• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Regulatoriskt pressmeddelande

Stillfront ingår avtal om förtida reglering av Gameberry Labs betalningsförpliktelser och avyttrar OFM Studios för en sammanlagd ersättning om cirka 268 miljoner kronor

Stillfront Group
Ladda ner börsmeddelandet

Stillfront Group AB (publ) (”Stillfront”) har idag, genom sitt dotterbolag Moonfrog Labs Private Limited (”Moonfrog”), ingått och slutfört ett avtal med Gameberry Labs Private Limited (”Gameberry”) om att i förtid reglera Gameberrys återstående betalningsförpliktelser under ett befintligt förlikningsavtal relaterat till Ludo Games och anknutna titlar. Betalningsförpliktelserna skulle annars ha löpt fram till 2030. För att förenkla verksamheten för båda bolagen framöver har Moonfrog och Gameberry kommit överens om att reglera samtliga nuvarande och framtida betalningsförpliktelser genom en kontant engångsbetalning från Gameberry till Moonfrog om USD 26,5 miljoner, motsvarande cirka 245 miljoner kronor.

Därutöver har Stillfront, genom sitt dotterbolag Stillfront Germany GmbH, ingått ett avtal om att avyttra OFM Studios GmbH (”OFM”) till OFM:s grundare genom ett management buyout-förfarande. Den totala ersättningen uppgår till EUR 2,1 miljoner, motsvarande cirka 23 miljoner kronor. Transaktionen slutfördes i maj.

Likviden kommer att stödja Stillfronts fortsatta minskning av skuldsättningen, samtidigt som den samlade effekten av den förtida regleringen och avyttringen väntas minska nettoomsättningen inom ”Övriga spel” med cirka 110 miljoner kronor och justerad EBITDAC med cirka 90 miljoner kronor under de kommande tolv månaderna. 

”Dessa transaktioner, som har genomförts som en del av den pågående strategiska översynen, stödjer vår ambition att förenkla vår verksamhet och förbättra kvaliteten i våra intäktsströmmar genom att fokusera på våra key franchises. Jag vill även uttrycka min uppskattning till OFM-teamet för den resa vi har gjort tillsammans”, säger Alexis Bonte, VD och koncernchef för Stillfront Group.

För ytterligare information, vänligen kontakta:


Emily Villatte, CFO, Stillfront Group
Telefon: +46 76 525 01 42
E-mail: emily.villatte@stillfront.com

Om Stillfront


Stillfront är ett globalt spelföretag. Vi utvecklar digitala spel som spelas av runt 36 miljoner människor varje månad. Vår diversifierade portfölj spänner över väletablerade franchises som BIG, Jawaker och Supremacy, till mindre, nischade spel inom våra olika genrer. Vi tror att spel kan vara en kraft för gott och vi vill skapa ett speluniversum som är prisvärt, jämlikt och hållbart. Vårt huvudkontor ligger i Stockholm, men vår spelutveckling sker i team och studios över hela världen. Våra huvudmarknader är USA, Japan, MENA, Tyskland och Storbritannien. Stillfronts aktie (SF) är noterad på Nasdaq Stockholm. För ytterligare information, vänligen besök: stillfront.com

Denna information är sådan information som Stillfront Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-06-03 10:10 CEST.

Bifogade filer


Stillfront ingår avtal om förtida reglering av Gameberry Labs betalningsförpliktelser och avyttrar OFM Studios för en sammanlagd ersättning om cirka 268 miljoner kronor