Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morgonrapport
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
    • Transkriptioner
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Nora AI
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

SWECO: Sweco bidrar med expertis inom design och teknik till Storbritanniens största byggprojekt på Antarktis

Sweco

Sweco har bidragit i rollen som teknisk ledare (Principal Designer) till den nya Discovery Building vid forskningsstationen Rothera på Antarktis, som nu formellt har invigts som en del av den brittiska regeringens program AIMP (Antarctic Infrastructure Modernisation Programme). Forskare som arbetar på stationen kommer att stärka Storbritanniens förmåga att leverera världsledande forskning och innovation inom klimat, biologisk mångfald och haven vid Antarktis.

Anläggningen, värd 100 miljoner GBP, har byggts på uppdrag av NERC (Natural Environment Research Council), som är en del av UKRI (UK Research and Innovation). Den ska användas inom BAS (British Antarctic Survey), Storbritanniens organisation för polarforskning, och är det största brittiska byggprojekt som har genomförts på den antarktiska kontinenten. Discovery Building kommer att tillhandahålla arbetsytor, anläggningar för att förbereda fältstudier, kontor och rekreationsutrymmen för att stödja långsiktig forskning om klimatförändringar, havssystem och biologisk mångfald på Antarktis.

- Att bedriva verksamhet inom ramen för de extrema förhållanden som råder i polarmiljön ställer unika krav på byggnadernas prestanda, logistik och tillförlitlighet. Swecos roll har varit att säkerställa att Discovery Building uppfyller de kraven genom en gedigen och samordnad design med teknisk precision. Projektet har engagerat flera hundra av Swecos specialister från Storbritannien och Europa, från 2018 till nu, och vi är stolta över att ha bidragit med vår expertis till en anläggning som kommer att stödja såväl forskare som samhället i stort, säger Max Joy, vd för Sweco Storbritannien. 

Sweco har varit med i projektet sedan starten och har tillhandahållit multidisciplinär design, hållbarhetsstrategi och tekniska konsulttjänster som en del av samarbetet med AIMP, som har omfattat BAS, BAM, Ramboll, Sweco, G&A Barnie Group Ltd, Turner & Townsend och Hugh Broughton Architects.

Sweco ansvarade för den tekniska utformningen av strukturella, anläggningsrelaterade, mekaniska och elektriska byggtjänster till den nya forsknings- och verksamhetsbyggnaden, och har i samarbete med Hugh Broughton Architects gett sitt stöd till den arkitektoniska utformningen och bidragit med expertis inom byggsystem, digital infrastruktur, akustik och hållbarhetsstandarder.


Om AIMP
AIMP (Antarctic Infrastructure Modernisation Programme) är en långsiktig statligt finansierad brittisk investering i polarregionerna som kommer att göra det möjligt för Storbritannien att fortsätta leda forskningen om klimat, biologisk mångfald och hav på jordens sydligaste kontinent. Läs mer här (engelska)

 

Pressfoton

  • Discovery Building utifrån i solsken, fri användning, ange fotograf: Eliot Perez
  • Max Joy, vd Sweco Storbritannien, fri användning, ange fotograf: Måns Berg
  • Byggnadens torn, fri användning, ange fotograf: Ciara MacDonald, BAS 
  • Discovery Building med berg i bakgrunden, fri användning, ange fotograf: Matt Hughes, BAS
  • Discovery Building från ovan, firi användning, ange fotograf: BAS



Fakta och siffror

  • Discovery Building är en anläggning på två våningar, en yta på cirka 4 500 m² och en längd på nästan 90 meter.
  • I byggnaden finns omkring 60 utrymmen för förberedande fältarbete, verksamhet, kontor och avkoppling, och ersätter ett flertal äldre byggnader på stationen.
  • På Rothera arbetar vanligtvis 160 personer på sommaren och 25-30 på vintern, vilket gör byggnaden till en central samlingsplats för vardagsliv och forskningsverksamhet.
  • Genom att samla flera äldre byggnader i en högpresterande konstruktion och integrera moderna energisystem förväntas Discovery Building minska forskningsstationens totala koldioxidutsläpp med cirka 25 procent, genom bättre isolering, kombinerade värme- och kraftsystem och en effektivare verksamhet.

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.