Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-07-14 18:30 GMT. Ge feedback här.
L&T rapporterade preliminära siffror för Q2, vilka var svagare än våra förväntningar. Till följd av detta sänkte företaget sin helårsguidning, vilket även återspeglades i sänkta estimat från vår sida. Vi bedömer dock att företaget kan korrigera den svaga resultatutvecklingen under början av året och uppnå bättre resultat under kommande år. Trots årets svaga resultat anser vi att värderingen är förmånlig (t.ex. 2026 P/E 10x), och dessutom anser vi att företaget är ett mycket potentiellt förvärvsobjekt. Vi upprepar vår Köp-rekommendation, men sänker riktkursen till 8,3 euro (tidigare 8,5e) i linje med de sänkta estimaten.
L&T publicerade igår preliminära uppgifter om Q2-utvecklingen och sänkte samtidigt sin helårsguidning. Enligt företaget uppgick omsättningen för Q2 till cirka 116 MEUR, vilket var något högre än vårt estimat (115 MEUR). Just. EBITA landade dock på cirka 10 MEUR, medan vi förväntade oss 11,5 MEUR och jämförelseperiodens nivå var 13,3 MEUR. Även Q1-resultatet låg under jämförelseperioden, så totalt sett uppgick H1 just. EBITA till endast 10 MEUR, jämfört med 16 MEUR under jämförelseperioden. Företagets resultat under Q2 tyngdes till stor del av samma utmaningar som gjorde att Q1-resultatet också var svagt, det vill säga stigande bränslepriser och kostnader för hantering av brännbart avfall. Den negativa effekten av stigande bränslepriser under Q2 har varit större än både företagets och våra förväntningar, eftersom prishöjningar inte har kunnat genomföras lika effektivt som till exempel under 2022 i en liknande situation. Å andra sidan, efter att kriget i Iran i viss mån lugnat ner sig, har bränsleprisökningarna redan avtagit, även om de fortfarande är högre än förra året. Vi tror dock att resultatutmaningarna är av tillfällig natur, och att företaget kommer att kunna kompensera dem över tid genom prishöjningar och effektiviseringsåtgärder. Företaget meddelade också att de i juli slutförde förhandlingar om nedskärningar, där uppsägningar och permitteringar överenskoms. Genom dessa åtgärder förväntar sig företaget att H2-resultatet kommer att ligga på ungefär samma nivå som jämförelseperioden.
L&T sänkte sin just. EBITA-guidning för helåret till 33-38 MEUR, från tidigare 38-44 MEUR, medan jämförelseperiodens resultat var 40,6 MEUR. Våra estimat låg före vinstvarningen i den nedre delen av den gamla guidningen på grund av den svaga utvecklingen under början av året, men på grund av det svaga Q2 sjönk de med 6 % och ligger nu i mitten av den nya guidningen. Nedgången berodde nästan helt på det svaga Q2-resultatet. Omsättningsguidningen förblev oförändrad.
Det nya företagets finansiella mål inkluderar en årlig omsättningstillväxt på 6 % (inklusive förvärv) och en just. EBITA-marginal på 11 %. Enligt företagets carve-out-siffror har den just. EBITA-marginalen legat runt 10 % under åren 2022-2025. Vi estimerar att den endast kommer att vara drygt 8 % år 2026, men att den återhämtar sig till 9,5 % år 2027, stöttad av effektiviseringar och en något förbättrad efterfrågesituation. Enligt vår bedömning försvåras tillväxten under de närmaste åren av de negativa effekterna av kommunaliseringen av avfallshanteringen i Finland. Våra estimat förväntar sig en betydligt mer blygsam tillväxt än målet, men de inkluderar inte större tillväxtinvesteringar eller förvärv, vilket i praktiken krävs för att uppnå tillväxtmålet.
Enligt vår bedömning kommer L&T:s förväntade avkastning de närmaste åren att bestå av en stabil direktavkastning (6-7 %), vinsttillväxt (som till stor del baseras på att resultatet återgår till ungefär 2025 års nivå) och potential för multipelökning. Aktiens värderingsnivå är enligt vår mening förmånlig enligt flera mått (t.ex. 2026 just. P/E och EV/EBIT cirka 10x), men en multipelökning kan kräva en tydligare bild av omsättnings- och vinsttillväxten. Företaget är enligt vår mening också ett mycket potentiellt förvärvsobjekt för både kapitalförvaltare och industriella aktörer, vilket delvis stöder den förväntade avkastningen.
This content is only available for logged in users