• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Sisäpiiritieto: S-Pankki Oyj julkistaa suositellun 17,20 euron osakekohtaisen vapaaehtoisen julkisen käteisostotarjouksen kaikista Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeista

OMASPRegulatoriskt pressmeddelande09.07.2026 klo 08.31
Discuss

EI JULKISTETTAVAKSI TAI LEVITETTÄVÄKSI, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, AUSTRALIASSA, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA TAI ETELÄ-AFRIKASSA TAI NÄIHIN MAIHIN TAI MILLÄÄN MUULLA ALUEELLA TAI MILLEKÄÄN MUULLE ALUEELLE, JOSSA OSTOTARJOUS OLISI SOVELTUVAN LAIN VASTAINEN. LISÄTIETOJA ALLA KOHDASSA ”TÄRKEÄÄ TIETOA”.

Sisäpiiritieto: S-Pankki Oyj julkistaa suositellun 17,20 euron osakekohtaisen vapaaehtoisen julkisen käteisostotarjouksen kaikista Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeista

  • S-Pankki Oyj käynnistää vapaaehtoisen 17,20 euron osakekohtaisen käteisostotarjouksen tavoitteenaan kaikkien Oma Säästöpankki Oyj:n liikkeeseen laskemien ja ulkona olevien osakkeiden hankkiminen. Ostotarjouksen toteuduttua suunnitelmana on Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeiden poistaminen Nasdaq Helsinki Oy:n ylläpitämältä säännellyltä markkinalta.
  • Tarjousvastike edustaa noin 52,5 prosentin preemiota verrattuna kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan kahdentoista kuukauden ajanjaksolla ja noin 47,0 prosenttia verrattuna päätöskurssiin 8.7.2026, ja tarjoaa Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeenomistajille mahdollisuuden realisoida omistuksensa arvo välittömästi.
  • Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö sr, Parkanon Säästöpankkisäätiö sr, Liedon Säästöpankkisäätiö sr, Töysän Säästöpankkisäätiö sr ja Kuortaneen Säästöpankkisäätiö sr, jotka omistavat yhteensä noin 59,9 prosenttia Oma Säästöpankki Oyj:n ulkona olevista osakkeista ja äänistä, ovat peruuttamattomasti sitoutuneet hyväksymään ostotarjouksen.
  • Oma Säästöpankki Oyj:n hallitus on päätösvaltaisena ja eturistiriidattomien jäsentensä edustamana yksimielisesti päättänyt suositella, että Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeenomistajat hyväksyvät ostotarjouksen. Suositusta tukee EY Advisory Oy:n Oma Säästöpankki Oyj:n hallitukselle antama fairness opinion -lausunto.
  • S-Pankki Oyj uskoo, että toteutuessaan yhdistyminen luo suuremman liiketoimintakokonaisuuden, joka vahvistaa yhdistyneen pankin asemaa kilpailukykyisenä toimijana ja jolla on paremmat edellytykset tarjota laadukkaita palveluita asiakkailleen sekä vastata pankkisektorin kasvaviin vaatimuksiin.
  • S-Pankki Oyj näkee Oma Säästöpankki Oyj:ssa merkittävää arvoa ja potentiaalia. Oma Säästöpankki Oyj:lla on yli 150 vuoden historia ja sen myötä vahva asema suomalaisessa pankkisektorissa sekä arvokasta pankkialan osaamista. S-Pankki Oyj tarjoaisi vankan alustan jatkaa menestyksekästä työtä ja kasvua.
  • Ostotarjouksen odotetaan toteutuvan vuoden 2026 neljännen vuosineljänneksen aikana.
  • Ostotarjouksen toteuttamisella ei odoteta olevan merkittäviä välittömiä vaikutuksia Oma Säästöpankki Oyj:n liiketoimintaan tai varoihin, johdon tai työntekijöiden asemaan tai toimipaikkoihin. Kuten on tavanomaista, S-Pankki Oyj aikoo kuitenkin muuttaa Oma Säästöpankki Oyj:n hallituksen kokoonpanon ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen. Ostotarjouksen toteutuessa Oma Säästöpankki Oyj jatkaisi S-Pankki Oyj:n tytäryhtiönä. Lisäksi S-Pankki Oyj:n strategisten ja kaupallisten näkökohtien perusteella ostotarjouksen toteuttamisen ja/tai Oma Säästöpankki Oyj:n osakkeiden Nasdaq Helsinki Oy:n säännellyltä markkinalta poistamisen jälkeen, tiettyjä muutoksia voidaan toteuttaa ajan mittaan osana tavanomaista liiketoiminnan arviointia.

S-Pankki Oyj (”S-Pankki” tai ”Tarjouksentekijä”) täten julkistaa vapaaehtoisen suositellun julkisen käteisostotarjouksen kaikista Oma Säästöpankki Oyj:n (”Oma Säästöpankki” tai ”Yhtiö”) liikkeeseen lasketuista ja ulkona olevista osakkeista (”Osakkeet” tai jokainen erikseen ”Osake”), jotka eivät ole Oma Säästöpankin tai minkään sen tytäryhtiöiden hallussa (”Ostotarjous”). Yhtiön osakkeenomistajille (pois lukien Oma Säästöpankki ja sen tytäryhtiöt) tarjotaan 17,20 euron käteisvastike jokaisesta Osakkeesta, jonka osalta Ostotarjous on pätevästi hyväksytty (”Tarjousvastike”), jolloin Yhtiön koko liikkeeseen lasketun osakekannan arvo on noin 571,4 miljoonaa euroa perustuen 33 222 988 Osakkeeseen.

Oma Säästöpankin hallitus on päätösvaltaisena ja eturistiriidattomien jäsentensä edustamana (”Oma Säästöpankin Hallitus” tai ”Yhtiön Hallitus”) yksimielisesti päättänyt suositella Oma Säästöpankin osakkeenomistajille Ostotarjouksen hyväksymistä. Oma Säästöpankin hallituksen puheenjohtaja Jaakko Ossa on peruuttamattoman sitoumuksen antaneen osakkeenomistajan hallituksen jäsen, eikä sen vuoksi ole osallistunut Ostotarjouksen tai siihen liittyvien asioiden arviointiin, käsittelyyn tai päätöksentekoon. Oma Säästöpankin Hallitus on käsitellyt näitä asioita yksinomaan eturistiriidattomien jäsentensä kesken.

