Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Pressmeddelande

Valberedning utsedd inför Spago Nanomedicals årsstämma 2023

Spago Nanomedical

I enlighet med beslut på Spago Nanomedical AB:s årsstämma den 18 maj 2022 har en valberedning utsetts inför årsstämman 2023.

Valberedningen inför årsstämman 2023 har utsetts baserat på de största ägarna per den 30 september 2022 som önskat delta i valberedningens arbete. Valberedningen har följande sammansättning:

  • Peter Lindell, representerar Cidro Förvaltning AB samt eget innehav
  • Mikael Lönn, representerar eget innehav
  • Eva Redhe, representerar eget innehav

Valberedningen har utsett Peter Lindell till ordförande.

Valberedningens uppgift är att till årsstämman lämna förslag till stämmoordförande, val av ordförande och övriga ledamöter i styrelsen, samt arvode och annan ersättning till var och en av styrelseledamöterna. Valberedningen ska också lämna förslag till val och arvodering av revisorer.

Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till: valberedning2023@spagonanomedical.se


För ytterligare information, kontakta Mats Hansen, VD Spago Nanomedical AB, +46 46 811 88,  mats.hansen@spagonanomedical.se


Spago Nanomedical AB är ett svenskt nanomedicinbolag i klinisk utvecklingsfas. Bolagets utvecklingsprojekt bygger på en patenterad plattform av polymera material med unika egenskaper som kan möjliggöra mer precis diagnos och behandling av solida tumörer. Spago Nanomedicals aktie är listad på Nasdaq First North Growth Market (kortnamn: SPAGO). För mer info, se www.spagonanomedical.se. 

FNCA Sweden AB är bolagets Certified Adviser.

Bifogade filer


Valberedning utsedd inför Spago Nanomedicals årsstämma 2023

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.