Aspo Q3'25: Skilda vägar nästa år
Sammanfattning
- Aspos Q3-rapport var i stort sett i linje med förväntningarna, men ESL:s fartygsförsäljning sänkte kapacitetstillväxtestimat och vinstestimat något.
- Aspo planerar en uppdelning eller försäljning av ESL senast i slutet av 2026, vilket kan skapa värde och har lett till en justering av riktkursen till 6,8 euro.
- Trots en nedrevidering av ESL:s kapacitetsestimat förväntas en resultatökning för året, delvis tack vare effektiviseringar och Telkos förvärvskostnader som försvinner.
- Den kommande uppdelningen förväntas öka sum-of-the-parts-värdet och avkastningsförväntningarna, vilket marknaden ännu inte fullt ut prissatt.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2025-11-04 06:19 GMT. Ge feedback här.
Aspos Q3-rapport var i stort sett i linje med förväntningarna. ESL:s fartygsförsäljning, som meddelades under kvartalet, sänkte dock måttligt rederiets kapacitetstillväxtestimat samt våra vinstestimat. På resultatdagen meddelade Aspo också att de planerar antingen en uppdelning eller försäljning av ESL senast i slutet av 2026. Även om vår bedömning av värdet på Asopos delar är oförändrad, justerade vi vår riktkurs till 6,8 euro (tidigare 6,5 euro), eftersom en värdeskapande uppdelning i våra beräkningar ligger närmare i horisonten än vad vi tidigare uppskattat. Vi upprepar vår Öka-rekommendation, då vi anser att marknaden ännu inte fullt ut prissätter den potential detta erbjuder.
Q3-rapporten var totalt sett i linje med förväntningarna
ESL:s kvartal gick sämre än förväntat, men den goda utvecklingen i de andra segmenten kompenserade för detta. Mot slutet av året kan vi förvänta oss ett bättre resultat på grund av ESL:s säsongsvariationer. Aspo ändrade inte överraskande sin breda guidning, utan förväntar sig fortfarande att den jämförbara EBITA kommer att ligga mellan 35–45 MEUR i år.
Rapporten var överlag ganska neutral och innehöll enligt vår mening ingen väsentlig ny information om affärsområdenas vinstutsikter. Däremot fick vi en uppdatering om planerna för en uppdelning, då Aspo meddelade att de strävar efter att antingen sälja ESL utanför koncernen eller dela upp sig i två separata börsbolag redan under nästa år. Därmed verkar omstruktureringen fortskrida snabbare än våra förväntningar och företagets tidigare meddelade tidtabell.
Tillväxtutsikterna för vinsten är ganska goda
Även om kvartalet var ganska händelselöst, reviderade vi nedåt ESL:s kapacitetsestimat för att beakta den meddelade fartygsförsäljningen. Detta sänkte våra resultatestimat för de närmaste åren med måttliga 1–3 %.
Även om en tydligare förbättring av efterfrågan för ESL och Telko sannolikt får vänta åtminstone till nästa år, förväntar vi oss en tydlig resultatökning för innevarande år i enlighet med Aspos guidning. De viktigaste faktorerna bakom detta är att kostnaderna för Telkos förvärv försvinner samt att ESL:s flotta effektiviseras i och med ibruktagandet av de nya Green Coaster-fartygen. Därmed finns det utrymme för resultatförbättring även utan ekonomisk draghjälp. Vår EBITA-estimat ligger dock närmare den nedre delen av intervallet, under 38 MEUR, vilket vi anser vara motiverat i avsaknad av tydliga volymdrivkrafter.
På längre sikt drivs resultatförbättringen främst av tillväxten i transportvolymer som möjliggörs av ESL:s flottinvesteringar, Telkos organiska tillväxt samt Telkos företagsförvärv, för vilka det finns mer resurser än tidigare tack vare försäljningen av Leipuri. Aspo är enligt vår mening väl positionerat med tanke på en framtida återhämtning i efterfrågan. På grund av företagets skuldsättning är resultatpåverkan också hög, vilket naturligtvis också fungerar åt andra hållet när volymerna minskar. Aspo har dock lyckats minska marknadens inverkan på sin vinstnivå genom egna åtgärder, vilket har resulterat i en acceptabel marginal trots låga transportvolymer (ESL) och låg industriaktivitet (Telko).
Den kommande uppdelningen stöder den förväntade avkastningen
I vår värdering viktar vi främst sum-of-the-parts, eftersom den bäst beaktar de olika profilerna hos affärsområdena. Värdet på Asopos aktie enligt metoden är oförändrat 6,7 euro. Vidare ger den förestående uppdelningen redan nästa år ett lyft för sum-of-the-parts-värdet och avkastningsförväntningarna genom minskade koncernkostnader. Marknaden prissätter således inte för närvarande Asspos delar och de värdeskapande möjligheter som separationen medför fullt ut, vilket fortfarande ger investerare ett bra tillfälle att hoppa på aktien. Den förväntade avkastningen består av en uppgång i aktiekursen samt en direktavkastning på ungefär 4 %.
Login required
This content is only available for logged in users
