Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-08-21 05:15 GMT. Ge feedback här.
| Prognostabell | H1'25 | H1'26 | H1'26e | 2026e | |
| MEUR / EUR | Jämförelse | Faktisk | Inderes | Inderes | |
| Omsättning | 18,7 | 21,4 | 45,7 | ||
| EBITDA | 2,1 | 3,4 | 7,8 | ||
| Rörelseresultat | 0,0 | 0,7 | 2,4 | ||
| Resultat före skatt | -0,2 | 0,18 | 1,3 | ||
| EPS (rapporterad) | -0,01 | 0,00 | 0,03 | ||
| Omsättningstillväxt-% | -5,0 % | 14,7 % | 15,0 % | ||
| Rörelsemarginal-% (just.) | -0,2 % | 3,4 % | 5,2 % |
Källa: Inderes
Foamit publicerar sin H1-rapport nästa tisdag den 25 augusti. Detta är företagets första halvårsrapport enligt IFRS-standarderna, så jämförelsesiffrorna avviker från de som rapporterats tidigare. Vi förväntar oss att omsättningen har ökat tydligt, stöttad av en stark orderstock och den nya produktionskapacitet som färdigställdes förra året, och att lönsamheten därmed också har förbättrats jämfört med jämförelseperioden. Vi sänkte våra omsättningsdrivna estimat i förhandskommentaren, men trots detta är värderingsbilden i stort sett oförändrad. Vi upprepar därmed vår Minska-rekommendation och riktkurs på 0,9 euro.
Vi förväntar oss att Foamits omsättning ökade med 15 % under H1'26 till 21,4 MEUR (H1'25: 18,7 MEUR). Företaget inledde året med en orderstock på 23,8 MEUR, vilket var 28 % högre än jämförelseperioden. Orderstocken är enligt vår bedömning något längre än normalt, vilket innebär att den omvandlas till omsättning i en långsammare takt. Tillväxten förstärks av investeringar som har utökat koncernens produktionskapacitet med 20 %. Vi estimerar att EBITDA ökade till 3,4 MEUR under H1, motsvarande 16 % av omsättningen (H1'25: 2,1 MEUR och 11,0 %). Resultatförbättringen drivs i vårt estimat, utöver de faktorer som förklarade resultatökningen under H2’25 (prissättning och produktionseffektivitet), dessutom av ökade produktionsvolymer. Efter avskrivningar, finansiella kostnader och skatter förväntar vi oss att EPS landar på 0,00 euro.
Foamit ger inga kortsiktiga utsikter, så förväntningarna är förankrade i order- och offerstocken samt målen för 2028 (omsättning 100 MEUR och EBITDA över 20 % av omsättningen). Våra estimat för 2026 är en omsättning på 45,7 MEUR och en EBITDA på 7,8 MEUR. Tillväxtförväntningen är beroende av att en betydligt högre orderstock än under jämförelseperioden omvandlas till leveranser, samt att det finns efterfrågan på den cirka 20-procentiga tilläggskapacitet som färdigställdes förra året, vilket verkar sannolikt med tanke på marknadsaktiviteten. Vi förväntar oss att orderstocken har ökat från 23,8 MEUR för ett år sedan till cirka 25 MEUR, och vår prognos för omsättningen under resten av året är beroende av orderstockens tillväxt. Branschens orderstocksutveckling har varit stark, och projektpipelinen för järnvägs- och vägprojekt är omfattande hos aktörerna på Foamits huvudmarknader. Detta stöder efterfrågeutsikterna, även om tidpunkten för enskilda projekt spelar en stor roll för intäktsföringen av omsättningen i Foamits storleksklass. Ett annat område att följa är expansionen till Centraleuropa. Genomförandet av den tyska <RMd6lyMRZT_1>Veriso-överenskommelsen</RMd6lyMRZT_2> har försenats från den ursprungliga tidplanen, och företaget har inte angett någon ny måltidpunkt för den, medan det belgiska <RMd6lyMRZT_3>Sterhoek-projektet</RMd6lyMRZT_4> har rapporterats fortskrida enligt plan. Distributionssamarbetet med Argex resulterade i den första leveransen i juni. Inget av dessa joint venture-projekt ingår i våra estimat, då de tills vidare befinner sig i avsiktsförklaringfasen. Vi sänkte våra omsättningsdrivna estimat för H1’26 i förhandskommentaren, eftersom anläggningssäsongen kom igång ordentligt först under andra kvartalet och vi preciserade vår bedömning av orderstockens längd.
Med 2026 års estimat ligger just. P/E 31x och EV/EBIT 17x på höga nivåer, medan EV/EBITDA 5x ser neutralt ut. För 2027 sjunker multiplarna i takt med tillväxten till just. P/E 17x, EV/EBIT 12x och EV/EBITDA 4,6x. Jämfört med konkurrenterna prissätts Foamit under medianen baserat på EBITDA, men över medianen baserat på vinst. En DCF-värdering, som är beroende av att tillväxten på medellång sikt realiseras, ger ett aktievärde på 1,1 euro per aktie. Den nuvarande värderingen prissätter enligt vår bedömning betydande tillväxt för de närmaste åren, och vi förväntar oss att multiplarnas nedgångsmarginal tynger den förväntade avkastningen något under vårt avkastningskrav på ett års sikt.
This content is only available for logged in users