KESKEISIMMÄT SEIKAT JA YHTEENVETO OSTOTARJOUKSESTA

  • Tarjouksentekijä ja Oma Säästöpankki ovat 9.7.2026 allekirjoittaneet yhdistymissopimuksen (”Yhdistymissopimus”), jonka mukaan Tarjouksentekijä tekee Ostotarjouksen kaikista Oma Säästöpankin Osakkeista.
  • Tarjousvastike on 17,20 euroa käteisenä jokaisesta Osakkeesta, jonka osalta Ostotarjous on pätevästi hyväksytty, alisteisena oikaisuille alla kohdassa ”Ostotarjous lyhyesti” esitetyn mukaisesti.
  • Osakkeet ovat kaupankäynnin kohteena Nasdaq Helsinki Oy:n (”Nasdaq Helsinki”) säännellyllä markkinalla.
  • Tarjousvastike sisältää preemion, joka on noin:
    • 47,0 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen päätöskurssiin (11,70 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026, eli viimeisenä Ostotarjouksen julkistamista välittömästi edeltävänä kaupankäyntipäivänä;
    • 46,0 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (11,78 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kolmen kuukauden ajanjaksolla;
    • 37,9 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (12,47 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kuuden kuukauden ajanjaksolla; ja
    • 52,5 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (11,28 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kahdentoista kuukauden ajanjaksolla.
  • Ostotarjouksen yhteenlaskettu arvo on noin 571,4 miljoonaa euroa perustuen 33 222 988 Osakkeeseen ja ottamatta huomioon Yhtiön hallussa olevaa 133 741 omaa osaketta.
  • Oma Säästöpankin Hallitus on päätösvaltaisena ja eturistiriidattomien jäsentensä edustamana yksimielisesti päättänyt suositella Oma Säästöpankin osakkeenomistajille Ostotarjouksen hyväksymistä. Suositusta tukee Yhtiön taloudellisen neuvonantajan EY Advisory Oy:n Oma Säästöpankin Hallitukselle antama fairness opinion -lausunto.
  • Ostotarjouksen toteuttamisella ei odoteta olevan merkittäviä välittömiä vaikutuksia Oma Säästöpankin liiketoimintaan tai varoihin, johdon tai työntekijöiden asemaan tai toimipaikkoihin. Kuten on tavanomaista, Tarjouksentekijä aikoo kuitenkin muuttaa Oma Säästöpankin hallituksen kokoonpanon Ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen. Lisäksi Tarjouksentekijän strategisten ja kaupallisten näkökohtien perusteella Ostotarjouksen toteuttamisen ja/tai Osakkeiden Nasdaq Helsingin säännellyltä markkinalta poistamisen jälkeen, tiettyjä muutoksia voidaan toteuttaa ajan mittaan osana tavanomaista liiketoiminnan arviointia.
  • Oma Säästöpankin suurimmat osakkeenomistajat, Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö sr, Parkanon Säästöpankkisäätiö sr, Liedon Säästöpankkisäätiö sr, Töysän Säästöpankkisäätiö sr ja Kuortaneen Säästöpankkisäätiö sr, jotka edustavat yhteensä noin 59,9 prosenttia Oma Säästöpankin Osakkeista, ovat kukin erikseen antaneet peruuttamattomat sitoumukset hyväksyä Ostotarjous. Nämä peruuttamattomat sitoumukset päättyvät automaattisesti muun muassa siinä tapauksessa, että Tarjouksentekijä ei ole käynnistänyt Ostotarjouksen mukaista tarjousaikaa neljän viikon kuluessa Ostotarjouksen julkistamispäivästä, Tarjouksentekijä luopuu Ostotarjouksesta tai päättää olla toteuttamatta sitä.
  • Tarjouksentekijän välittömästi käytettävissä olevat varat riittävät Ostotarjouksen toteuttamiseen ja mahdollisen osakeyhtiölain (624/2006, muutoksineen, ”Osakeyhtiölaki”) mukaisen pakollisen lunastusmenettelyn rahoittamiseen. Tarjouksentekijän velvollisuus toteuttaa Ostotarjous ei ole ehdollinen rahoituksen saatavuudelle (olettaen, että kaikki Ostotarjouksen Toteuttamisedellytykset (kuten määritelty jäljempänä) ovat täyttyneet tai että Tarjouksentekijä on luopunut vaatimasta niiden täyttymistä).
  • Tarjouksentekijä odottaa julkistavansa arviolta 16.7.2026 tarjousasiakirjan (”Tarjousasiakirja”), joka sisältää yksityiskohtaisia tietoja Ostotarjouksesta. Ostotarjouksen mukaisen tarjousajan odotetaan alkavan arviolta 17.7.2026 ja päättyvän arviolta 25.9.2026, ellei Tarjouksentekijä jatka tarjousaikaa Ostotarjouksen Toteuttamisedellytysten (kuten määritelty jäljempänä) täyttämiseksi. Ostotarjouksen odotetaan tällä hetkellä toteutuvan vuoden 2026 neljännen vuosineljänneksen aikana.
  • Ostotarjouksen toteuttaminen on ehdollinen tiettyjen tavanomaisten edellytysten täyttymiselle tai sille, että Tarjouksentekijä on luopunut vaatimasta niiden täyttymistä sinä päivänä tai siihen päivään mennessä, kun Tarjouksentekijä julkistaa Ostotarjouksen lopullisen tuloksen, mukaan lukien muun muassa, että kaikki tarvittavat hyväksynnät sääntelyviranomaisilta on saatu ja että Tarjouksentekijä on saanut haltuunsa yli 90 prosenttia Oma Säästöpankin Osakkeista ja äänistä.

Jari Annala, S-Pankin hallituksen puheenjohtaja, kommentoi Ostotarjousta seuraavasti:
”Olemme erittäin tyytyväisiä voidessamme julkistaa ostotarjouksemme Oma Säästöpankin osakkeista. Huolellisen arvioinnin perusteella pidämme sitä strategisesti vahvana mahdollisuutena sekä S-Pankille että Oma Säästöpankille.

Oma Säästöpankki on perinteikäs toimija suomalaisella pankkisektorilla, ja näemme yhtiöiden välillä vahvan yhteisen arvopohjan. Arvostamme suuresti sitä työtä, jolla yhtiö on asemansa rakentanut. S-Pankille yrityskauppa olisi luonteva askel strategian toteuttamisessa ja mahdollisuus rakentaa entistä vahvempaa kotimaista pankkia.

S-Pankilla on vahvat taloudelliset resurssit järjestelyn toteuttamiseksi. S-Pankin omistajat tukevat hanketta ja ovat sitoutuneet pääomittamaan S-Pankkia, jotta sen pääomat säilyvät vahvana myös ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen.”

Riikka Laine-Tolonen, S-Pankin toimitusjohtaja, kommentoi Ostotarjousta seuraavasti:
”S-Pankin tavoitteena on kasvu uuteen kokoluokkaan sekä aktiivisten ja pankkiasiointiaan keskittävien asiakkaiden määrän kasvattaminen. Yrityskaupan toteutuessa S-Pankki nousisi entistä vahvemmaksi vaihtoehdoksi asiakkaille. Yhdistämällä molempien pankkien vahvuudet voisimme tarjota entistä parempia palveluita ja asiakaskokemusta yhdistäen digitaalisen helppouden, henkilökohtaisen palvelun ja vahvan paikallisen läsnäolon.

Suurempi kokoluokka parantaisi mahdollisuuksiamme investoida pankin ja palveluiden kehittämiseen toimintaympäristössä, jossa asiakkaiden odotukset ja pankkitoimintaan kohdistuvat vaatimukset kasvavat jatkuvasti. Yhdistyminen loisi myös erinomaiset edellytykset laajentaa yritysliiketoimintaamme, mikä tekisi meistä entistä houkuttelevamman kumppanin yhä useammalle asiakkaalle.

Aikaisemmista yritysjärjestelyistä hankittu kokemuksemme antaa meille hyvät valmiudet toteuttaa yhdistyminen hallitusti, sujuvasti ja vastuullisesti sekä asiakkaiden että henkilöstön näkökulmasta.”

Carl Pettersson, Oma Säästöpankin hallituksen varapuheenjohtaja, kommentoi Ostotarjousta seuraavasti:
”Oma Säästöpankissa on viime vuosina määrätietoisesti tehty merkittäviä muutoksia ja parannettu operatiivista tehokkuutta ja suorituskykyä. Yhtiö on päivittänyt strategiansa ja rakentanut vahvempaa ja kestävämpää pankkia, jonka toiminnan ytimessä on henkilökohtainen palvelu ja paikallisuus. Samaan aikaan toimialan konsolidaatio vaikuttaa yhä voimakkaammin pankkisektorin kehitykseen.

Tätä taustaa vasten Oma Säästöpankin Hallitus on arvioinut Ostotarjousta huolellisesti Arvopaperimarkkinayhdistyksen julkaiseman ostotarjouskoodin mukaisesti. Arvioinnissa on huomioitu muun muassa Tarjouksentekijän kyky tukea Oma Säästöpankin tulevaa kehitystä osana suurempaa kokonaisuutta sekä Tarjousvastikkeen merkittävä preemio ja käteisellä suoritettava maksu. Oma Säästöpankin Hallitus on harkinnut huolellisesti muita vaihtoehtoja ja arvioinut Yhtiön arvon suhteessa yhtiön strategiaan, tuloksentekokykyyn sekä muihin vahvuuksiin.

Arvioidessaan Ostotarjousta ja muita vaihtoehtoja, Oma Säästöpankin Hallitus on ottanut huomioon myös sen, että osakkeenomistajat, jotka edustavat yhteensä noin 59,9 prosenttia Oma Säästöpankin Osakkeista, ovat peruuttamattomasti sitoutuneet hyväksymään Ostotarjouksen. Järjestelyn osakkeenomistajille tarjottu arvo huomioon ottaen Oma Säästöpankin Hallitus pitää Ostotarjousta oikeudenmukaisena ja kohtuullisena vaihtoehtona Oma Säästöpankille ja sen osakkeenomistajille.”

Karri Alameri, Oma Säästöpankin toimitusjohtaja, kommentoi Ostotarjousta seuraavasti:
”Oma Säästöpankki on edistynyt merkittävästi viime vuosina. Myönteinen kehitys on seurausta määrätietoisesta työstä, jolla olemme vahvistaneet toimintaamme, parantaneet tehokkuuttamme ja keskittyneet entistä selkeämmin pankkitoiminnan perusteisiin. Liiketoimintamme ytimessä on vahva paikallinen läsnäolo, sitoutunut henkilöstö ja pitkäaikaiset asiakassuhteet, jotka perustuvat luottamukseen ja henkilökohtaiseen palveluun.

