SUBSTANSVÄRDE – 30 april 2026
Flerie AB:s substansvärde uppgick den 30 april 2026 till 3 478 miljoner kronor och substansvärde per aktie uppgick till 41,79 SEK. Avkastning på substansvärde per aktie under månaden uppgick till -0,26 %.
| Allokering av substansvärde | Andel av portföljbolag | Verkligt värde (MSEK) | Del av substans-värde per aktie (SEK) | Andel av substansvärde |
| Product Development | ||||
| Lipum | 100 % | 348 | 4,18 | 10,0 % |
| Prokarium | 50 % | 280 | 3,36 | 8,0 % |
| Xspray Pharma | 17 % | 217 | 2,60 | 6,2 % |
| Empros Pharma | 79 % | 204 | 2,46 | 5,9 % |
| KAHR Medical | 34 % | 199 | 2,39 | 5,7 % |
| Atrogi | 44 % | 197 | 2,37 | 5,7 % |
| Bonsai Biotherapeutics | 100 % | 158 | 1,90 | 4,5 % |
| Microbiotica | 10 % | 125 | 1,51 | 3,6 % |
| Xintela | 60 % | 122 | 1,47 | 3,5 % |
| AnaCardio | 13 % | 79 | 0,95 | 2,3 % |
| Mendus | 23 % | 69 | 0,82 | 2,0 % |
| Geneos Therapeutics | 12 % | 66 | 0,80 | 1,9 % |
| EpiEndo Pharmaceuticals | 9 % | 54 | 0,65 | 1,5 % |
| Vitara Biomedical | 11 % | 52 | 0,63 | 1,5 % |
| Buzzard Pharmaceuticals | 15 % | 33 | 0,40 | 1,0 % |
| Egetis Therapeutics | 1 % | 27 | 0,33 | 0,8 % |
| Amarna Therapeutics | 58 % | 11 | 0,13 | 0,3 % |
| Strike Pharma | 18 % | 11 | 0,13 | 0,3 % |
| Totalt | 2 253 | 27,07 | 64,8 % | |
| Commercial Growth | ||||
| Symcel | 30 % | 204 | 2,46 | 5,9 % |
| NorthX Biologics | 61 % | 202 | 2,43 | 5,8 % |
| Chromafora | 28 % | 137 | 1,65 | 4,0 % |
| Nanologica | 50 % | 86 | 1,03 | 2,5 % |
| Frontier Biosolutions | 2 % | 26 | 0,31 | 0,8 % |
| Bohus Biotech | 45 % | 0 | 0,00 | 0,0 % |
| Totalt | 656 | 7,88 | 18,9 % | |
| Tillgångar hänförliga till portföljbolag | 204 | 2,45 | 5,9 % | |
| Övriga tillgångar och skulder | 365 | 4,39 | 10,5 % | |
| Substansvärde | 3 478 | 41,79 | 100,0 % | |