Copyright © Inderes 2011 - present. All rights reserved.
  • Senaste
  • Börs
    • Morning Review
    • Aktiejämförelse
    • Börskalender
    • Utdelningskalender
    • Aktieanalys
    • Artiklar
    • Insider Transactions
  • inderesTV
  • Portfölj
  • Forum
  • Premium
  • Femme
  • Learn
    • Investing School
    • Q&A
    • Analysis School
  • Om oss
    • Följda bolag
    • Teamet
Regulatoriskt pressmeddelande

Yubico offentliggör preliminära siffror för orderingång, nettoomsättning och EBIT för tredje kvartalet 2025

Yubico
Ladda ner börsmeddelandet

Yubico offentliggör idag preliminära siffror för orderingång, nettoomsättning och EBIT för det tredje kvartalet 2025, mot bakgrund av att orderingången inte utvecklats i linje med bolagets förväntningar.

  • Orderingången minskade med -17 procent till 504 (610) MSEK, motsvarande en minskning med -9 procent i lokala valutor
    • Orderingången från prenumerationer minskade med -3 procent och uppgick till 87 (89) MSEK, motsvarande 17 (15) procent av orderingången
  • Nettoomsättningen minskade med -7 procent till 548 (590) MSEK, motsvarande en ändring med 0 procent i lokala valutor. 
    • Omsättningen från prenumerationer ökade med 22 procent och uppgick till 87 (71) MSEK, motsvarande 16 (12) procent av nettoomsättningen
  • EBIT uppgick till 80 (111) MSEK motsvarande en EBIT-marginal på 15 (19) procent

Orderingången i kvartalet präglades av en stor andel mindre ordrar, medan ett flertal kunder avvaktade med att lägga förväntade större ordrar. 

”Under 2025 har vi satsat på att expandera till nya segment och försäljningskanaler för att stärka Yubicos långsiktiga tillväxt. Detta arbete har tagit längre tid än förväntat, vilket är en av anledningarna till att vår orderingång för kvartalet inte nådde upp till tidigare förväntningar. Vi ser också att inköpsprocesserna hos flera av våra större kunder tar längre tid än planerat att slutföra, framförallt i amerikansk offentlig sektor, men vi ser att aktivitetsnivån är fortsatt hög. Vi förstärker våra insatser för att driva dessa affärer framåt och jag har ett orubbat förtroende för vår förmåga att bygga vår affär tillsammans med vårt ökande antal säkerhetsmedvetna kunder,” säger Mattias Danielsson, vd för Yubico.

De slutliga resultaten för det tredje kvartalet 2025 kommer att offentliggöras enligt plan i samband med kvartalsrapporten den 12 november 2025.

För mer information kontakta:


Alexandra Barganowski, Investor Relations
+46 (0) 72 083 27 50
alexandra.barganowski@yubico.com

Denna information är sådan information som Yubico är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2025-10-23 18:55 CEST.

Bifogade filer


Yubico offentliggör preliminära siffror för orderingång, nettoomsättning och EBIT för tredje kvartalet 2025

Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer
Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.