Sotkamo Silver Q4'25: Silverpriset ensamt räcker inte
Sammanfattning
- Sotkamo Silvers omsättning ökade med 25 % under Q4, men silverproduktionen var lägre än förväntat på grund av malmens låga silverhalt och operationella utmaningar.
- Företaget förväntar sig en silverproduktion på 0,9–1,2 miljoner uns för innevarande år, med en gradvis ökning av produktionen under året.
- Analytikern sänkte produktionsestimatet för början av året och reviderade riktkursen till 3,1 SEK, med en rekommendation att sälja aktien på grund av svag riskjusterad förväntad avkastning.
- Företagets vinstgenerering är beroende av en fortsatt stark marknadssituation, och estimaten är känsliga för förändringar i silverpriset.
Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-02-23 06:00 GMT. Ge feedback här.
| Estimat tabell | Q4'24 | Q4'25 | Q4'25e | Q4'25e | Skillnad (%) | 2025 | |
| MSEK / SEK | Jämförelse | Verkligt utfall | Inderes | Konsensus | Verkligt utfall vs. Inderes | Verkligt utfall | |
| Omsättning | 109 | 135 | 134 | 1 % | 393 | ||
| EBITDA | 23,3 | 50,9 | 49,4 | 3 % | 80 | ||
| Rörelseresultat | 3,3 | 32,5 | 30,9 | 5 % | 9 | ||
| Resultat före skatt | -3,1 | 0,3 | 27,9 | -53 | |||
| EPS (rapporterad) | -0,01 | 0,00 | 0,09 | -0,16 | |||
| Utdelning/aktie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | |||
| Omsättningstillväxt-% | -0,7 % | 24,7 % | 23,6 % | 1,1 procentenheter. | -4,6 % | ||
| EBITDA-marginal % | 21,5 % | 37,6 % | 36,8 % | 0,8 procentenheter. | 20,3 % |
Källa: Inderes
Sotkamo Silvers Q4-produktion var tydligt under vår förväntning, men de operationella siffrorna var i linje med våra estimat, stöttade av en förstärkt metallmarknad. För innevarande år förväntar företaget att produktionen kommer att öka, men spannet är fortfarande brett. Baserat på den givna guidningen och kommentarerna för början av året sänkte vi våra produktionsestimat för innevarande år, men marknadsparametrarna och estimaten för de närmaste åren behöll vi i stort sett oförändrade. Med en förstärkt finansiell ställning och en gynnsam marknadssituation sänkte vi vårt avkastningskrav, men ändringarna i vår sum-of-the-parts-värdering var måttliga. Med detta i åtanke reviderar vi vår riktkurs till 3,1 SEK (tidigare 3,0 SEK). Enligt vår mening är aktiens nuvarande pris till stor del beroende av den gynnsamma prisutvecklingen för silver innan konkreta tecken på en hållbar ökning av produktionsnivåerna syns. Med detta i åtanke ser vi aktiens riskjusterade förväntade avkastning som mycket svag och sänker vår rekommendation till sälj (tidigare minska).
Silverprisutvecklingen kompenserade för den låga produktionen
Företagets omsättning ökade med 25 % under Q4, vilket var i linje med vårt estimat. Däremot låg silverproduktionen på en svag nivå om 193 000 uns (Q4’24: 0,27 Moz) och under vårt estimat (0,24 Moz). De uppnådda metallpriserna var därmed betydligt högre än våra estimat, då prisbildningsmekanismen stödde utvecklingen när marknadspriserna steg. Bakom den svaga produktionsutvecklingen låg malmens låga silverhalt (65 g/t), medan brytningsvolymerna låg på samma nivå som föregående kvartal. Enligt företaget berodde detta på operationella utmaningar under året, vilket gjorde att de inte fick tillgång till de planerade brytningsområdena under Q4. Baserat på den faktiska utvecklingen skedde ingen förbättring i produktionstrenden, och tecken på detta får vi vänta på. Företaget kommenterade dock att uppstarten av den nya entreprenörens verksamhet har börjat bra. Företaget redovisade en EBITDA på 51 MSEK, vilket var i linje med vårt estimat. Med stöd av metallmarknadens utveckling hade företagets finansiella ställning stärkts och risknivån för finansieringen minskat.
Vi sänkte innevarande års estimat i linje med guidningen
Sotkamo Silver gav i samband med rapporten en produktionsguidning för innevarande år och förväntar sig att silverproduktionen kommer att uppgå till 0,9–1,2 miljoner uns. Företaget förväntar sig att EBITDA kommer att överstiga 25 MEUR (cirka 267 MSEK med nuvarande växelkurs). Samtidigt förväntade företaget att silverhalten skulle vara lägre även under Q1, men att den därefter skulle stiga stadigt till en nivå på 80–90 g/t. Vårt tidigare estimat låg i den övre delen av den givna produktionsguidningen, och med tanke på Q4-produktionen som understeg våra förväntningar samt kommentarerna, sänkte vi våra produktionsestimat för början av året. Vi förväntar dock att produktionen gradvis kommer att öka under året och nå 1,07 miljoner uns i år (tidigare 1,16 Moz). Däremot behöll vi produktionsestimaten för de närmaste åren oförändrade. Vi reviderade även våra marknadsparameterestimat, vilka i stort sett förblev oförändrade för de närmaste åren. Det genomsnittliga silverpriset för innevarande år i våra estimat är cirka 78 USD/oz (spot ~85 USD/oz). Med detta i åtanke förväntar vi oss att företagets EBITDA kommer att stiga till 480 MSEK (tidigare 516 MSEK).
Riskjusterad förväntad avkastning har blivit mycket svag
Till följd av estimatrevideringen och vårt sänkta avkastningskrav förblev värdet på vår sum-of-the-parts-modell nästan oförändrat och uppgår till cirka 3,1 kronor per aktie (tidigare 3,0 SEK). Därmed prisar aktiens nuvarande kurs, enligt vår bedömning, redan in en betydande hållbar uppjustering av företagets produktionsvolymer, vilket till exempel innevarande års guidning ännu inte fullt ut stöder. Samtidigt är företagets vinstgenerering, enligt vår bedömning, fortfarande helt beroende av att den starka marknadssituationen fortsätter. Vi anser att det är svårt att vara beroende av en långvarig fortsättning av en betydligt starkare medvind på marknaden än våra nuvarande förväntningar, innan konkreta tecken på en framgångsrik höjning av produktionsnivåerna syns. Vi noterar att våra estimat och vår sum-of-the-parts-värdering är mycket känsliga för förändringar i silverpriset: en 10-procentig förändring i våra antaganden påverkar det indikerade värdet av sum-of-the-parts-värderingen med cirka 0,7 kronor per aktie.
Login required
This content is only available for logged in users
