• Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Tiivistelmä
Transkripti
  • Modulight ilmoitti faasi 3 -projektin potilasrekrytoinnin valmistuneen aikataulua edeltäen, ja yhtiö vahvisti yhteistyön asiakkaan (Aura Biosciencesin viitteet julkisissa lähteissä) kanssa; yhtiö ei nimeä asiakkaita virallisesti.
  • PPT-liikevaihto kasvoi 137 % vuodentakaisesta, ja yhtiön mukaan kasvun leijonanosan selittää volyymin nousu; syöpäpotilaisiin liittyvät projektit tuottavat merkittävästi korkeampaa maksutuloa per potilas kuin Visudyne-hoidot.
  • Modulight on toimittanut prototyyppejä kahdelle kvanttitietokonealan top-5 -asiakkaalle, ja yhtiön mukaan ainakin yksi prototyyppiä on otettu käyttöön kaupallisessa laitemallissa; asiakkuudet jatkuvat mutta nimet ovat liikesalaisuuksia.
  • Johto pitää voimassa ohjeistuksen kasvusta liikevaihdossa ja käyttökatteessa ja arvioi portfolion hajautuksen vähentävän yksittäisten projektien vaikutusta; tuotantokalustoon on historiassa investoitu yli 50 MEUR eikä merkittäviä korvausinvestointeja odoteta lyhyen tai keskipitkän aikavälin horisontissa.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.

AS
Antti Siltanen
00:00 - 00:12

Modulightin kuulumisista saatiin tänään päivitystä Q2-raportin puun muodossa, ja haastattelussa meillä on toimitusjohtaja Seppo Orsila. Tervetuloa haastatteluun, Seppo, ja aloittaisitko ensin ihan teidän Q2:n pääkohdilla?

SO
Seppo Orsila
00:13 - 00:53

Moi ja kiitos, Antti, mukava olla taas täällä. Eli Q2:lla meidän highlight ihan selkeästi oli se, että me saatiin paljon edistystä tässä meidän pipelinessa, ja ehkä isoimpana keihäänkärkenä on tämä. Erään faasi 3 -projektin potilas. Se rekrytoinnin päättyminen. Ja sitten siellä oli muita hyviä juttuja hyvinkin erilaisissa projekteissa, mutta se on selkeästi meidän highlight, ja tämmöinen kustannustehokkuus ja muu jatkokehitys, ja siihenkin ollaan tyytyväisiä. Ja tuota niin. No siinä ehkä highlightit.

AS
Antti Siltanen
00:54 - 01:23

Teillä oli tosiaan tuossa otsikossa nostettu tämän yhden hankkeen ja siellä potilasrekrytoinnin valmistumisen. Nyt teillä on nettisivuilla jossain, YouTubessa on joskus näkynyt Aura Biosciences yhtiökumppanina, ja nyt kun katsoo Auran kommunikointia, niin siellä on kesäkuussa potilasrekrytointi. Tässä COMBAT-tutkimuksessa silmäsyövässä saatu valmiuteen. Niin onko kyse Aura Bios -yhteistyöstä?

SO
Seppo Orsila
01:24 - 01:46

Joo, meillähän on ollut tämmöinen systemaattinen linja, että me ei suoraan kommunikoida asiakkaita nimeltä, mutta. Näin tosiaan netissä lukee. Tämä on hieno juttu kaikille silmäsyöpäpotilaille. Että tämmöinenkin faasi 3 -tutkimus on saatu etuajassa päätökseen. Ja. Hieno juttu.

SO
Seppo Orsila
01:48 - 02:23

Yksi tämmöinen myönteinen nosto teidän raportissa oli tämä PPT-liikevaihdon kasvu 137 % vuoden takaiseen. Niin, onko tätä mahdollista vähän palastella, että puhuitte tuossa, että teillä oli tehty hinnantarkistuksia, mikä oli tavallaan volyymin ja hinnantarkistusten rooli. Ja sitten toinen ulottuvuus. Niin tämä Visudyne-hoitohan tuo hoitoon perustuvaa PPT-liikevaihtoa. Ja sitten teillä on esimerkiksi syöpäprojektien edistymiseen liittyvää. Niin kuinka paljon tästä tuli Visudynen puolelta tästä PPT-kasvusta?

