Modellportföljens svarta år: indexet sköt i höjden, portföljen smälte
Sammanfattning
- År 2025 var ett bottenår för Modellportföljen med en avkastning på -9,4 %, långt under avkastningsindexet på 35,3 %.
- Modellportföljens långsiktiga avkastning sedan starten 2011 är 532 %, vilket överträffar OMX Helsinki Cap avkastningsindex som gav 319 % under samma period.
- Portföljens underprestation 2025 berodde på att den missade indexuppgången och drabbades av betydande kursfall i flera stora innehav, särskilt Qt.
- Inför 2026 är förväntningarna blandade med optimism om småbolag, men osäkerhet kvarstår på grund av geopolitiska spänningar och ekonomiska utmaningar.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-01-19 06:53 GMT. Ge feedback här.
År 2025 var ett bottenår för Modellportföljen och portföljens avkastning (-9,4 %) låg på ett förfärligt sätt under avkastningsindexet (35,3 %). Vår förväntning i början av året var betydligt högre, men den fortsatt svaga utvecklingen i den finska ekonomin samt handelskriget påverkade utvecklingen för flera av våra portföljbolag, dessutom till bolagens interna utmaningar. De stora bolag som drev indexet och de få småbolag som glänste med sin avkastning saknades i portföljen, så sammantaget var vår stockpicking förra året helt fel.
Modellportföljens långsiktiga avkastning
Modellportföljens avkastning sedan starten (04/2011) var 532 % i slutet av 2025, vilket motsvarar en genomsnittlig årlig avkastning på cirka 13 %. De senaste fem åren har varit mycket svåra för Modellportföljen som helhet, vilket har sänkt den årliga avkastningen betydligt från tidigare 20 % årlig avkastning. Ändå ligger Modellportföljen fortfarande betydligt före index. Under samma period har OMX Helsinki Cap avkastningsindex gett en avkastning på ungefär 319 %, vilket motsvarar en genomsnittlig årlig avkastning på 10 %. Modellportföljen har under sin historia överträffat indexet 9 år, underpresterat 5 gånger och landat i oavgjort en gång. Perioden med underavkastning har varit koncentrerad till de senaste åren, men vi tror fortfarande att trenden kommer att vända under de kommande åren.
År 2025 var ett bottenår för Modellportföljen
Orsakerna till Modellportföljens fruktansvärda underavkastning är tydliga. Modellportföljen missade helt den indexuppgång som drevs av stora företag, och inget av innehaven i portföljen nådde ens upp till indexavkastningen. För de flesta aktier som funnits i portföljen under hela året var avkastningen negativ, och för över hälften var nedgången tvåsiffrig. Av portföljbolagen kan endast Valmets avkastning finnas vara absolut mycket bra, men även den låg denna gång under den enorma indexavkastningen. Den största skadan för portföljen orsakades av Qt:s över 50-procentiga kursfall, eftersom aktien vid årets början hade den största vikten i portföljen. Vi köpte ytterligare lite Qt till portföljen i maj, vilket bara orsakade mer lidande för avkastningssiffrorna. Gofore, Revenio och Talenom, som också var bland de största innehaven vid ingången av året, tyngde utvecklingen betydligt. Särskilt Talenoms aktie har tyngt ned Modellportföljens utveckling under en längre tid, då det gångna året var det fjärde i rad som Talenoms aktie noterade en betydande nedgång. Liksom jämförelseperioden kan värdeskapandet för Modelportföljens företag ses som stannat av eller blivit negativt i den utmanande ekonomiska miljön.
Börsåret 2026: I korsdraget mellan optimism och geopolitisk dimma
Inför 2026 är känslorna blandade gällande Helsingforsbörsen. Efter en lång period av svårigheter var 2025 ett utmärkt år på indexnivå, och trender tenderar att förstärkas och breddas. Det skulle alltså kunna bli småbolagens år. Generellt sett ställer värderingsnivåerna nu högre krav på vinsttillväxt än för ett år sedan, men vi anser att ribban inte är särskilt högt satt. Vinsttillväxt kräver dock ekonomisk tillväxt, och Finland samt övriga Europa är de mest centrala områdena i detta avseende. För båda har riktningen enligt vår mening sett relativt bra ut, men den spirande optimismen grusas av president Trumps senaste vändningar. Efter helgen befinner vi oss återigen i en ny fas av handelskriget, och den geopolitiska situationen är spänd. Det enda säkra i dagens värld är dock att situationer förändras snabbt. Modellportföljen inleder året med en måttligt hög aktievikt. Värderingarna för portföljbolagen är mycket måttliga jämfört med historien, och om vinsttillväxten förverkligas bedömer vi att avkastningsutsikterna är utmärkta. De största riskerna är relaterade till hur den geopolitiska situationen återspeglas i den redan osäkra ekonomiska miljön. Särskilt Finlands ekonomi skulle fortfarande behöva stöd, inte nya käppar i hjulet.
Login required
This content is only available for logged in users