Pressmeddelande

Prekliniska data presenterade på CIMT bekräftar kombinationspotentialen för vididencel tillsammans med nuvarande och kommande KML-behandlingar

Mendus AB ("Mendus" publ; IMMU. ST), ett biofarmabolag med fokus på immunterapier riktade mot tumöråterfall i livshotande cancerformer, meddelar idag att bolaget har presenterat prekliniska data från sitt program inom kronisk myeloisk leukemi (KML) vid den 23:e årliga konferensen Association for Cancer Immunotherapy (CIMT), som hölls den 11–13 maj 2026 i Mainz, Tyskland. Data visar att vididencel kan kombineras med tyrosinkinashämmare (TKI) som används vid behandling av KML, inklusive asciminib, som tillhör en ny klass av TKI-behandlingar kallade allosteriska hämmare.

Forskningen som presenterades vid CIMT bekräftar att vididencel kan kombineras med ett brett spektrum av TKI-behandlingar som används vid behandling av KML, och att de immunaktiverande egenskaperna hos vididencel inte påverkas av asciminib. Detta stödjer kombinationen av vididencel med nästa generations TKI-behandlingar inom klassen allosteriska hämmare, även kallade STAMP-hämmare (Specifically Targeting the ABL Myristoyl Pocket). Denna klass av TKI:er omfattar asciminib (som säljs under varumärket Scemblix) samt flera substanser under klinisk utveckling, såsom TERN-701 och TGRX-678. Utvecklingen av dessa och andra potenta nästa generations TKI-behandlingar förväntas leda till att fler patienter kan uppnå behandlingsfri remission (TFR). Vididencel utvecklas som en aktiv immunterapi för att förebygga återfall orsakade av kvarvarande sjukdom och förbättra TFR-utfallet.

“Som ett resultat av fortsatt innovation inom behandlingen av KML kommer allt fler patienter få möjlighet att uppnå behandlingsfri remission”, säger prof. Tariq Mughal, Chief Medical and Scientific Officer på Mendus. “De prekliniska data som presenterades vid CIMT indikerar att vididencel är kompatibelt med ett brett spektrum av TKI-behandlingar, inklusive STAMP-hämmare, vilket stärker vår kliniska strategi att stödja TFR-försök i kombination med nuvarande och kommande KML-behandlingar.”

Behandlingsfri remission (TFR), dvs möjligheten att avsluta TKI-behandling samtidigt som sjukdomskontroll bibehålls, anses vara det övergripande terapeutiska målet vid KML, men kan idag endast uppnås av en bråkdel av patienterna. För det första är det endast patienter som uppnått ett varaktigt optimalt behandlingssvar på TKI-behandling, så kallad djup molekylär remission (DMR), som är aktuella för TFR-försök. För det andra är utfallet av TFR-försök relativt oförutsägbart och begränsas av ökande sjukdomsnivåer efter avslutad TKI-behandling, vanligtvis redan inom sex månader.

Mendus driver utvecklingen av vididencel vidare i den pågående fas 1b-studien VITAL-CML i patienter med KML i kronisk fas med suboptimalt behandlingssvar på TKI-behandling med målet att fastställa säkerhet, tolerabilitet och vididencels förmåga att fördjupa molekylära svar. Förutsatt att de initiala resultaten från VITAL-CML-studien, som förväntas under andra halvåret 2026, är positiva, kommer den planerade fas 2a-studien VITAL-TFR2 att utvärdera vididencels potential att stödja TFR-framgång hos patienter där ett tidigare TFR-försök misslyckats.