Olen ylpeä siitä, miten organisaatiomme vie tätä työtä eteenpäin joka päivä, ja uskon, että Oma Säästöpankki on matkalla kohti vahvempaa ja kestävämpää suorituskykyä. Viime vuodet ovat olleet Yhtiöllemme muutosten aikaa ja osoitus vahvasta tekemisen kulttuurista sekä osoitus henkilöstömme ammattitaidosta.”

TIETOA S-PANKISTA

S-Pankki on vakavarainen pankki ja osa kotimaista S-ryhmää. S-Pankki on syntynyt asiakasomistajien pankiksi tehtävänään varmistaa, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. S-Pankki tarjoaa asiakkailleen pankki-, rahoitus- ja varainhoitopalveluja sekä harjoittaa kiinnitysluottopankkitoimintaa. Vuoden 2025 lopussa S-Pankilla oli yli 3,4 miljoonaa asiakasta, joista 858 000 oli aktiivista asiakasta. S-Pankin strategiana on kasvattaa aktiivisten asiakkaiden määrää ja pankkiasiointiaan keskittävien asiakkaiden osuutta sekä tarjota ylivoimaista helppoutta ja hyötyä palvelumallilla, joka yhdistää digitaalisen ja henkilökohtaisen palvelun. S-Pankissa työskentelee noin 1 200 asiantuntijaa.

TIETOA OMA SÄÄSTÖPANKISTA

Oma Säästöpankki on vakavarainen ja kannattava suomalainen pankki, joka palvelee ympäri Suomen 48 konttorissa ja digikanavien kautta yli 200 000 henkilö- ja yritysasiakasta noin 600 asiantuntijan voimin. Oma Säästöpankki keskittyy pääasiassa vähittäispankkitoimintaan ja tarjoaa asiakkailleen monipuolisia pankkipalveluja sekä oman taseensa kautta että välittäen yhteistyökumppaneidensa tuotteita, kuten luotto-, sijoitus- ja lainaturvatuotteita. Oma Säästöpankki harjoittaa myös kiinnitysluottopankkitoimintaa. Oma Säästöpankin keskeisenä tavoitteena on ensiluokkainen asiakaskokemus henkilökohtaisen palvelun ja helpon saavutettavuuden kautta sekä digitaalisissa että perinteisissä kanavissa. Oma Säästöpankin Osakkeet ovat listattuna Nasdaq Helsingin ylläpitämällä säännellyllä markkinalla.

TAUSTA JA STRATEGISET TAVOITTEET

Tarjouksentekijällä ja Yhtiöllä on yhteen sopiva arvopohja, mukaan lukien luottamus, asiakaskeskeisyys, paikallisuus sekä vastuullinen liiketoiminta. Suomen pankkisektori on jatkuvassa murroksessa, jossa digitalisaatio ja kehittyvä sääntely-ympäristö edellyttävät yhä suurempaa liiketoimintakokonaisuutta ja operatiivista tehokkuutta. Lisäksi kiristyvä sääntely sekä sääntelyyn ja teknologiaan liittyvät kasvavat kustannukset lisäävät tarvetta mittakaavaeduille ja tekevät toimialan konsolidaatiosta keskeisen keinon vastata toimintaympäristön muutoksiin. Tarjouksentekijä uskoo, että yhdistyminen luo kokonaisuuden, joka on vahvempi kuin kumpikin yhtiö itsenäisenä toimijana ja jonka suurempi kokoluokka mahdollistaa merkittävämmät investoinnit palveluihin, teknologiaan, asiakaskokemukseen ja henkilöstön osaamisen kehittämiseen sekä palveluiden kehittämisen digitaalisuutta, henkilökohtaisuutta ja paikallisuutta yhdistäen, ja joka pystyy vastaamaan tehokkaammin pankkisektorin kasvaviin vaatimuksiin ja tarjoamaan kilpailukykyisiä palveluja asiakkailleen.

Lisäksi Tarjouksentekijä näkee Yhtiön vahvan aseman pienten ja keskisuurten yritysasiakkaiden sekä maatila-asiakkaiden pankkina ja Yhtiön alueellisen aseman luonnollisena täydennyksenä Tarjouksentekijän nykyiselle liiketoiminnalle. Yhdistymisen myötä Tarjouksentekijän yritysliiketoiminta laajentuisi kattamaan pienten ja keskisuurten yritysten sekä maatila-asiakkaiden palvelun, mikä monipuolistaisi Tarjouksentekijän tuottorakennetta ja vastaisi sen asiakkaiden tarpeisiin ja odotuksiin. Yhdistyminen täydentäisi Tarjouksentekijän nykyistä liiketoimintarakennetta ja laajentaisi muodostuvan kokonaisuuden asiakaspohjaa. Tarjouksentekijä uskoo, että molempien yhtiöiden parhaiden osaajien yhdistäminen nostaisi muodostuvan kokonaisuuden osaamistasoa ja loisi houkuttelevamman työympäristön, joka tukee henkilöstön kehittymistä ja sitouttamista. Parhaiden käytäntöjen jakaminen organisaatioiden välillä parantaisi asiakaskokemusta ja liiketoiminnan tuloksellisuutta.

Tarjouksentekijällä on vahva taloudellinen asema ja osoitettu kyky toteuttaa vaativia integraatiohankkeita laadukkaasti, mikä luo Tarjouksentekijän näkemyksen mukaan erinomaiset edellytykset yhdistymisen onnistuneelle toteuttamiselle. Lisäksi Tarjouksentekijän omistajat ovat ilmaisseet tukevansa hanketta, ja Ostotarjouksen toteuttamisen yhteydessä Tarjouksentekijä vahvistaa omia varojaan enintään 400 miljoonan euron suuruisella osakeannilla sen varmistamiseksi, että Tarjouksentekijän pääomitus säilyy vahvana myös Ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen. Osakeanti suunnataan Tarjouksentekijän nykyisille omistajille eli Suomen Osuuskauppojen Keskuskunnalle (SOK) ja S-ryhmään kuuluville osuuskaupoille, jotka ovat sitoutuneet osakeannin toteuttamiseen.

Ostotarjouksen toteuttamisella ei odoteta olevan merkittäviä välittömiä vaikutuksia Yhtiön liiketoimintaan, varoihin, johdon tai työntekijöiden asemaan tai toimipaikkoihin. Kuten on tavanomaista, Tarjouksentekijä aikoo kuitenkin muuttaa Yhtiön hallituksen kokoonpanon Ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen. Lisäksi Tarjouksentekijän strategisten ja kaupallisten näkökohtien perusteella Ostotarjouksen toteuttamisen ja/tai Osakkeiden Nasdaq Helsingin säännellyltä markkinalta poistamisen jälkeen, tiettyjä muutoksia voidaan toteuttaa ajan mittaan osana tavanomaista liiketoiminnan arviointia.

OSTOTARJOUS LYHYESTI

Tarjouksentekijä ja Oma Säästöpankki ovat 9.7.2026 allekirjoittaneet Yhdistymissopimuksen, jonka mukaisesti Tarjouksentekijä tekee Ostotarjouksen. Alla kohdassa ”Yhdistymissopimus” on tiivistelmä Yhdistymissopimuksesta.

Tarjouksentekijä ja Oma Säästöpankki ovat sitoutuneet noudattamaan Arvopaperimarkkinayhdistyksen julkaisemaa ostotarjouskoodia (”Ostotarjouskoodi”).

Tämän tiedotteen päivämääränä Oma Säästöpankilla on yhteensä 33 356 729 liikkeeseen laskettua osaketta, joista 33 222 988 on ulkona olevia osakkeita ja 133 741 on Yhtiön hallussa olevia omia osakkeita. Tämän tiedotteen päivämääränä Tarjouksentekijällä ei ole hallussaan yhtään Osaketta.

Tarjouksentekijä pidättää itsellään oikeuden hankkia Osakkeita tarjousajan aikana ja/tai sen jälkeen (mukaan lukien mahdollinen jatkettu tarjousaika ja mahdollinen jälkikäteinen tarjousaika) julkisessa kaupankäynnissä Nasdaq Helsingissä tai muutoin.

Tarjousvastike

Tarjousvastike on 17,20 euroa käteisenä jokaisesta Osakkeesta, jonka osalta Ostotarjous on pätevästi hyväksytty, alisteisena mahdollisille oikaisuille alla kuvatun mukaisesti.

Tarjousvastike sisältää preemion, joka on noin:

  • 47,0 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen päätöskurssiin (11,70 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026, eli viimeisenä Ostotarjouksen julkistamista välittömästi edeltävänä kaupankäyntipäivänä;
  • 46,0 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (11,78 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kolmen kuukauden ajanjaksolla;
  • 37,9 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (12,47 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kuuden kuukauden ajanjaksolla; ja
  • 52,5 prosenttia verrattuna Oma Säästöpankin osakkeen kaupankäyntimäärillä painotettuun keskihintaan (11,28 euroa) Nasdaq Helsingissä 8.7.2026 päättyneellä kahdentoista kuukauden ajanjaksolla..

