• Forum
  • Premium
  • Aktiemarknader
    • BörsRealtidskurser, index och marknadsutveckling
    • MorgonrapportDaglig marknadssammanfattning och nattens viktigaste händelser
    • BörskalenderKommande resultat, noteringar och företagshändelser
    • UtdelningskalenderKommande och tidigare utdelningar
  • Bolag
    • BolagBläddra och filtrera hela listan över noterade bolag
    • UpptäckInspiration till din nästa investering
    • BörsnoteringarNya noteringar och kommande börsintroduktioner
    • ÅrsstämmorDatum för årsstämmor och aktieägarinformation
  • Aktieforskning
    • AktieanalysExpertaktieanalys och rekommendationer
    • ArtiklarNyheter, insikter och marknadskommentarer
    • PortföljInderes modellportfölj
    • FemmeBryter barriärer och bygger självförtroende inom investeringar
  • Lär dig om investeringar
    • AnalysskolaLär dig läsa och förstå aktieanalys
    • InvesteringsskolaGuider och lektioner för att öka din investeringskunskap
    • PortföljinnehavareInvesteringskunskap för alla nivåer, från första stegen till avancerade portföljstrategier.
    • inderesTVVideohub för aktieanalys, forskning och expertkommentarer
    • TranskriptionerFullständiga utskrifter av resultatsamtal och investerarmöten
    • AktiejämförelseJämför nyckeltal och utveckling för flera aktier
    • Earnings SeasonCompare EPS estimates to reported results
    • InsideraffärerFölj köp- och säljaktivitet hos företagsinsiders
    • Virtuell analytikerchattStäll frågor och få AI-drivna investeringsinsikter direkt
    • Compound Interest CalculatorSee how your savings grow with the power of compound interest.
Följ oss på våra kanaler i social media
  • Inderes Forum
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Ta kontakt
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Om oss
  • Teamet
  • Jobba hos oss
  • Inderes som en investering
  • Tjänster för börsbolag
Vår plattform
  • FAQ
  • Q&A
  • Servicevillkor
  • Integritetspolicy
  • Disclaimer

Inderes disclaimer gällande utförda aktieanalyser kan läsas här. För mer detaljerad information över de aktier som aktivt bevakas av Inderes, vänligen se respektive bolags bolagsspecifika sida på Inderes webbplats. © Inderes Oyj. Alla rättigheter förbehållna.

Canatu CMD: Redo för tillväxt

CANATUAktieanalys27.03.2026 klo 07.00
Atte RiikolaAnalytiker
Discuss
Ladda ner rapporten (PDF)

Sammanfattning

  • Vi upprepar vår Öka-rekommendation för Canatu och justerar riktkursen till 8,5 EUR, med förväntningar om tillväxt drivet av halvledarsektorn, trots osäkerhet kring tillväxtkoefficienten.
  • Canatus mål för 2030, med en omsättning på 100-150 MEUR och EBIT på 25-30 %, anses realistiska med ett gott strategigenomförande, men investerare kräver bevis på accelererad tillväxt.
  • Framsteg inom halvledarsektorns reaktorverksamhet är avgörande för tillväxten, med Canatu som den enda aktören som kan leverera CNT-membran av tillräckligt hög kvalitet för pellicle-filmer.
  • Vi har justerat våra estimat något nedåt, men förväntar oss fortfarande att målen för 2030 kommer att uppnås, med en omsättning på 100 MEUR och en justerad rörelsevinst på 26,5 %.

Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.

Du kan ladda ner hela rapporten på engelska i PDF-format från knappen ovan.

Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-03-27 05:00 GMT. Ge feedback här.

Vi upprepar vår Öka-rekommendation för Canatu och justerar vår riktkurs till 8,5 euro (tidigare 9,0 EUR). Baserat på kapitalmarknadsdagen förväntas Canatus tillväxt under de kommande åren drivas av halvledarsektorn, även om det fortfarande finns osäkerhet kring tillväxtkoefficienten på årsbasis. Målen för 2030 (omsättning 100-150 MEUR och EBIT 25-30 %) anser vi vara realistiskt uppnåeliga med ett gott strategigenomförande. Efter förra årets tillväxtbesvikelser kommer investerare dock sannolikt inte att köpa målen förrän det finns bevis på accelererad tillväxt. Med nuvarande värdering ser vi Canatus långsiktiga potential som attraktiv, men dess förverkligande kräver fortfarande tålamod.

Tydliga planer för den nya strategiperioden inom varje bransch

Vi har tidigare kommenterat Canatus strategi och finansiella mål här. För tillväxten under strategiperioden är framstegen inom halvledarsektorns reaktorverksamhet överlägset viktigast, dessutom förväntas försäljningen av inspektionsutrustning fortsätta att växa. Artificiell intelligens ökar årligen efterfrågan på avancerade chip, vilket leder till fler implementeringar av effektivare EUV-skannrar. Dessa kräver Canatus CNT-pellicle-filmer tillverkade av kolnanorör, vars efterfrågan kommer att öka i takt med att de senaste enheterna tas i bruk mot slutet av decenniet. För närvarande verkar Canatu också vara den enda aktören som kan leverera CNT-membran av tillräckligt hög kvalitet för pellicle-filmer, vilket gör företagets konkurrensposition mycket stark.

