
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-04-30 05:00 GMT. Ge feedback här.
Vi upprepar vår Öka-rekommendation för F-Secure och riktkursen på 2,0 euro. Företagets Q1-siffror var i linje med våra förväntningar och våra estimat är i praktiken oförändrade. Med Verizon-avtalet kommer F-Secures Tier1-strategi att ta fart ordentligt i år, vilket erbjuder en tydlig vinsttillväxtpotential för de kommande åren. Med tanke på detta anser vi att aktiens nuvarande värdering (just. P/E 10x-9x för 2026e-2027e) är mycket måttlig.
F-Secures Q1-omsättning minskade med 2 % till 36,3 MEUR, vilket var i linje med vårt estimat (36,3 MEUR) men något under konsensusförväntningarna (37,0 MEUR). Med jämförbara valutor växte omsättningen med 2 %, så försvagningen av dollarn (och yenen) orsakade fortfarande tydlig motvind för de rapporterade siffrorna i början av året. Omsättningen för säkerhetspaket (23,5 MEUR, -4 %) utvecklades något svagare än våra förväntningar. Detta beror fortfarande på Tyskland, där en enskild stor partner kämpar med sina egna utmaningar. Omsättningen för inbyggd säkerhet (6,4 MEUR, +14,5 %) växte å andra sidan bättre än vårt estimat (6 %), och med jämförbara valutor (+29 %) var utvecklingen redan mycket snabb. Den justerade EBITA under Q1 var 11,5 MEUR (Q1’25: 13,1 MEUR), vilket låg mellan vårt (11,1 MEUR) och konsensusestimatet (11,7 MEUR). Den justerade EBITA-marginalen (32 % vs. 35 %) försämrades från jämförelseperioden, vilket återspeglar ökade investeringar för att betjäna Tier1-operatörer och leveransprojekt som pågick i början av året (t.ex. Verizon). Den rapporterade rörelsevinsten (5,8 MEUR) understeg vårt estimat (7,4 MEUR), vilket påverkades av engångskostnader som inföll i början av året. Dessa är främst relaterade till omstruktureringen av försäljnings- och serviceorganisationen utanför Finland.
F-Secure upprepade som väntat sina uppdaterade utsikter för detta år i samband med Verizon-avtalet. F-Secure förväntar sig en valuta justerad omsättningstillväxt på 7–12 % och en justerad EBITA på 44–50 MEUR för 2026. Verizon-avtalet kommer att ge F-Secure minst 15 MUSD i årlig omsättning under de kommande åren. Med nuvarande växelkurser innebär detta en påverkan på cirka 3,2 MEUR per kvartal. Avtalet inleddes i april, så det kommer att stödja F-Secures tillväxt från och med Q2. Vårt estimat förväntar sig en omsättningstillväxt på 9 % och en just. EBITA på 49,5 MEUR för detta år. Vi anser fortfarande att det är mycket sannolikt att F-Secure kommer att justera upp intervallet för sin resultatguidning under året, förutsatt inga nya negativa överraskningar. Med Verizon-avtalet har även visibiliteten för tillväxten under de kommande åren förbättrats, och det är också ett viktigt bevis på Tier1-strategins lämplighet. Med accelererande tillväxt borde F-Secure ha goda förutsättningar att öka sina vinster under de kommande åren, då företaget redan tidigare har gjort betydande investeringar i sin kostnadsstruktur för att främja Tier1-strategin. F-Secure konstaterar också i Q1-rapporten att den nuvarande vinstnivån inte återspeglar företagets fulla vinstpotential, och att företaget framöver kommer att fokusera på att förbättra marginalen.
Med Verizon-avtalet har visibiliteten för tillväxten under de kommande åren förbättrats, och det är också ett viktigt bevis på Tier1-strategins lämplighet. Med accelererande tillväxt borde F-Secure ha goda förutsättningar att öka sina vinster under de kommande åren, då företaget redan tidigare har gjort betydande investeringar i sin kostnadsstruktur för att främja Tier1-strategin. Med våra estimat värderas F-Secure för detta år till en måttlig justerad P/E-multipel på cirka 10x, och motsvarande EV/EBIT är också 10x. Multiplarna för 2027 (P/E 9x och EV/EBIT 9x) sjunker redan till mycket låga nivåer om den vinsttillväxt vi förutspår realiseras. För närvarande tynger rädslan för AI mjukvaruföretagens värderingsnivåer på börsen, och F-Secures jämförelseobjekt Gen Digital (2026e P/E 8x) värderas till mycket låga multiplar. Sektorjämförelsens låga värdering kan också bromsa utvecklingen av F-Secures värdering.
This content is only available for logged in users