• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Suntrade Group AB: Suntrade växlar upp i Europa-ökar sin pipeline med 800 %

STRD BRegulatoriskt pressmeddelande05.05.2026 klo 10.52
Ladda ner börsmeddelandet

Suntrade Group AB som i dagarna driftsätter projekt i Marmaverken accelererar nu sin expansion inom energilagring och meddelar att bolagets projektpipeline inom Battery Energy Storage Systems (BESS) har ökat från cirka 500 MW till 4,5 GW, motsvarande en ökning om 800 procent. Portföljen omfattar projekt i fem europeiska marknader och har planerad utveckling och realisering under de kommande tre åren.

Expansionen omfattar Litauen, Polen, Rumänien, Sverige och Finland, vilket innebär att Suntrade nu etablerar en tydligt bredare europeisk närvaro inom ett av energisektorns snabbast växande segment. En växande andel av projekten befinner sig i Ready-to-Build (RTB)-fas, vilket innebär närhet till byggstart och kommande realisering.

- Det här är ett tydligt skifte i Suntrades utveckling. Vi har på kort tid byggt upp en väsentligt större och mer internationell projektportfölj som förändrar vår operativa skala. Vi går nu in i en fas där vi kan utveckla och realisera projekt i betydligt större volym än tidigare, säger Daniel Hedström, CEO för Suntrade Group AB.

Bolaget beskriver utvecklingen som ett steg mot en mer skalbar och portföljbaserad struktur där flera projekt drivs parallellt över olika marknader. Detta skapar enligt bolaget bättre förutsättningar för tillväxt, effektiv kapitalanvändning och ökad attraktionskraft i dialog med industriella och finansiella partners.

Energilagring är en av de mest snabbväxande delarna av den europeiska energiomställningen, där behovet av flexibilitet i elsystemet ökar i takt med elektrifiering och en växande andel förnybar energi.

- Vi ser en marknad i kraftig strukturell tillväxt där energilagring går från att vara ett tillägg till att bli en central del av energisystemet. Vår pipeline gör att vi nu har möjlighet att ta en tydligare roll i den utvecklingen, fortsätter Hedström.

Med en kraftigt utökad pipeline och projekt spridda över fem länder stärker Suntrade sin position inom europeisk energilagring och etablerar en plattform med både kort- och medellång projektpotential.

För mer information, vänligen kontakta:

Daniel Hedström, CEO

Suntrade Group AB (publ)

Tel: +46 76 116 01 36

E-post: daniel@suntrade.se

Om Suntrade Group AB (publ)

Suntrade Group AB är ett svenskt tillväxtbolag inom energilagring och hållbar energiinfrastruktur. Bolaget utvecklar och driver projekt inom storskalig batterilagring för att möta den snabbt växande efterfrågan på stabil, grön och flexibel elförsörjning. Genom att kombinera teknisk kompetens, marknadsinsikt och långsiktig vision positionerar sig bolaget som en nyckelaktör i den pågående energiomställningen, där elektrifiering av industri, transport och digitalisering ställer nya krav på elnätets kapacitet och stabilitet. Bolaget är noterat på Spotlight Stock Market. https://suntrade.se/

Daniel brun kavaj kina slott hand i fickan .jpgIMG_5106.jpg