• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Sisäpiiritieto: Aarne Simula on nimitetty Wetteri Oyj:n toimitusjohtajaksi ja Mika Aho hallituksen puheenjohtajaksi

WETTERIRegulatoriskt pressmeddelande24.06.2026 klo 18.41
Discuss
Läs börsmeddelandet

Wetteri Oyj
Pörssitiedote / Sisäpiiritieto
24.6.2026 klo 18.41

Sisäpiiritieto: Aarne Simula on nimitetty Wetteri Oyj:n toimitusjohtajaksi ja Mika Aho hallituksen puheenjohtajaksi  

Wetteri Oyj:n hallitus on 24.6.2026 nimittänyt Aarne Simulan konsernin toimitusjohtajaksi. Samassa yhteydessä hallitus valitsi keskuudestaan hallituksen puheenjohtajaksi Mika Ahon.  

Luovuttuaan Wetteri Oyj:n toimitusjohtajan tehtävästä 1.8.2025 Simula jatkoi yhtiön hallituksen jäsenenä, johdon neuvonantajana ja suurimpana osakkeenomistajana. Hän palaa nyt toimitusjohtajaksi johtamaan yhtiön vaihetta kannattavaan kasvuun uusien autojen myynti edellä. Simula aloittaa tehtävässä välittömästi ja jatkaa hallituksen jäsenenä. 

Aarne Simulalla on yli 40 vuoden kokemus autoalalta myyntipäällikön tehtävistä aluejohdon ja toimitusjohtajan tehtäviin sekä alan lukuisiin luottamustehtäviin, joihin kuuluu tälläkin hetkellä muun muassa Autoalan Keskusliiton hallituksen jäsenyys.  

"Autokaupan volyymi on kasvussa ja Wetterillä on myynnissä valtakunnan parhaat merkit maan kattavassa myyntiverkostossa.  Suuntaammekin nyt resurssit uusien autojen myynnin kasvattamiseen, joka tuottaa meille runsaasti vaihtoautoja käytettyjen autojen kauppaan. Kasvua haemme myös alan konsolidaatiosta, missä olemme vahvasti mukana. Samalla tehostamme toimenpiteitä yhtiön tuloksen parantamiseksi. Näillä elementeillä tulemme vauhdittamaan Ohittamaton-strategian toimeenpanoa", Aarne Simula kertoo.  

Wetteri Oyj:n uudella puheenjohtajalla Mika Aholla on 25 vuoden kokemus finanssialan johtotehtävistä, mm liiketoimintayksiköiden, vakuutuspalveluiden, asiakkuusjohtajan sekä varatoimitusjohtajan tehtävistä. Näissä tehtävissä hänelle on kehittynyt laaja verkosto autoalan toimijoista ja ymmärrys alan keskeisistä sidosryhmistä. 

Aho kommentoi Simulan valintaa toimitusjohtajaksi: "Aarnelle on kertynyt pitkän uransa aikana poikkeuksellisen vahva ja laaja-alainen ymmärrys autokaupasta ja Wetterin liiketoiminnan vahvuuksista. Hän on myös rakentanut pitkäjänteisesti yhtiölle strategisesti tärkeitä päämiessuhteita, joiden merkitys korostuu toimialan murroksessa. Hallitus luottaa siihen, että Aarnen johdolla Wetterin kannattavaan kasvuun tähtäävän strategian toimeenpano tehostuu". 

Aarne Simula on ilmoittanut, että hän alkaa nostaa palkkaa työstään toimitusjohtajana 1.8.2027 alkaen. Hallitus on tämän hyväksynyt. 

WETTERI OYJ
Mika Aho
hallituksen puheenjohtaja

Lisätietoja:
Mika Aho
hallituksen puheenjohtaja
Wetteri Oyj
puh. 040 722 0200
mika.aho1@outlook.com

Aarne Simula
toimitusjohtaja
Wetteri Oyj
puh. 0400 689 613
aarne.simula@wetteri.fi  

Wetteri Oyj - Autoliike pohjoisesta, koko Suomessa

Wetteri Oyj on täyden palvelun autotalo, jolla on yli 60-vuotias historia suomalaisessa autokaupassa. Liiketoiminta koostuu henkilöautojen, huoltopalvelujen ja raskaan kaluston segmenteistä. Yhtiö on kasvanut paikallisesta oululaisesta autoliikkeestä valtakunnalliseksi toimijaksi, jolla on Suomessa toimipisteitä jo 20 paikkakunnalla. Wetterillä työskentelee noin 800 autoalan ammattilaista. Tavoitteemme on tehdä ohittamatonta autokauppaa ja olla asiakkaillemme erinomainen kumppani koko autoilun elinkaarella. Olemme Suomen automarkkinassa tärkeä toimija yhteisellä matkalla kohti päästötöntä autoilua. Wetteri on listattu Nasdaq Helsingissä. Lisätietoja: www.sijoittajat.wetteri.fi.

Jakelu:
Nasdaq Helsinki
Keskeiset tiedotusvälineet
www.sijoittajat.wetteri.fi