Thomas Lundqvist lämnar rollen som VD för OptiCept Technologies AB
OptiCept Technologies AB (publ) (“OptiCept” eller “Bolaget”) meddelar idag att Thomas Lundqvist lämnar sin roll som verkställande direktör för Bolaget. Beslutet har fattats i samförstånd med styrelsen efter en strategisk översyn av bolagets verksamhet och framtida inriktning.
Styrelsen har inlett arbetet med att rekrytera ny VD. Under övergångsperioden kommer CFO Henrik Nettersand vara Tillförordnad VD och säkerställa kontinuitet i verksamheten. Styrelsen kommer att återkomma med information om rekryteringsprocessen. Thomas Lundqvist kommer att bistå bolaget under en övergångsperiod i det utökade samarbetet med FPS för att säkerställa en smidig övergång.
”Styrelsen vill rikta ett stort tack till Thomas för hans arbete och engagemang i OptiCept. Under hans tid som VD har bolaget fortsatt utveckla sin teknologi och stärkt sina internationella samarbeten, detta är en viktig anledning till att vi har kunnat teckna avtalet med FPS. Vi önskar Thomas all framgång i sin fortsatta karriär,” säger Ulf Hagman styrelseordförande.
” Jag är mycket glad över att den tekniska utvecklingen och de kommersiella milstolpar som vi tillsammans med OptiCeps medarbetare har uppnått i den globala livsmedelsindustrin nu möjliggör detta strategiska avtal med FPS. Jag ser fram emot att i min nya roll bidra till den globala implementeringen av initiativet och därigenom stödja OptiCept och FPS i att tillsammans ta nästa steg mot accelererad internationell tillväxt. Jag vill också tacka styrelsen för ett gott samarbete under min tid som VD” säger Thomas Lundqvist.
Kontakter
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ulf Hagman, Styrelseordförande
+46 733 63 63 80
Ulf.Hagman@opticept.se