Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • InderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Bolag under bevakning
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Viva Wine Group publicerar prospekt i samband med listbytet till Nasdaq Stockholm

Viva Wine
Ladda ner börsmeddelandet

Viva Wine Group AB (publ) ("Bolaget") meddelade den 4 december 2025 att Nasdaq Stockholms bolagskommitté godkänt Bolagets ansökan om upptagande till handel av Bolagets aktier på Nasdaq Stockholm ("Listbytet"). Bolaget har i samband med Listbytet upprättat ett prospekt som idag har godkänts av Finansinspektionen ("Prospektet"). Prospektet finns tillgängligt på Bolagets hemsida och kommer att finnas tillgängligt på Finansinspektionens hemsida.

Publicering av Prospektet
För fullständig information om Listbytet hänvisas till Prospektet som har upprättats av Bolaget och som finns tillgängligt på Bolagets hemsida, se https://investors.vivagroup.se/sv/. Prospektet kommer även att finnas tillgängligt på Finansinspektionens hemsida (www.fi.se/sv/vara-register/prospektregistret/).

Prospektet har upprättats som ett förenklat prospekt i enlighet med artikel 14 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 om det prospekt som ska offentliggöras när värdepapper erbjuds till allmänheten eller tas upp till handel på en reglerad marknad, och om upphävande av direktiv 2003/71/EG, i dess ändrade lydelse ("Prospektförordningen"). Finansinspektionen har, i egenskap av svensk nationell behörig myndighet, godkänt Prospektet i enlighet med artikel 20 i Prospektförordningen. Finansinspektionen godkänner enbart att Prospektet uppfyller de krav på fullständighet, begriplighet och konsekvens som anges i Prospektförordningen. Godkännandet bör inte betraktas som en rekommendation av Bolaget eller av de värdepapper som beskrivs i Prospektet. Finansinspektionen garanterar inte att sakuppgifterna i Prospektet är riktiga eller fullständiga. Varje investerare uppmanas att göra en egen bedömning av huruvida det är lämpligt att investera i Bolagets aktier.

Inga aktier erbjuds eller emitteras i samband med Listbytet. Bolagets aktier kommer att fortsätta att handlas under kortnamnet VIVA. Bolagets aktieägare behöver inte vidta några åtgärder med anledning av Listbytet.

Tidsplan
Första dag för handel på Nasdaq Stockholm avses att inledas den 12 december 2025 och sista dag för handel på Nasdaq First North Premier Growth Market är planerad till den 11 december 2025.

Rådgivare
Baker McKenzie är legal rådgivare i samband med Listbytet.

Certified Adviser
FNCA Sweden AB är Bolagets Certified Adviser på Nasdaq First North Premier Growth Market.

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Emil Sallnäs, VD, telefon +46 70-956 58 72, emil.sallnas@vivagroup.se.

Om Viva Wine Group
Viva Wine Group är en ledande europeisk vinkoncern som erbjuder ett brett sortiment av kvalitetsvin till monopolmarknader, detaljhandel, restaurang och konsument. Genom ett stort antal operativa bolag med stark entreprenörsanda utvecklar, marknadsför och säljer gruppen vin under både egna och partners varumärken. Viva Wine Group värnar om en decentraliserad affärsmodell med utrymme för innovation samtidigt som den skapar en gemensam plattform för synergier och stordriftsfördelar för värdeskapande. Bolaget som har en stark historik, fokuserar på att generera lönsam tillväxt genom ständig utveckling av kunderbjudandet kompletterat med strategiska förvärv. Viva Wine Groups aktie är sedan 2021 noterad på Nasdaq First North Premier Growth market. Mer information på www.vivagroup.se.

Viktig information
Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om att avyttra eller en uppmaning att köpa värdepapper utgivna av Viva Wine Group AB (publ). Detta pressmeddelande är inte ett prospekt enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 om prospekt som ska offentliggöras när värdepapper erbjuds till allmänheten eller tas upp till handel på en reglerad marknad, och om upphävande av direktiv 2003/71/EG (tillsammans med eventuella relaterade genomförandeförordningar och delegerade förordningar, "Prospektförordningen") och har inte blivit godkänt av någon regulatorisk myndighet i någon jurisdiktion. Ett prospekt har upprättas i samband med Listbytet och publicerats av Bolaget på Bolagets hemsida. Investerare bör inte investera i värdepapper som omnämns i detta pressmeddelande annat än på grundval av den information som finns i det ovannämnda prospektet.
 
Detta pressmeddelande och informationen häri får inte distribueras i eller till USA. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande att sälja, eller en uppmaning till ett erbjudande att köpa, värdepapper i USA. Värdepapper som omnämns häri har inte registrerats och kommer inte att registreras enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 ("Securities Act") och får inte erbjudas eller säljas i USA utan registrering eller tillämpligt undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande av sådana värdepapper i USA.
 
Framåtriktade uttalanden
Detta pressmeddelande kan innehålla uttalanden som kan vara, eller anses vara, "framåtblickande uttalanden". Dessa framåtriktade uttalanden kan identifieras genom användning av framåtriktad terminologi, inklusive termerna "förutsätter", "tror", "anser", "uppskattar", "förutser", "bör", "uppskattar", "förutser", "förväntar", "kan", "kommer", "planerar", "schemalägger", "potentiell", "prognostiserar", "skulle kunna", "såvitt känt" eller, i varje enskilt fall, negationer därav eller andra variationer eller jämförbar terminologi, eller genom diskussioner om strategi, planer, mål, framtida händelser eller avsikter. Framåtblickande uttalanden kan komma att skilja sig väsentligt från faktiska utfall. All framåtriktad information häri återspeglar Bolagets aktuella syn på framtida händelser, men är föremål för risker avseende framtida utfall och andra risker, osäkerheter, eventualiteter och antaganden som rör Bolagets verksamhet, resultat, finansiella ställning, likviditet, framtidsutsikter, tillväxt eller strategier. Framåtriktade uttalanden lämnas endast per dagen för detta pressmeddelande.

Bifogade filer


Viva Wine Group publicerar prospekt i samband med listbytet till Nasdaq Stockholm

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.