Valberedningens förslag till styrelse inför Hebas årsstämma 2026
Valberedningen i Heba Fastighets AB föreslår att årsstämman 2026 beslutar om omval av styrelseledamöterna Christina Holmbergh, Lena Hedlund, Johan Vogel, Birgitta Leijon och Jan Berg. Valberedningen bedömer att ledamöterna, genom sitt långvariga engagemang i och goda kunskap om bolaget, fortsatt bidrar positivt till Hebas utveckling.
Valberedningen föreslår vidare att Johan Vogel utses till styrelsens ordförande samt att Gustaf Segerborg väljs in som ny styrelseledamot.
Valberedningens uppfattning är att Johan Vogel, som ingår i en av bolagets grundarfamiljer och med lång erfarenhet från fastighetsbranschen, kan bidra till ett ordförandeskap som både förvaltar Hebas arv och stödjer bolagets fortsatta hållbara tillväxt.
Valberedningens fullständiga beslutsförslag och motiverade yttrande avseende styrelsens sammansättning kommer att publiceras i samband med kallelsen till Hebas årsstämma 2026, som hålls den 23 april 2026.
Inför årsstämman 2026 består valberedningen av Jan Berg (i egenskap av styrelseordförande i Heba), Charlotte Ericsson, Lennart Karlsson och Rolf H Andersson. Valberedningens ordförande är Charlotte Ericsson.