Tarjousvastike on määritelty 33 222 988 liikkeeseen lasketun ja ulkona olevan Osakkeen perusteella. Mikäli Yhtiö muuttaa Yhdistymissopimuksen päivämääränä liikkeeseen laskettujen ja ulkona olevien Osakkeidensa lukumäärää uuden osakeannin, uudelleen luokittelun, osakkeiden jakamisen (mukaan lukien käänteisen jakamisen (reverse split)) tai muun vastaavan järjestelyn seurauksena, millä on laimentava vaikutus, pois lukien osakkeiden liikkeeseenlasku Yhtiön voimassa olevien osakepohjaisten kannustinohjelmien nojalla, Tarjousvastiketta oikaistaan vastaavasti euro eurosta -perusteisesti. Mikäli Yhtiö jakaa osinkoa tai muutoin jakaa varoja osakkeenomistajilleen, tai mikäli täsmäytyspäivä minkä tahansa edellä mainitun osalta on Ostotarjouksen toteutuskauppojen suorittamispäivänä tai ennen toteutuskauppojen suorittamista, minkä seurauksena varojenjakoa tiettyjen osakkeiden osalta ei suoritettaisi Tarjouksentekijälle, Tarjousvastiketta oikaistaan vastaavasti euro eurosta -perusteisesti, ja ainoastaan näiden osakkeiden osalta.

Tarjousaika

Ostotarjouksen mukaisen tarjousajan odotetaan alkavan arviolta 17.7.2026 ja päättyvän arviolta 25.9.2026. Tarjouksentekijä pidättää itsellään oikeuden jatkaa tarjousaikaa Ostotarjouksen ehtojen ja soveltuvien lakien ja määräysten mukaisesti ja niiden asettamien rajojen puitteissa Ostotarjouksen toteuttamisedellytysten täyttämiseksi, mukaan lukien muun muassa kaikkien tarvittavien hyväksyntöjen, lupien, suostumusten, hyväksymisten tai muiden toimien saaminen (tai, soveltuvin osin asiaankuuluvien odotusaikojen päättyminen) kilpailu- tai sääntelyviranomaisilta, jotka vaaditaan Ostotarjouksen toteuttamiseksi. Ostotarjouksen odotetaan toteutuvan vuoden 2026 neljännen vuosineljänneksen aikana.

Ostotarjouksen yksityiskohtaiset ehdot ja ohjeet Ostotarjouksen hyväksymiseksi tulevat sisältymään Tarjousasiakirjaan, jonka Tarjouksentekijä odottaa julkistavansa arviolta 16.7.2026.

Oma Säästöpankin Hallituksen suositus

Oma Säästöpankin Hallitus on päätösvaltaisena ja eturistiriidattomien jäsentensä edustamana yksimielisesti päättänyt suositella Oma Säästöpankin osakkeenomistajille Ostotarjouksen hyväksymistä. Oma Säästöpankin Hallitus julkistaa arvopaperimarkkinalain (746/2012, muutoksineen, ”Arvopaperimarkkinalaki”) mukaisen lausuntonsa Ostotarjouksesta ennen tarjousajan alkamista, ja se liitetään Tarjousasiakirjaan.

Oma Säästöpankin Hallitus on arvioinut huolellisesti useita muita vaihtoehtoja Ostotarjoukselle sekä tarkastellut Yhtiön arvostusta muun muassa suhteessa Oma Säästöpankin strategiaan, realistiseen tuloksentekokykyyn ja muihin vahvuuksiin. Vaihtoehtoja harkitessaan ja Ostotarjousta arvioidessaan Oma Säästöpankin Hallitus on ottanut huomioon myös 59,9 prosenttia Osakkeista edustavien osakkeenomistajien antamat peruuttamattomat sitoumukset myydä Osakkeensa Ostotarjouksessa.

Oma Säästöpankin Hallitus sai EY Advisory Oy:n 8.7.2026 päivätyn fairness opinion -lausunnon, jonka mukaan, kyseisen fairness opinion -lausunnon päivämääränä, Oma Säästöpankin osakkeenomistajille Ostotarjouksen mukaan maksettava Tarjousvastike on kyseisille osakkeenomistajille taloudellisessa mielessä kohtuullinen. Fairness opinion -lausunto perustuu tehtyihin oletuksiin, noudatettuihin menettelyihin, harkittuihin seikkoihin sekä tehtyyn tarkastukseen liittyviin rajoituksiin ja varauksiin, jotka on kuvattu tarkemmin kyseisessä lausunnossa. Fairness opinion -lausunto tullaan liittämään kokonaisuudessaan Oma Säästöpankin Hallituksen suositukseen.

Oma Säästöpankin hallituksen puheenjohtaja Jaakko Ossa on peruuttamattoman sitoumuksen antaneen osakkeenomistajan hallituksen jäsen, eikä sen vuoksi ole osallistunut Oma Säästöpankin Hallituksen Ostotarjouksen tai siihen liittyvien asioiden arviointiin, käsittelyyn tai päätöksentekoon. Oma Säästöpankin Hallitus on käsitellyt näitä asioita yksinomaan eturistiriidattomien jäsentensä kesken.

Oma Säästöpankin merkittävien osakkeenomistajien tuki

Tarjouksentekijä on saanut peruuttamattomat sitoumukset Ostotarjouksen hyväksymiseksi Oma Säästöpankin osakkeenomistajilta, jotka yhdessä edustavat noin 59,9 prosenttia Osakkeista. Etelä-Karjalan Säästöpankkisäätiö sr, Parkanon Säästöpankkisäätiö sr, Liedon Säästöpankkisäätiö sr, Töysän Säästöpankkisäätiö sr ja Kuortaneen Säästöpankkisäätiö sr ovat peruuttamattomasti sitoutuneet hyväksymään Ostotarjouksen. Nämä peruuttamattomat sitoumukset päättyvät automaattisesti muun muassa siinä tapauksessa, että Tarjouksentekijä ei ole käynnistänyt Ostotarjouksen mukaista tarjousaikaa neljän viikon kuluessa Ostotarjouksen julkistamispäivästä, Tarjouksentekijä luopuu Ostotarjouksesta tai päättää olla toteuttamatta sitä.

Ostotarjouksen toteuttamisedellytykset

Ostotarjouksen toteuttaminen edellyttää, että alla esitetyt Ostotarjouksen toteuttamiselle asetetut edellytykset (”Toteuttamisedellytykset”) ovat sinä päivänä tai siihen päivään mennessä, jolloin Tarjouksentekijä julkistaa Ostotarjouksen lopullisen tuloksen Arvopaperimarkkinalain 11 luvun 18 §:n mukaisesti, täyttyneet, tai Tarjouksentekijä on luopunut vaatimasta niiden täyttymistä, sikäli kun se on sovellettavan lain mukaan mahdollista:

1. Ostotarjous on pätevästi hyväksytty sellaisten Osakkeiden osalta, jotka yhdessä Tarjouksentekijän ennen Ostotarjouksen lopullisen tuloksen julkistamisen päivämäärää tai julkistamisen päivämääränä muutoin hankkimien tai omistamien Osakkeiden kanssa edustavat yhteensä yli 90 prosenttia Osakkeista ja Osakkeiden tuottamista äänioikeuksista Yhtiössä laskettuna Osakeyhtiölain 18 luvun 1 §:n mukaisesti;

2. kaikki Ostotarjouksen toteuttamiseksi tarvittavat kilpailu- ja muiden sääntelyviranomaisten hyväksynnät, luvat, suostumukset, hyväksymiset tai muut toimet on saatu tai, soveltuvin osin asiaankuuluvat odotusajat ovat päättyneet, mukaan lukien rajoituksetta Yhdistymissopimuksessa määritellyt viranomaishyväksynnät, ja että kyseisissä hyväksynnöissä, luvissa, suostumuksissa tai hyväksymisissä asetetut ehdot ovat kussakin tapauksessa Tarjouksentekijän kannalta hyväksyttäviä kaikilta olennaisilta osiltaan;

3. mitään lakia ei ole säädetty tai muuta määräystä ei ole annettu, eikä yksikään toimivaltainen tuomioistuin tai sääntelyviranomainen ole tehnyt päätöstä, joka kokonaan tai olennaisilta osin estäisi, lykkäisi tai vaikeuttaisi Ostotarjouksen toteuttamista;

