Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

RightBridge Ventures Group AB: Pressmeddelande

RightBridge Ventures Group
Läs börsmeddelandet

"RightBridge Ventures Group AB blir Custos Maritime & Defence Industries AB - Övergår till OTC-listning inför ny börsnotering."

En ny hemsida är under förberedelse under namnet www.custos-group.se. Vi kommer att informera aktie-ägarna så snart den är i drift.

Efter avnoteringen från Nasdaq First North Growth Market har vi ingått ett avtal med beQuoted om en OTC-listning, medan vi förbereder bolaget för notering på en annan marknadsplats.

OTC-listan är en tjänst för banker, investerare och emittenter. Den stöds av de största svenska bankerna, inklusive Avanza, Nordnet, Nordea, SEB, Swedbank och Handelsbanken. Handel sker dagligen och priser publiceras på www.otclistan.se.

För att handla aktier bör investerare kontakta den bank där deras värdepapperskonto finns. Banken försöker sedan matcha ordern med en annan investerare eller bank som är villig att genomföra transaktionen. Om möjligt genomförs affären direkt; annars kommuniceras intresset till andra deltagande banker. När en transaktion har genomförts uppdateras värdepapperskontot i enlighet med detta. Observera att detta är en allmän beskrivning - varje bank tillämpar sina egna rutiner vid hjälp med handel.

För den framtida noteringen överväger vi olika alternativ och för preliminära diskussioner i utvärderingssyfte. Beslut kommer att baseras på:

a) Plattformens rykte och kvalitet
b) Tidslinje
c) Plattformens storlek
d) Likviditet i handeln

Baserat på nyligen etablerade kontakter kan vi även komma att undersöka potentiella möjligheter till integration med andra noterade bolag.

När det gäller teckningsoptionsprogrammet har styrelsen beslutat att ändra utnyttjandeperioden för att göra programmet meningsfullt under rådande omständigheter och därmed säkerställa att aktieägarna behåller den extra uppsida som teckningsoptionerna representerar.

Stockholm, 30 september 2025

 

Per Olav Karlsen

VD / Styreledamot

+47 41 78 50 50

pok@cleaves.no

 

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.