA uppgick till 16 MSEK (109) och EBITA-marginalen till 4,1 procent (10,7).

– Låga volymer och ändrad sourcingstrategi hos en tidigare betydande kund har medfört lägre försäljning under kvartalet, säger Christer Wahlquist. Omsättningen påverkades även av minskad efterfrågan i slutkundsledet för flertalet övriga kunder inom konsumentelektronik till följd av konjunkturavmattningen. Vår EMC-verksamhet fortsätter att expandera, framförallt inom fordon, medan telekomområdet påverkas av en lägre utbyggnadstakt inom 5G.

Industrial Solutions omsättning uppgick till 724 MSEK (676), vilket justerat för valuta är en ökning med 1 procent. Rörelseresultatet EBITA ökade till 56 MSEK (37) och EBITA-marginalen till 7,7 procent (5,5).

– Volymerna inom fordonsområdet har ökat, samtidigt som färre störningar i försörjningsledet har medfört en effektivare produktion, kommenterar Christer Wahlquist. För sällanköpsvaror medför den konjunkturella avmattningen en mer återhållsam konsumtion, vilket leder till lägre produktionsvolymer för vår del.

Sammantaget uppgick koncernens omsättning till 4.954 MSEK (5.784) under första halvåret 2023, vilket justerat för valuta är en minskning med 20 procent. Rörelseresultatet EBITA minskade till 391 MSEK (531) och EBITA-marginalen till 7,9 procent (9,2). Kassaflödet efter investeringar ökade till 178 MSEK (30), exklusive förvärv.

Den finansiella ställningen är fortsatt stark, med en finansiell nettoskuld på 1.163 MSEK (640) och en soliditet på 52 procent (49).

– I en omvärld som är alltmer utmanande vässar vi kontinuerligt vår konkurrenskraft, konstaterar Christer Wahlquist. Vi har idag en mer diversifierad kundbas än tidigare, vilket tillsammans med vårt ständigt pågående arbete för att sänka vår kostnadsmassa och öka vår effektivitet gör oss starkt rustade för att tillvarata möjligheter och generera en lönsam, hållbar tillväxt över tid.

Kontakt


För ytterligare information kontakta:
Christer Wahlquist, vd och koncernchef, 0705 804848
Per-Ola Holmström, finansdirektör, 0705 763340, per-ola.holmstrom@nolato.com

Om oss


Nolato är en svensk koncern med verksamhet i Europa, Asien och Nordamerika. Vi utvecklar och tillverkar produkter i polymera material som plast, silikon och TPE till ledande kunder inom medicinteknik, läkemedel, konsumentelektronik, telekom, fordon, hygien och andra utvalda industriella sektorer. Nolatoaktien noteras på Nasdaq Stockholm, där Nolato är ett Large Cap-företag i sektorn Industrials.  www.nolato.se/IR

Denna information är sådan information som Nolato är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 2023-07-20 13:00 CEST.

Bifogade filer


Nolato Q2 2023 Kvartalsrapport

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.