4. Yhdistymissopimuksen päivämäärän jälkeen ei ole ilmennyt sellaista seikkaa tai olosuhdetta, joka muodostaa tai johtaa olennaisen haitalliseen muutokseen;

5. Tarjouksentekijä ei ole saanut tietoa seikasta tai olosuhteesta, joka on johtanut olennaisen haitalliseen muutokseen (lukuun ottamatta sellaista seikkaa tai olosuhdetta, josta on asianmukaisesti ilmoitettu due diligence -tiedoissa);

6. mikään Yhtiön julkistama, tai Yhtiön Tarjouksentekijälle ilmaisema tieto ei ole olennaisen virheellinen, puutteellinen tai harhaanjohtava, eikä Yhtiö ole jättänyt julkistamatta mitään sellaista tietoa, joka sen olisi sovellettavien lakien, mukaan lukien Nasdaq Helsingin säännöt, nojalla pitänyt julkistaa, edellyttäen, että kussakin tapauksessa julkistettu, ilmaistu tai ilmaisematta jätetty tieto tai tietojen julkistamatta jättäminen muodostaa olennaisen haitallisen muutoksen;

7. Yhdistymissopimusta ei ole irtisanottu sen ehtojen mukaisesti, ja se on edelleen kaikilta osin voimassa;

8. Yhtiön Hallitus on antanut suosituksensa Ostotarjouksen hyväksymisestä ja suositus on kaikilta osin voimassa eikä sitä ole muokattu, peruutettu tai muutettu (pois lukien kuitenkin teknisluontoiset muutokset tai suosituksen muuttaminen soveltuvien lakien tai Ostotarjouskoodin sitä edellyttäessä edellyttäen, että suositus Ostotarjouksen hyväksymisestä pysyy voimassa); ja

9. merkittävien osakkeenomistajien antamat sitoumukset hyväksyä Ostotarjous ovat kaikilta osin voimassa ehtojensa mukaisesti, eikä niitä ole muokattu, peruutettu tai muutettu.

Edellä esitetyt Toteuttamisedellytykset ovat tyhjentäviä. Tarjouksentekijä voi vedota Toteuttamisedellytykseen ja näin aiheuttaa sen, ettei Ostotarjous edisty tai että Ostotarjous raukeaa tai se peruutetaan ainoastaan, jos kyseisillä olosuhteilla, jotka aiheuttavat oikeuden kyseiseen Toteuttamisedellytykseen vetoamiseen, on Finanssivalvonnan julkista ostotarjousta ja tarjousvelvollisuutta koskevissa määräyksissä ja ohjeissa 9/2013 ja Ostotarjouskoodissa mainitulla tavalla olennainen merkitys Tarjouksentekijälle Ostotarjouksen kannalta. Tarjouksentekijä pidättää itsellään oikeuden luopua soveltuvien lakien ja määräysten sallimissa rajoissa minkä tahansa täyttymättä jääneen Toteuttamisedellytyksen täyttymisen vaatimisesta. Mikäli kaikki Toteuttamisedellytykset ovat täyttyneet tai Tarjouksentekijä on luopunut vaatimasta Toteuttamisedellytyksien täyttymistä viimeistään Ostotarjouksen lopullisen tuloksen julkistamishetkellä, Tarjouksentekijä toteuttaa Ostotarjouksen sen ehtojen mukaisesti tarjousajan päättymisen jälkeen hankkimalla Osakkeet, joiden osalta Ostotarjous on pätevästi hyväksytty, ja maksamalla Tarjousvastikkeen niille osakkeenomistajille, jotka ovat pätevästi hyväksyneet Ostotarjouksen sen ehtojen mukaisesti.

Viranomaishyväksynnät

Tarjouksentekijä tulee niin pian kuin on kohtuullisesti mahdollista tekemään kaikki olennaiset ja tavanomaiset ilmoitukset ja hakemukset saadakseen kaikki tarvittavat viranomaishyväksynnät, luvat, hyväksymiset tai suostumukset viranomaisilta tai vastaavilta tahoilta, mukaan lukien mutta ei rajoittuen vaadittavat hyväksynnät Yhtiön määräosuuden hankinnalle luottolaitoksista annetun lain mukaisesti ja yrityskauppavalvontaan liittyvät hyväksynnät (tai, tapauksesta riippuen, soveltuvien odotusaikojen päättyminen), jotka vaaditaan soveltuvan sääntelyn mukaan millä tahansa lainkäyttöalueella Ostotarjouksen toteuttamiseksi.

Ostotarjous edellyttää tiettyjä toimivaltaisen viranomaisen hyväksyntöjä Yhtiön määräosuuden hankinnalle sekä tiettyjä kilpailuviranomaisten hyväksyntöjä. Tarjouksentekijä pyrkii kohtuudella käytettävissä olevin keinoin saamaan tällaiset viranomaishyväksynnät. Tarjouksentekijä odottaa tällä hetkellä saatavilla olevan tiedon perusteella saavansa tällaiset tarvittavat viranomaishyväksynnät ja toteuttavansa Ostotarjouksen vuoden 2026 neljännen vuosineljänneksen aikana. Viranomaishyväksyntämenettelyn kesto ja lopputulos eivät kuitenkaan ole Tarjouksentekijän kontrollissa, eikä ole varmuutta siitä, että hyväksynnät saadaan arvioidun aikataulun puitteissa tai ollenkaan.

Rahoitus

Tarjouksentekijän välittömästi käytettävissä olevat varat riittävät Ostotarjouksen toteuttamiseen ja mahdollisen Osakeyhtiölain mukaisen pakollisen lunastusmenettelyn rahoittamiseen. Tarjouksentekijän velvollisuus toteuttaa Ostotarjous ei ole ehdollinen rahoituksen saatavuudelle (olettaen, että kaikki Ostotarjouksen Toteuttamisedellytykset ovat täyttyneet tai että Tarjouksentekijä on luopunut vaatimasta niiden täyttymistä).

Osakkeita koskevat tulevaisuudensuunnitelmat

Tarjouksentekijä aikoo hankkia kaikki Osakkeet. Mikäli Tarjouksentekijän omistusosuus ylittää 90 prosenttia kaikista Yhtiön Osakkeista ja äänistä Ostotarjouksen toteuttamisen seurauksena tai muutoin, Tarjouksentekijä aloittaa niin pian kuin käytännössä mahdollista Osakeyhtiölain mukaisen pakollisen lunastusmenettelyn kaikista jäljellä olevista Osakkeista. Tämän jälkeen Tarjouksentekijä tulee hakemaan Oma Säästöpankin osakkeiden poistamista Nasdaq Helsingin säännellyltä markkinalta niin pian kuin soveltuvien lakien ja määräysten sekä Nasdaq Helsingin sääntöjen nojalla on sallittua ja käytännössä mahdollista.

Yhdistymissopimus

Oma Säästöpankin ja Tarjouksentekijän välisessä Yhdistymissopimuksessa on sovittu pääasialliset ehdot, joiden mukaisesti Tarjouksentekijä tekee Ostotarjouksen.

