Detta innehåll är skapat av AI. Du kan lämna feedback om det på Inderes forum.
Automatisk översättning: Ursprungligen publicerad på finska 2026-08-17 04:59 GMT. Ge feedback här.
| Estimat tabell | H1'25 | H1'26 | H1'26e | H1'26e | Skillnad (%) | 2026e | |
| MEUR / EUR | Jämförelse | Faktisk | Inderes | Konsensus | Faktisk vs. Inderes | Inderes | |
| Omsättning | 12,6 | 12,5 | 12,6 | -1 % | 27,3 | ||
| EBITDA | - | 1,7 | 2,1 | -19 % | 5,2 | ||
| Rörelseresultat (just.) | - | 0,5 | 0,8 | -42 % | 2,6 | ||
| Rörelseresultat | - | -1,4 | -1,0 | -34 % | -1,1 | ||
| EPS (rapporterad) | - | 0,00 | -0,01 | 49 % | |||
| RevPAR £ | 131,9 | 130,2 | 128,8 | 0,0 | 141,3 | ||
| Omsättningstillväxt-% | - | -0,6 % | 0,2 % | -0,8 %-enheter | 2,5 % | ||
| Rörelsemarginal-% (just.) | 3,9 % | 6,6 % | -2,8 %-enheter | 9,7 % |
Källa: Inderes
Sunborn Internationals operationella marginal under H1 var svagare än våra estimat, men lägre finansieringskostnader än förväntat ledde till ett resultat efter skatt som överträffade våra estimat. Kärnan i investerings-caset är framtida finansieringslösningar för att möjliggöra nya yacht-hotellinvesteringar i London och Vancouver. Innan dessa är säkrade förblir tillväxtberättelsen dock osäker. Vi upprepar vår riktkurs på 0,20 euro, men justerar vår rekommendation till Minska (tidigare Sälj) till följd av kursnedgången.
Koncernens omsättning för H1 uppgick till 12,5 MEUR, vilket var i linje med vårt estimat på 12,6 MEUR. Q1-siffrorna per dotterbolag var redan kända genom den förkortade affärsöversikten, men under Q2 var omsättningen för yacht-hotellet i London något lägre än våra förväntningar, medan Gibraltar överträffade dem. Under början av året växte omsättningen för yacht-hotellet i London starkt, drivet av en förbättrad beläggningsgrad per rum, medan Gibraltar led av inställda bokningar på grund av geopolitiska spänningar. Under början av året höll omsättningen per rum på koncernnivå bättre än våra estimat, men övrig sidoförsäljning utvecklades svagare. Det justerade rörelseresultatet, exklusive avskrivningar av goodwill, uppgick till 0,8 MEUR under H1, vilket var lägre än vårt estimat på 0,8 MEUR. Marginalen för Gibraltar motsvarade våra förväntningar, men i London var den något lägre än våra estimat. Dessutom accentuerade kostnaderna för moderbolaget skillnaden jämfört med vårt estimat. Vid slutet av rapportperioden uppgick nettoskulden till 82 MEUR, vilket är en mycket hög nivå på 16x i förhållande till EBITDA för de senaste tolv månaderna.
Efter H1-rapporten gjorde vi knappt några ändringar i våra estimat. Kärnan i Sunborn Internationals investerings-case är framtida yacht-hotellprojekt, och företaget förväntar sig att öppna två nya platser under 2028. Innan tillväxtinvesteringarna kan genomföras måste Sunborn International dock antingen genomföra en delvis försäljningstransaktion av Gibraltar yacht-hotell eller samla in en betydande mängd nytt kapital för att möjliggöra dessa investeringar. Företaget siktar på en omsättning på cirka 70 MEUR och en EBITDA på 28-30 MEUR till 2028. Målet är beroende av driftsättningen av de nya yacht-hotellen i London och Vancouver samt flytten av det nuvarande London yacht-hotellet till Sevilla. Enligt vår uppfattning är målet mycket aggressivt, med tanke på företagets ansträngda balansräkning och att de nya platserna inte kommer att hinna uppnå sin fulla beläggningsgrad till 2028. Vårt nuvarande EBITDA-estimat för 2028 på 13 MEUR ligger betydligt under företagets målnivå. Vi anser dock att en förstärkning av balansräkningen för att möjliggöra framtida tillväxtinvesteringar är viktigare än resultatet för 2028, eftersom företagets resultatvändning är beroende av att investeringarna genomförs och/eller att Gibraltar yacht-hotells prestationsnivå förbättras.
Sunborn Internationals EV/EBITDA-multiplar för de kommande åren, baserade på våra estimat, är mycket höga både absolut sett och i förhållande till jämförbara företag. Ett villkorat förvärv av Gibraltar-fartyget skulle förändra aktiens värderingsbild genom att frigöra värde och möjliggöra framsteg i strategiperiodens investeringsvåg. Vår DCF-modell, som indikerar ett aktievärde på 0,20 euro per aktie, visar att aktien är rättvist värderad. Vår modell är dock beroende av företagets förmåga att investera i framtida hotellprojekt, så en försening av investeringscykeln urholkar det värde som modellen indikerar. För närvarande försämras aktiens risk/avkastningsförhållande ytterligare av finansieringsrisken som orsakas av den skuldsatta balansräkningen, även om företaget har lyckats begränsa den kortsiktiga likviditetsrisken genom framgångsrika omfinansieringar av dotterbolagens balansräkningar.
This content is only available for logged in users