Stockpicker: Stockpicker intervjuar Energy Saves VD Fredrik Sävenstrand
I intervjun svarar VD Fredrik Sävenstrand bl.a. på varför Energy Save är ett bra exempel på god svensk miljöteknik som de senaste åren växt betydligt mer än marknaden.
Disposition och tidsstämplar av intervjun.
00:00:18 | Q1 - Inledningsvis skulle vi gärna veta mer om dig. Kan du berätta kort om dig själv och din bakgrund?
00:00:45 | Q2 - Vad är bakgrunden till att Energy Save grundades år 2009?
00:03:00 | Q3 - Energiomställningen är förmodligen mer aktuell än någonsin. Vilka produkter erbjuder Energy Save redan idag som leder till ett lägre klimatavtryck?
00:05:27 | Q4 - Ni har även flera intressanta produkter under utveckling. Kan du redan i det här skedet berätta om några av dessa och på vilket vis de kan gynna klimatet?
00:07:54 | Q5 - Vad är det som gör Energy Saves lösningar unika?
00:10:45 | Q6 - Ni använder er av ert eget verktyg (ES Konfigurator) för bl.a. design och dimensionering av system. Kan du berätta lite mer om hur detta verktyg fungerar?
00:12:55 | Q7 - Energy Save har ett brutet räkenskapsår som avslutades den sista april. Siffrorna för det sista kvartalet är förstås inte publika än, men kan du kortfattat beskriva de största händelserna under förra räkenskapsperioden?
00:14:58 | Q8 - Vad har ni för målsättningar inför kommande räkenskapsperiod 22/23?
00:16:32 | Q9 - Slutligen vill vi veta var du tror att Energy Save är om 5 år?
Videoklippet med hela intervjun kan ses på www.stockpicker.se och via direktlänken https://www.stockpicker.se/home/stockpicker-intervjuar-fredrik-savenstrand-ceo-energy-save
DISCLAIMER: Detta material har sammanställts av Stockpicker i informationssyfte och ska inte ses som rådgivning. Innehållet har grundats på information från allmänt tillgängliga källor vilka bedömts som tillförlitliga. Sakinnehållets riktighet och fullständighet liksom lämnade prognoser och rekommendationen kan således inte garanteras. Stockpicker lämnar inte i förväg ut slutsatser och eller omdömen i materialet. Åsikter som lämnats i materialet är analytikerns åsikter vid tillfället för upprättandet av materialet och dessa kan ändras. Det lämnas ingen försäkran om att framtida händelser kommer vara i enlighet med åsikter framförda i materialet.
Stockpicker frånsäger sig allt ansvar för direkt eller indirekt skada som kan grunda sig på detta material. Placeringar i finansiella instrument är förenade med ekonomisk risk. Att en placering historiskt haft en god värdeutveckling är ingen garanti för framtiden. Stockpicker frånsäger sig därmed allt ansvar för eventuell förlust eller skada av vad slag det må vara som grundar sig på användandet av materialet.