Yhdistymissopimuksen mukaan Oma Säästöpankin Hallitus voi milloin tahansa ennen Ostotarjouksen toteuttamista vetäytyä suosituksestaan, muokata tai muuttaa sitä, peruuttaa sen, tai päättää olla antamatta suositustaan sekä ryhtyä toimiin, jotka ovat vastoin suositusta, mutta vain mikäli Oma Säästöpankin Hallitus Suomen lakien ja säännösten (mukaan lukien Ostotarjouskoodi) mukaisen pakollisen huolellisuusvelvollisuutensa perusteella vilpittömin mielin arvioi, että sellaisten olennaisten olosuhdemuutosten vuoksi, jotka ovat tapahtuneet Yhdistymissopimuksen päivämäärän jälkeen, tai ennen Yhdistymissopimuksen päivämäärää, ja joista Yhtiön Hallitus ei ollut tietoinen Yhdistymissopimuksen päivämääränä (mukaan lukien, mutta ei rajoittuen, kilpaileva tarjous tai parempi tarjous), jotka eivät liity Yhtiön Yhdistymissopimuksen mukaisten velvollisuuksien rikkomiseen, Ostotarjouksen hyväksyminen ei enää olisi Osakkeiden haltijoiden parhaan edun mukaista, ja Yhtiön Hallitus on antanut Tarjouksentekijälle kohtuullisen mahdollisuuden, vähintään viiden (5) arkipäivän kuluessa siitä, kun Tarjouksentekijälle on ilmoitettu Yhtiön Hallituksen harkitsevan tällaisia toimia, neuvotella Yhtiön Hallituksen kanssa kyseisistä toimista Ostotarjouksen ehtojen parantamiseksi tai muiden toimenpiteiden toteuttamiseksi kyseisten olosuhteiden korjaamiseksi, ja ottanut tällaiset mahdollisesti parannetut Ostotarjouksen ehdot huomioon päättäessään kyseisistä toimista, edellyttäen, että mikäli tällainen Yhtiön Hallituksen toimi liittyy vakavaan kilpailevaan tarjoukseen, jonka Yhtiön Hallitus on vilpittömin mielin arvioinut voivan muodostaa paremman tarjouksen, ja (i) Yhtiö on ilman aiheetonta viivytystä ilmoittanut Tarjouksentekijälle kirjallisesti kilpailevasta tarjouksesta (mukaan lukien mahdolliset olennaiset muutokset), mukaan lukien Yhtiön saatavilla olevien tietojen mukaan kilpailevan tarjoajan tiedot, tarjottu hinta ja muut tällaisen kilpailevan tarjouksen olennaiset ehdot, (ii) Yhtiön Hallitus on antanut Tarjouksentekijälle vähintään seitsemän (7) arkipäivän kuluessa kilpailevan tarjouksen julkistamisesta tai sen jälkeen, kun Tarjouksentekijä on saanut kaikki tällaiseen kilpailevaan tarjoukseen liittyvät olennaiset tiedot, kohtuullisen mahdollisuuden neuvotella ja sopia Yhtiön Hallituksen kanssa Ostotarjouksen ehtojen parantamisesta Yhdistymissopimuksen mukaisesti, (iii) Yhtiö on ilmoittanut Tarjouksentekijälle, että Yhtiön Hallitus on päättänyt, että tällainen kilpaileva tarjous muodostaa paremman tarjouksen, tai mikäli se julkistettaisiin tai siihen ryhdyttäisiin, muodostaisi paremman tarjouksen, tapauksen mukaan, ja soveltuvin osin (iv) tällainen kilpaileva tarjous on julkistettu siten, että siitä tulee parempi tarjous.

Yhtiö on sitoutunut, ja sitoutunut varmistamaan, että sen tytäryhtiö ja niiden edustajat ovat (a) sitoutuneet olemaan kehottamatta tekemään, suoraan tai välillisesti, sellaisia tiedusteluja, ehdotuksia tai tarjouksia (mukaan lukien Osakkeiden omistajille tehdyt ehdotukset tai tarjoukset), jotka muodostavat kilpailevan tarjouksen tai joiden voidaan kohtuullisesti odottaa johtavan kilpailevaan tarjoukseen, (b) lopettaneet ja sitoutuneet lopettamaan kaikki mahdolliset Yhdistymissopimuksen allekirjoituspäivää edeltäneet keskustelut, neuvottelut tai muut toimet, jotka liittyvät mihinkään kilpailevaan tarjoukseen, ja (c) sitoutuneet vastaanottaessaan kilpailevan tarjouksen olemaan suoraan tai välillisesti edistämättä sellaisen kilpailevan tarjouksen etenemistä, paitsi jos Yhtiön Hallitus vilpittömin mielin, saatuaan neuvoja hyvämaineiselta ulkopuoliselta oikeudelliselta neuvonantajalta ja taloudelliselta neuvonantajalta, katsoo, että tällaisten edistämistoimien toteuttaminen on tarpeen Yhtiön Hallituksen pakollisen huolellisuusvelvollisuuden täyttämiseksi. Yhtiön Hallitus ei ryhdy muihin edistämistoimiin kuin niihin, jotka ovat välttämättömiä sen pakollisen huolellisuusvelvollisuuden täyttämiseksi.

Yhdistymissopimus sisältää lisäksi eräitä molempien osapuolten antamia tavanomaisia vakuutuksia ja sitoumuksia, kuten sitoumuksen, tietyin poikkeuksin, harjoittaa Yhtiön ja sen tytäryhtiön liiketoimintaa tavanomaisen liiketoiminnan mukaisesti siihen päivämäärään asti, kunnes ylimääräinen yhtiökokous on pidetty Ostotarjouksen toteuttamisen jälkeen tai kunnes Yhdistymissopimus irtisanotaan sen ehtojen mukaisesti, sen mukaan kumpi ajankohdista on aikaisempi, ja sitoumuksen kohtuullisesti parhaan kykynsä mukaan tehdä tai huolehtia siitä, että toteutetaan kaikki kohtuudella tarvittavat toimenpiteet, sekä avustaa ja tehdä yhteistyössä toisen osapuolen kanssa kaikki tarvittavat tai suositeltavat toimet tehokkaimmalla mahdollisella tavalla Ostotarjouksen toteuttamiseksi.

Yhtiö tai Tarjouksentekijä voi irtisanoa Yhdistymissopimuksen ja luopua Yhdistymissopimuksen mukaisista suunnitelluista transaktioista tietyissä olosuhteissa, kuten muun muassa, jos toimivaltainen tuomioistuin tai muu viranomainen antaa Ostotarjouksen tai sen oleellisen osan toteuttamisen estävän lainvoimaisen päätöksen, josta ei voi enää valittaa, Yhdistymissopimuksen päivämäärän jälkeen ja joka on edelleen voimassa tai jos Yhtiö tai Tarjouksentekijä on olennaisesti rikkonut antamaansa vakuutusta tai sitoumusta. Mikäli Yhdistymissopimus irtisanotaan Yhtiön Hallituksen suosituksen peruuttamisen, muuttamisen tai antamatta jättämisen johdosta, kuten Yhdistymissopimuksessa on tarkemmin määritelty, Yhtiö on sitoutunut korvaamaan Tarjouksentekijälle aiheutuneet kustannukset 2 000 000 euron enimmäissummaan saakka. Mikäli Yhdistymissopimus irtisanotaan tiettyjen Yhdistymissopimuksessa määriteltyjen syiden vuoksi, Tarjouksentekijä on sitoutunut korvaamaan Yhtiölle aiheutuneet kustannukset 2 000 000 euron enimmäissummaan saakka.

NEUVONANTAJAT

Tarjouksentekijä on nimittänyt PricewaterhouseCoopers Oy:n johtavaksi taloudelliseksi neuvonantajakseen, Danske Bank A/S, Suomen sivuliikkeen ostotarjouksen järjestäjäksi, Borenius Asianajotoimisto Oy:n oikeudelliseksi neuvonantajakseen ja IR Partners Oy:n viestinnälliseksi neuvonantajakseen Ostotarjouksen yhteydessä. Oma Säästöpankki on nimittänyt EY Advisory Oy:n taloudelliseksi neuvonantajakseen, Asianajotoimisto Krogerus Oy:n oikeudelliseksi neuvonantajakseen ja Rud Pedersen Finland Oy:n viestinnälliseksi neuvonantajakseen Ostotarjouksen yhteydessä.

S-PANKIN TIEDOTUSTILAISUUS MEDIALLE JA SIJOITTAJILLE

S-Pankki kutsuu median edustajat, analyytikot ja sijoittajat osallistumaan Ostotarjousta käsittelevään suoraan webcast-tiedotustilaisuuteen tänään 9.7.2026 kello 11.00. Tilaisuudessa esiintyvät S-Pankin hallituksen puheenjohtaja Jari Annala ja toimitusjohtaja Riikka Laine-Tolonen. Esitys pidetään suomeksi. Tilaisuus tallennetaan ja se tulee myöhemmin löytymään S-Pankin ostotarjoussivustolta. Kutsu tilaisuuteen lähetetään erikseen.

Lisätietoja:

Oma Säästöpankki Oyj

Carl Pettersson, hallituksen varapuheenjohtaja, haastattelupyynnöt viestintäjohtajan kautta

Karri Alameri, toimitusjohtaja, haastattelupyynnöt viestintäjohtajan kautta

Pirjetta Soikkeli, viestintäjohtaja, puh. +358 40 7500 093, pirjetta.soikkeli@omasp.fi

www.omasp.fi

S-Pankki Oyj

Riikka Laine-Tolonen, toimitusjohtaja, haastattelupyynnöt viestinnän kautta

Tiina Nurmi, viestintäjohtaja, puh. +358 10 768 1689, tiina.2.nurmi@s-pankki.fi

S-Pankin viestintä, puh. +358 10 767 9300, viestinta@s-pankki.fi

Tietoja Ostotarjouksesta on saatavilla osoitteessa www.s-pankki.fi/ostotarjous.