SO
Seppo Orsila
02:23 - 04:04

No me ei olla sitä eritelty, mutta kyllähän nämä syöpäpotilaat on meille huomattavasti arvokkaampia. Niissä on muuten myös näissä tutkimuksissa ihan tämmöinen potilaskohtainen maksujärjestely käytössä. Niissä ollaan taidettu joskus sanoa aikaisemminkin, että se on melkein dekadin isompi. Saattaa olla jopa isompi. Se maksutulo näissä syöpäpotilaissa per potilas. Ja kyllä, niiden merkitys on ollut koko ajan huomattavasti suurempi kuin näiden Visudyne-potilaiden.

Mutta nyt sitten tähän kysymykseen siitä, että tästä ykköshalffin PPT-kasvusta, niin kyllä leijonanosa tulee ihan vaan siitä volyymin noususta, koska kun tämä sopimusrakenne saatiin uudistettua, niin se tuli vasta siellä Q2:n loppupuolella, eli se ei ole kerinnyt vielä hirveästi vaikuttamaan tähän tilanteeseen. Ja siellä oli tosiaan elementtejä siitä, että vahvistettiin tämmöistä jatkuvaa kassavirtaa, joka tulee pelkästään siitä, että laite on käytettävissä. Mutta sitten myös, koska tämä tuote, mihinkä me nähdään tämä? Voisiko noin laajassa merkityksessä, on nyt maturimpi kuin mitä se on ollut joskus silloin muutamia vuosia sitten? Kun tällä on trackia, niin on perusteltua, että kyllähän sitä nyt itsekin maksaa mieluummin tämmöisestä proven, koetusta, hyväbrändisestä tuotteesta kuin jostain, joka on vähän vähemmän koettu ja hyväksi todennettu, niin en ehkä niin korostuisi hinnankorotuksista, vaan puhuisin hintojen tarkistamisesta vastaamaan sitä arvoa, mitä nyt toimitetaan.

AS
Antti Siltanen
04:06 - 04:26

Teillä oli viime vuonna kvanttilaskennan hanke, jossa toimititte lasereita kvanttihankkeeseen. Laskutettiin ja toimitettiin. Nyt kerroitte tässä raportissa, että kaupallisissa kvanttitietokoneissa on teidän teknologiaa käytössä, niin onko tätä mahdollista vähän avata, että millaisia tulevaisuuden näkymiä tähän liittyen on?

SO
Seppo Orsila
04:27 - 05:37

No, meillä on ollut tosiaan kaksi tämmöistä ymmärtääksemme maailman top viiteen johtavaan kvanttifirmaan kuuluvaa asiakasta, ja meillä on edelleen nämä asiakkaat, ja näiden kanssa on toimittu. Heille on toimitettu prototyyppejä, ja tämä oli tosiaan ihan tämmöinen. Kesän aikana opittiin, että he ovat itse yhden niistä prototyypeistä laittaneet tämmöiseen kaupallisessa käytössä olevaan malliin, itse asiassa kahteenkin eri malliin, ja mitä tässä tarkoittaa maailman johtava, niin jos googlaat, että top five leading quantum computer companies in the world. Ne luultavasti tulee tähän. Tähän listaan nämä firmat melko suurella todennäköisyydellä.

Ja minne me jatkamme? Kumpaakaan näistä yhteistyöstä ei ole lopetettu. Ne jatkuu. Mutta sinällään niin en. En pysty nimeämään näitä yhtiöitä liikesalaisuuksiin vedoten. Ja toisaalta taas, niin miten ne sitten etenee? Sitä mukaa kun niistä tulee jotain merkittävää informaatiota, niin se sitten jaetaan tiedotteella.

AS
Antti Siltanen
05:38 - 06:02

No, ohjeistuksen puolesta tehdään kasvua liikevaihdon ja käyttökatteen tasolla viime vuodesta, ja toistitte sen. Nyt ollaan ainakin liikevaihdossa hieman jäljessä vertailukautta, niin minkälainen luottamustaso teillä on tämän guidancen pysyvyyteen? Ja myös millaisia onnistumisia se edellyttää, että tähän ohjeistukseen päästään?

