Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Saabs resultat Kv3 2026: Positionerade för att ta vara på ökad efterfrågan

SAAB BRegulatoriskt pressmeddelande23.10.2026 klo 08.30
Discuss
Ladda ner börsmeddelandet

Saab presenterar resultatet för januari-september 2026.

- I kvartalet levererade vi hög organisk försäljningstillväxt, betydligt ökat kassaflöde och stark orderingång. Den växande efterfrågan från kunderna speglas i flera betydande kontrakt, däribland Gripen till Ukraina, GlobalEye och en order kopplad till Tysklands nya fregatter. Samtidigt fortsätter vi att investera i framtida förmågor och utöka vår produktionskapacitet. Med en stark orderstock och goda framsteg i våra program står vi väl positionerade för fortsatt tillväxt, säger Micael Johansson, vd och koncernchef, Saab.

Höjdpunkter Kv3 2026

  • Orderingången för det tredje kvartalet uppgick till MSEK 65 825 (20 861). Detta inkluderade en order om SEK 24,6 miljarder för Gripen E till Ukraina, en order om SEK 10,1 miljarder för GlobalEye till en ej offentliggjord kund och en order om SEK 8,7 miljarder för system till tyska fregatter.
  • Försäljningsintäkterna uppgick till MSEK 20 553 (15 871), motsvarande en organisk försäljningstillväxt om 30,6% (18,3).
  • EBITDA uppgick till MSEK 2 833 (2 173) och motsvarade en EBITDA-marginal om 13,8% (13,7).
  • Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 42% och uppgick till MSEK 1 945 (1 374), motsvarande en EBIT-marginal om 9,5% (8,7).
  • Nettoresultatet ökade till MSEK 1 432 (975) och resultatet per aktie uppgick till SEK 2,57 (1,77).
  • Det operationella kassaflödet ökade till MSEK 6 785 (142).
  • Nettolikviditeten uppgick till MSEK 8 679 jämfört med MSEK 3 989 vid årets slut 2025.
  • Förändringar i Saabs koncernledning meddelades, se sida 14 för mer information.  

Presentation av Saabs resultat för Kv3 2026 

Saabs vd och koncernchef Micael Johansson och finansdirektör Anna Wijkander presenterar Saabs resultat för Kv3 2026.

Datum: Fredag den 23 oktober, klockan 10.00. 

Du är välkommen att ta del av direktsändningen av presentationen på vår webb eller ringa in till en telefonkonferens. Det finns möjlighet att ställa frågor i telefonkonferensen och via webben.

Länk till webbsändningen: www.saab.com/investors/webcast/q3-2026    

Anmälan till telefonkonferensen: www.saab.com/investors/conference-call-q3 

Delårsrapporten, presentationsmaterialet och webbsändningen publiceras på www.saab.com/investors.


Kontakt

Mattias Rådström        
Presschef            
+46 (0)734 180 018        
presscentre@saabgroup.com   

Johan Andersson
Chef investerarrelationer
+46 (0)734 372 939
johan.c.andersson@saabgroup.com


Saab är ett ledande försvars- och säkerhetsföretag med syfte att hjälpa nationer att skydda sin befolkning och bidra till trygghet för människor och samhällen. Med 31 000 talangfulla medarbetare utvecklar Saab teknik och lösningar för en säkrare och mer hållbar värld. Saab utvecklar, tillverkar och underhåller avancerade system inom flygteknik, vapen, ledningssystem, sensorer och undervattenssystem. Saab har sitt huvudkontor i Sverige men en global verksamhet där Saab är en del av många nationers försvarsförmåga.

Informationen är sådan som Saab AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 23 oktober 2026 kl.07:30 CET.