TÄRKEÄÄ TIETOA

TÄTÄ TIEDOTETTA EI SAA JULKAISTA TAI MUUTOIN LEVITTÄÄ, KOKONAAN TAI OSITTAIN, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, AUSTRALIASSA, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA TAI ETELÄ-AFRIKASSA TAI NÄIHIN MAIHIN TAI MILLÄÄN MUULLA ALUEELLA TAI MILLEKÄÄN MUULLE ALUEELLE, JOSSA OSTOTARJOUS OLISI SOVELTUVAN LAIN VASTAINEN.

TÄMÄ TIEDOTE EI OLE TARJOUSASIAKIRJA EIKÄ SELLAISENAAN MUODOSTA TARJOUSTA TAI KEHOTUSTA TEHDÄ MYYNTITARJOUSTA. ERITYISESTI TÄMÄ TIEDOTE EI OLE TARJOUS MYYDÄ TAI TARJOUSPYYNTÖ OSTAA MITÄÄN TÄSSÄ TIEDOTTEESSA KUVATTUJA ARVOPAPEREITA EIKÄ OSTOTARJOUKSEN LAAJENNUS AUSTRALIAAN, KANADAAN, HONGKONGIIN, JAPANIIN, UUTEEN-SEELANTIIN TAI ETELÄ-AFRIKKAAN. SIJOITTAJIEN TULEE HYVÄKSYÄ OSAKKEITA KOSKEVA OSTOTARJOUS YKSINOMAAN TARJOUSASIAKIRJAAN SISÄLLYTETTYJEN TIETOJEN POHJALTA. TARJOUKSIA EI TEHDÄ SUORAAN TAI VÄLILLISESTI ALUEILLE, JOILLA JOKO TARJOAMINEN TAI TARJOUKSEEN OSALLISTUMINEN OLISI SOVELTUVAN LAIN VASTAISTA TAI MIKÄLI ALUEELLA VAADITAAN TARJOUSASIAKIRJAN JULKISTAMISTA TAI REKISTERÖINTEJÄ TAI TARJOUKSEN TEKEMISEEN KOHDISTUU MUITA VAATIMUKSIA SUOMESSA OSTOTARJOUKSEEN LIITTYVIEN VAATIMUSTEN LISÄKSI.

OSTOTARJOUSTA EI TEHDÄ SUORAAN TAI VÄLILLISESTI ALUEELLE, MISSÄ SE ON SOVELTUVAN LAIN VASTAINEN, EIKÄ, KUN JULKAISTU, TARJOUSASIAKIRJAA JA SIIHEN LIITTYVIÄ HYVÄKSYMISLOMAKKEITA JAETA, LEVITETÄ EDELLEEN TAI VÄLITETÄ EIKÄ NIITÄ SAA JAKAA, LEVITTÄÄ EDELLEEN TAI VÄLITTÄÄ ALUEELLE TAI ALUEELTA, MISSÄ SE ON SOVELTUVIEN LAKIEN TAI SÄÄNNÖSTEN VASTAISTA. OSTOTARJOUSTA EI ERITYISESTI TEHDÄ SUORAAN TAI VÄLILLISESTI POSTIPALVELUIDEN KAUTTA TAI MILLÄÄN MUULLA TAVALLA TAI VÄLINEELLÄ (SISÄLTÄEN, MUTTA EI RAJOITTUEN, FAKSIN, TELEKSIN, PUHELIMEN SEKÄ INTERNETIN) TAI MILLÄÄN OSAVALTIOIDEN VÄLISEEN TAI ULKOMAANKAUPPAAN LIITTYVÄLLÄ TAVALLA TAI MINKÄÄN KANSALLISEN ARVOPAPERIPÖRSSIN TAI SEN TARJOAMIEN PALVELUIDEN KAUTTA AUSTRALIASSA, KANADASSA, HONGKONGISSA, JAPANISSA, UUDESSA-SEELANNISSA TAI ETELÄ-AFRIKASSA TAI NÄIHIN MAIHIN. OSTOTARJOUSTA EI VOIDA HYVÄKSYÄ, SUORAAN TAI VÄLILLISESTI, MILLÄÄN SANOTULLA KÄYTÖLLÄ, TAVALLA TAI VÄLINEELLÄ EIKÄ AUSTRALIASTA, KANADASTA, HONGKONGISTA, JAPANISTA, UUDESTA-SEELANNISTA TAI ETELÄ-AFRIKASTA JA MIKÄ TAHANSA OSTOTARJOUKSEN VÄITETTY HYVÄKSYNTÄ, JOKA JOHTUU SUORAAN TAI VÄLILLISESTI NÄIDEN RAJOITUSTEN RIKKOMISESTA ON MITÄTÖN.

TÄMÄ PÖRSSITIEDOTE ON VALMISTELTU SUOMEN LAIN, NASDAQ HELSINGIN SÄÄNTÖJEN JA OSTOTARJOUSKOODIN MUKAISESTI, JA TÄSSÄ ESITETTY INFORMAATIO EI VÄLTTÄMÄTTÄ VASTAA SITÄ, MITÄ SE OLISI OLLUT, JOS TÄMÄ TIEDOTE OLISI VALMISTELTU SUOMEN ULKOPUOLELLA OLEVIEN ALUEIDEN LAKIEN MUKAISESTI.

Tietoja Oma Säästöpankin osakkeenomistajille Yhdysvalloissa

Oma Säästöpankin yhdysvaltalaisille osakkeenomistajille ilmoitetaan, että Osakkeet eivät ole listattuna Yhdysvaltain arvopaperipörssissä ja että Oma Säästöpankkia eivät koske Yhdysvaltain vuoden 1934 arvopaperipörssilain, muutoksineen (”Pörssilaki”) vaatimukset säännöllisestä tiedonantovelvollisuudesta, eikä se ole velvollinen toimittamaan, eikä toimita, mitään raportteja Yhdysvaltain arvopaperi- ja pörssiviranomaisille (U.S. Securities and Exchange Commission, ”SEC”).

Ostotarjous tehdään Oma Säästöpankin, jonka kotipaikka on Suomessa, liikkeeseen lasketuista ja ulkona olevista osakkeista, ja siihen soveltuvat suomalaiset tiedonantovelvollisuudet ja menettelyvaatimukset. Ostotarjous tehdään Yhdysvalloissa Pörssilain Kohdan 14(e) ja Regulation 14E -säännöksen mukaisesti, Pörssilain Kohdan 14d-1(c) ”Tier I” -ostotarjousta koskevien poikkeussääntöjen mukaisesti, ja muutoin Suomen lainsäädännön tiedonantovelvollisuuksien ja menettelyvaatimusten mukaisesti, muun muassa koskien Ostotarjouksen aikataulua, selvitysmenettelyitä, peruuttamista, edellytyksistä luopumista ja maksujen ajoitusta, jotka eroavat Yhdysvaltain vastaavista. Erityisesti tähän pörssitiedotteeseen sisällytetyt taloudelliset tiedot on laadittu Suomessa soveltuvien kirjanpitostandardien mukaisesti, eivätkä ne välttämättä ole verrattavissa yhdysvaltalaisten yhtiöiden tilinpäätöksiin tai taloudellisiin tietoihin.

On huomioitava, että Tarjouksentekijän mahdollisuus luopua Ostotarjouksen toteuttamisedellytyksistä (sekä hyväksymisajan aikana että sen päättymisen jälkeen) ja osakkeenomistajien mahdollisuus peruuttaa hyväksymisensä eivät ole samanlaiset Suomen lainsäädännön mukaisessa ostotarjouksessa kuin Yhdysvaltain lainsäädännön mukaisessa ostotarjouksessa. Yhdysvaltalaisia osakkeenomistajia kehotetaan ottamaan yhteyttä omiin neuvonantajiinsa Ostotarjoukseen liittyvissä kysymyksissä. Tarjouksentekijä voi erityisesti luopua Ostotarjouksen toteuttamisedellytyksistä ilman, että se tarjoaa peruuttamisoikeutta, siltä osin kuin sovellettava laki ei sitä edellytä.

Ostotarjous tehdään Oma Säästöpankin Yhdysvalloissa asuville osakkeenomistajille samoin ehdoin kuin kaikille muille Oma Säästöpankin osakkeenomistajille, joille tarjous tehdään. Kaikki tietoa sisältävät asiakirjat, mukaan lukien tämä pörssitiedote, annetaan yhdysvaltalaisille osakkeenomistajille tavalla, joka on verrattavissa menetelmään, jolla tällaiset asiakirjat toimitetaan Oma Säästöpankin muille osakkeenomistajille.