Inom fordonsindustrin och medicinsk diagnostik kommer påverkan på tillväxten under strategiperioden att vara betydligt mindre än inom halvledarsektorn (85 % av omsättningen 2030e), men framsteg inom dessa områden bygger Canatus tillväxtpotential för 2030-talet. Inom fordonsindustrin fokuserar företaget på att skala upp massproduktionen av ADAS-kameravärmare och siktar på att lansera minst en kund på marknaden för vindrutauppvärmning och/eller solcellsapplikationer senast 2030. Inom diagnostik planeras lanseringen av den första kommersiella produkten (testosterontest) till 2030.

Vi har justerat ner våra estimat något, men vi förväntar oss fortfarande att målen uppnås 2030

Canatu kommenterade att åren 2026-2028 kommer att vara en period för kapacitetsuppbyggnad inom reaktorverksamheten, då huvuddelen av omsättningen fortfarande kommer från försäljning av nya reaktorer. Fram till 2030 bör återkommande intäkter (royalties och förbrukningsvaror, reaktoruppgraderingar) utgöra över 50 % av omsättningen. Vi hade tidigare förväntat oss att royalties skulle vara relativt betydande under 2028 och har reviderat våra antaganden nedåt i detta avseende. Dessutom estimerar vi nu att antalet levererade reaktorer kommer att vara 15 (tidigare 17) fram till 2030 (Canatus mål är 10-20 enheter). Vi betonar att estimaten för reaktorverksamheten är förknippade med många variabler, både uppåt och nedåt, och vi strävar efter att analysera dem mer detaljerat i vår omfattande analys som förväntas publiceras i april. Vi höjde också investeringsestimatet för 2026 till 16 MEUR (tidigare 6,5 MEUR) i enlighet med Canatus förväntade intervall (14-18 MEUR). Investeringstoppen beror huvudsakligen på investeringar i en andra fabrik samt PELMIS EUV-pellicle-filminspektionssystemet, vars leverans flyttades från 2025 till 2026. Sammantaget estimerar vi nu att omsättningen för 2030 kommer att uppgå till 100 MEUR och den justerade rörelsevinsten till 26,5 %.

Potentialen är stor om tillväxten realiseras

Canatus värdering (2026e EV/S 8x-9x) inkluderar förväntningar om stark skalbar tillväxt, vilket vi anser att företagets trovärdiga långsiktiga tillväxthistoria ger skäl för. Om tillväxten realiseras före slutet av decenniet, tynger aktiens värdering (2029e-2030e EV/EBIT 9x-6x) ned till en mycket attraktiv nivå.

Login required

This content is only available for logged in users

Skapa användarkonto

Canatu är ett teknikbolag verksamt inom djupteknologi som skapar kolnanorör (Canatu CNT), relaterade produkter och tillverkningsutrustning för halvledar-, fordons- och medicinsk diagnostikindustri. Bolaget verkar genom två affärsmodeller, för det första genom egna reaktorer för att utveckla och tillverka CNT-produkter. För det andra säljer bolaget sina CNT-reaktorer och licensierar dess relaterade teknologi, för att kunder ska kunna producera produkterna själva under en begränsad licens.

Läs mera

Nyckeltal27.03.

202526e27e
Omsättning15,621,848,7
tillväxt-%−29,2 %39,8 %123,1 %
EBIT (adj.)−10,2−11,11,2
EBIT-%−65,5 %−50,8 %2,5 %
EPS (adj.)−0,27−0,230,05
Utdelning0,000,000,00
Direktavkastning
P/E (just.)neg.neg.144,5
EV/EBITDAneg.neg.35,9

Forum uppdateringar

Har uppdaterat sin titel själv på LinkedIn. Det har nog inte kommit något börsmeddelande om det. Jag antar att någon headhunter just nu kartl...
i går
by StockTycoon
1
Jag skulle säga utifrån den där presentationen att 10k är kundernas minimimål och att Lintec nu har nått 21,6k med “cWeb”-produkten.
i går
by Lärtsä
1
Varifrån kommer den informationen? Eller har jag missat någon uppdatering?
i går
by Seeras
0
Det är det inte. Titeln har ändrats till technology fellow, så tydligen vill den nya vd:n ha in någon ny på den posten.
2026-07-06 21:16
by StockTycoon
3
Lintec har 10k wafers i uthållighet medan det i Canatus CMD antyddes 15k
2026-07-06 17:40
by Pandakarhu
11
Lintec inleder fullskaliga leveranser av pelliklar i slutet av 2026. Artikeln går även igenom framtida utvecklingsområden gällande hållbarhet...
2026-07-06 17:28
by Pandakarhu
5
Har teknikchefen (CTO) lämnat Canatu? Canatu – 16 Sep 24 Leadership Team - Canatu
2026-07-06 05:14
by Seeras
6