Sekretessinställningar
Inderes uses cookies to provide a better user experience and a personalised service. By consenting to the use of cookies, we can develop an even better service and will be able to provide content that is interesting to you.
  • Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • BlankningSe vilka börsnoterade bolag som har offentliggjorda korta positioner
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Stämmokommuniké från extra bolagsstämma den 22 oktober 2026 i Sivers Semiconductors AB

SIVERegulatoriskt pressmeddelande23.10.2026 klo 01.27
Läs börsmeddelandet

Sivers Semiconductors AB ("Bolaget") har den 22 oktober 2026 hållit extra bolagsstämma där i huvudsak följande beslut fattades.

Val av revisor

Den extra bolagsstämman beslutade, i enlighet med valberedningens förslag, att avsluta uppdraget för Bolagets revisor Deloitte AB och att välja Ernst & Young AB till ny revisor för tiden intill slutet av nästa årsstämma.

Beslut om ett långsiktigt incitamentsprogram

Den extra bolagsstämman beslutade att införa ett långsiktigt incitamentsprogram ("P11") för anställda i koncernen i USA, Skottland, Sverige, Indien och Kina.

P11 omfattar högst 7 280 000 personaloptioner som ger rätt att förvärva lika många aktier, motsvarande cirka 2,0 procent av aktierna och rösterna i Bolaget efter utspädning. Personaloptionerna tilldelas utan kostnad, är inte beroende av några prestationsvillkor och får inte överlåtas eller pantsättas. Varje intjänad personaloption ger den anställde rätt att förvärva en stamaktie mellan den tredje och den sjätte årsdagen från dagen för tilldelningen, till ett pris motsvarande 110 procent av den volymvägda genomsnittliga aktiekursen för Bolagets aktie på Nasdaq Stockholm under de fem handelsdagar som omedelbart föregår dagen för tilldelningen.

Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om riktad nyemission av aktier av serie C

Den extra bolagsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, fram till nästa årsstämma, besluta om nyemission av högst 7 280 000 aktier av serie C som ska kunna tecknas av en bank eller ett värdepappersbolag till en teckningskurs motsvarande kvotvärdet.

Syftet är att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Bolagets utestående incitamentsprogram och betalning av sociala avgifter hänförliga till dessa. Aktierna av serie C kommer att omvandlas till stamaktier före överlåtelse till deltagarna.

Beslut om bemyndigande för styrelsen att besluta om återköp av aktier av serie C samt överlåtelse av stamaktier för att säkra betalning av sociala avgifter

Den extra bolagsstämman beslutade att bemyndiga styrelsen att, fram till nästa årsstämma, besluta om återköp av samtliga utestående aktier av serie C till ett pris motsvarande kvotvärdet.

Det beslutades vidare att bemyndiga styrelsen att, fram till nästa årsstämma, överlåta egna stamaktier på Nasdaq Stockholm till ett pris inom det vid var tid registrerade kursintervallet, eller utanför Nasdaq Stockholm till bank eller värdepappersbolag med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt till en sådan marknadsmässig rabatt som styrelsen finner lämplig, i den utsträckning som krävs för att säkra betalning av sociala avgifter hänförliga till Bolagets utestående incitamentsprogram.

 

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Vickram Vathulya, VD, Sivers Semiconductors AB (publ)

E-post: ir@sivers-semiconductors.com

Tel: +46 (0)8 703 68 00

 

Om Sivers Semiconductors

Sivers Semiconductors är en viktig möjliggörare för en grönare dataekonomi med energieffektiva fotonik- och trådlösa lösningar. Våra differentierade högprecisionslaser- och RF-strålformningstekniker hjälper våra kunder på nyckelmarknader såsom AI-datacenter, SATCOM, försvar och telekom att lösa viktiga prestandautmaningar samtidigt som vi möjliggör betydligt mindre miljöpåverkan. För närmare information, besök: www.sivers-semiconductors.com. (SIVE.ST)