Soveltuvien lakien tai määräysten sallimissa rajoissa Tarjouksentekijä ja sen lähipiiriyhtiöt tai sen välittäjät ja välittäjien lähipiiriyhtiöt (toimiessaan Tarjouksentekijän tai sen lähipiiriyhtiöiden asiamiehinä) voivat ajoittain tämän pörssitiedotteen päivämäärän jälkeen Ostotarjouksen vireilläolon aikana ja muutoin kuin Ostotarjouksen mukaisesti, suoraan tai välillisesti, ostaa tai järjestää ostavansa Osakkeita tai mitä tahansa arvopapereita, jotka ovat vaihdettavissa tai muunnettavissa Osakkeiksi. Nämä ostot voivat tapahtua joko julkisilla markkinoilla vallitsevilla hinnoilla tai yksityisinä liiketoimina neuvotelluilla hinnoilla. Siinä laajuudessa kuin tieto ostoista tai järjestelyistä ostaa julkistetaan Suomessa, tieto julkistetaan lehdistötiedotteella tai muulla sellaisella tavalla, jolla tällaisen tiedon voidaan kohtuudella arvioida tavoittavan Oma Säästöpankin osakkeenomistajat Yhdysvalloissa. Lisäksi Tarjouksentekijän taloudelliset neuvonantajat voivat harjoittaa Oma Säästöpankin arvopapereilla tavanomaista kaupankäyntiä, joka voi käsittää tällaisten arvopapereiden oston tai niiden ostamisen järjestämisen. Siinä laajuudessa kuin Suomessa vaaditaan, tieto tällaisista ostoista julkistetaan Suomessa Suomen lain edellyttämällä tavalla.

SEC tai mikään Yhdysvaltain osavaltion arvopaperikomitea ei ole hyväksynyt tai hylännyt Ostotarjousta, lausunut Ostotarjouksen arvosta tai kohtuullisuudesta eikä lausunut mitään Ostotarjouksen yhteydessä annettujen tietojen riittävyydestä, oikeellisuudesta tai täydellisyydestä. Tämän vastainen lausuma on rikosoikeudellisesti rangaistava teko Yhdysvalloissa.

Käteisen vastaanottaminen Ostotarjouksen perusteella yhdysvaltalaisena Osakkeiden omistajana saattaa olla Yhdysvaltain liittovaltion tuloverotuksessa ja soveltuvan Yhdysvaltain osavaltion ja paikallisten sekä ulkomaisten ja muiden verolakien mukaan verotettava tapahtuma. Kaikkia Osakkeiden omistajia kehotetaan välittömästi kääntymään riippumattoman ammattimaisen neuvonantajan puoleen Ostotarjouksen hyväksymistä koskeviin vero- ja muihin seuraamuksiin liittyen.

Siltä osin kuin Ostotarjoukseen sovelletaan Yhdysvaltain arvopaperilakeja, näitä lakeja sovelletaan vain Osakkeiden yhdysvaltalaisiin haltijoihin, eivätkä ne aiheuta vaatimuksia muille henkilöille. Oma Säästöpankin osakkeenomistajien oikeuksien toteuttaminen ja mahdollisten vaatimusten esittäminen Yhdysvaltain liittovaltion arvopaperilakien nojalla voi olla vaikeaa, koska Tarjouksentekijä ja Oma Säästöpankki ovat sijoittautuneet Yhdysvaltain ulkopuolelle ja osa tai kaikki niiden toimihenkilöistä ja johtajista saattavat olla muiden alueiden kuin Yhdysvaltojen asukkaita. Oma Säästöpankin osakkeenomistajat eivät välttämättä voi haastaa Tarjouksentekijää tai Oma Säästöpankkia tai näiden toimihenkilöitä tai johtajia oikeuteen Yhdysvaltain liittovaltion arvopaperilakien rikkomisesta Yhdysvaltain ulkopuolisessa tuomioistuimessa. Tarjouksentekijän ja Oma Säästöpankin sekä niiden lähipiiriyhtiöiden pakottaminen noudattamaan yhdysvaltalaisen tuomioistuimen tuomiota voi olla vaikeaa.

Tulevaisuutta koskevat lausumat

Tämä tiedote sisältää lausumia, jotka siltä osin kuin ne eivät ole historiallisia tosiseikkoja, ovat ”tulevaisuutta koskevia lausumia”. Tulevaisuutta koskevat lausumat sisältävät lausumia koskien suunnitelmia, odotuksia, ennusteita, päämääriä, tavoitteita, pyrkimyksiä, strategioita, tulevaisuuden tapahtumia, tulevaisuuden liikevaihtoa tai tulosta, investointeja, rahoitustarvetta, yritysostoja koskevia suunnitelmia tai aikeita, kilpailuvahvuuksia ja -heikkouksia, taloudelliseen asemaan, tulevaan liiketoimintaan ja kehitykseen liittyviä suunnitelmia tai tavoitteita, liiketoimintastrategiaa sekä toimialaa, poliittista ja lainsäädännöllistä ympäristöä koskevia suuntauksia sekä muita ei-historiallisia tietoja. Tulevaisuutta koskevat lausumat voidaan joissakin tapauksissa tunnistaa tulevaisuutta koskevien ilmaisujen käytöstä, kuten ”uskoa”, ”aikoa”, ”saattaa”, ”voida” tai ”pitäisi” tai niiden kielteisistä tai muunnelluista vastaavista ilmaisuista. Tulevaisuutta koskeviin lausumiin liittyy luonnostaan sekä yleisiä että erityisiä riskejä, epävarmuustekijöitä ja oletuksia. Lisäksi on olemassa riskejä siitä, ettei arvioita, ennusteita, suunnitelmia ja muita tulevaisuutta koskevia lausumia tulla saavuttamaan. Näistä riskeistä, epävarmuustekijöistä ja oletuksista johtuen sijoittajien ei tule antaa tällaisille tulevaisuutta koskeville lausumille merkittävää painoarvoa. Tässä tiedotteessa luetellut tulevaisuutta koskevat lausumat ilmaisevat ainoastaan tämän tiedotteen päivämäärän mukaista asiantilaa.

Vastuuvapauslauseke

PricewaterhouseCoopers Oy toimii ainoastaan Tarjouksentekijän eikä kenenkään muun taloudellisena neuvonantajana tähän tiedotteeseen liittyen. PricewaterhouseCoopers Oy tai sen lähipiiriyhtiöt tai niiden kumppanit, hallituksen jäsenet, toimihenkilöt, työntekijät tai edustajat eivät ole vastuussa kenellekään muulle kuin Tarjouksentekijälle PricewaterhouseCoopers Oy:n asiakkailleen antaman suojan tarjoamisesta tai neuvonannon tarjoamisesta mihin tahansa tässä tiedotteessa viitattuun asiaan liittyen.

Danske Bank A/S on saanut toimiluvan Tanskan pankkilain mukaisesti. Sitä valvoo Tanskan finanssivalvonta. Danske Bank A/S on Tanskassa perustettu yksityinen osakeyhtiö, jonka pääkonttori sijaitsee Kööpenhaminassa ja jossa se on rekisteröity Tanskan kaupparekisteriin numerolla 61126228.

Danske Bank A/S (toimien Suomen sivuliikkeensä kautta) toimii järjestäjänä Tarjouksentekijän lukuun eikä kenenkään muun lukuun näihin materiaaleihin tai niiden sisältöön liittyen. Danske Bank A/S ei ole vastuussa kenellekään muulle kuin Tarjouksentekijälle Danske Bank A/S:n asiakkailleen antaman suojan tarjoamisesta taikka minkään neuvonannon tarjoamisesta missään näissä materiaaleissa mainittuihin asioihin liittyen. Rajoittamatta henkilön vastuuta petoksesta, Danske Bank A/S:lla tai sen lähipiiriyhtiöillä tai minkään näistä johtajilla, toimihenkilöillä, edustajilla, työntekijöillä, neuvonantajilla tai asiamiehillä ei ole minkäänlaista vastuuta kenellekään muulle henkilölle (mukaan lukien, rajoituksetta, kaikki vastaanottajat) Ostotarjouksen yhteydessä.

EY Advisory Oy toimii yksinomaan Oma Säästöpankki Oyj:n eikä kenenkään muun puolesta Ostotarjouksen ja tässä tiedotteessa mainittujen asioiden yhteydessä. EY Advisory Oy tai sen lähipiiriyhtiöt tai niiden osakkaat, johtajat, toimihenkilöt, työntekijät tai asiamiehet eivät ole vastuussa kenellekään muulle kuin Oma Säästöpankki Oyj:lle EY Advisory Oy:n asiakkaille tarjottavasta suojasta tai neuvojen antamisesta Ostotarjoukseen tai tässä tiedotteessa mainittuihin asioihin tai järjestelyihin liittyen.