SO
Seppo Orsila
06:04 - 07:11

Luonnollisesti ohjeistus edustaa johdon parasta mahdollista näkemystä, ja sitä kautta siinä ei muuta kommentoitavaa. Minkälaisia onnistumisia se edellyttää? Se edellyttää sitä, että näissä monissa aktiviteeteissa mennään eteenpäin. Meillä on nyt suhteellisen iso kuitenkin tuo portfolio, että se ei kuitenkaan.

Sanoisin, että firma on huomattavasti tolerantimpi tämmöisille yksittäisille muutoksille, että jos tuossa joitakin vuosia sitten vielä hyvin pieni määrä asiakkuuksia tai projekteja pystyi heiluttamaan koko firmaa, niin tätä vuotta varsinkin ja jonkun verran viime vuottakin on ehkä korostanut sen, että nämä liikevaihtovirrat on huomattavasti pienempiä yksittäisiä puroja. Vaikkakin firmat on isompia ja asiakkuudet on maturimpia, niin me olemme siinä mielessä ehkä, ehkä sillai uskaltaisin hitusen optimistinen olla tässä asiassa, että ihan kaiken ei varmaan tarvitse onnistua, ja voihan olla, että jotain uuttakin vielä ilmenee ennen vuodenvaihdetta.

AS
Antti Siltanen
07:12 - 07:42

Kysytään loppuun vielä sitten vähän laajempi kysymys, mikä ei pelkästään tätä neljännestä koske. Eli teillä on rakentanut oman tuotantolaitoksen, mihin on investoitu paljon. Siellä on koneita ja laitteita teillä taseessa reilusti, niin pystyisikö hieman kuvaamaan sitä, että millä aikataululla teidän on tarpeellista uusia tätä laitteistoa? Ja tässä tietysti hain vähän sitä, että missä vaiheessa teidän täytyy tällaisia ylläpitoinvestointeja alkaa tehdä. Tähän teidän tuotantolaitokseen.

SO
Seppo Orsila
07:42 - 09:59

Joo, aivan loistava kysymys, ja mun mielestä tuo on erittäin tärkeä kysymys. En olisi ehkä itsekään pitänyt joskus ymmärtää. Adressoida tuota, mutta kuvaavaa tähän on se, että vajaa puolet meidän laitteista on ostettu silloin kun firma perustettiin 26 vuotta sitten. Silloin me ostettiin kaikki laitteet käytännössä uutena, ja nyt sitten tosiaan 2019 viiva. No, suurin osa silloin, mutta ehkä jonnekin 2000. Suurin piirtein asti.

Tehtiin toinen investointikierros, ja nyt meidän kokonaisinvestoinnit näihin laitteistoihin on varmaan north of 50 milliä, niin siitä voisi joku ajatella, että okei, osa laitteista on kohta 30 vuotta vanhoja, mikä pitää paikkansa, mutta esimerkiksi kesän aikana kävin yhdessä erittäin suuren yrityksen puolijohdetehtaassa Piilaaksossa. Niin se oli rakennettu vuonna 2002, ja silloin sinne oli ostettu 10–20 vuotta vanhoja laitteita. Ja tämä kyseinen yritys tekee tällä hetkellä erittäin merkittävää liikevaihtoa niiden laitteiden pohjalta. Nämä laitteet eivät ihan äkkiä tule tiensä päähän, että toki ne taseesta katoavat 5–10 vuodessa vähän laitteesta riippuen. Mutta niin. Se niiden käyttöikä on huomattavasti pidempi.

Ja tarvitseeko meidän tehdä investointeja? Ollaanhan me investoitu varmaan firman historian aikana joka vuosi jonkun verran, mutta ihan semmoisia hirveän suuria investointeja ei ole nyt näköpiirissä. Kyllä pitkään aikaan, ja osittain johtuen myös tästä listautumisen tuomasta vahvasta taseesta, niin me jopa tehtiin niin, että jos meillä oli kaksi tai kolme vaihtoehtoa johonkin laitteeseen, niin me sitten päätettiin muutamissa tapauksissa ostaa ne kaikki kolme tai molemmat. Eli tavallaan meillä on varsin vahva tämä konekanta, ja ei ole näköpiirissä merkittäviä korvausinvestointeja kyllä millään. No, aika pitkälläkään horisontilla.

AS
Antti Siltanen
10:00 - 10:03

Kiitoksia paljon haastattelusta ja tsemppiä loppuvuoteen!

SO
Seppo Orsila
10:03 - 10:04

Kiitos.

Modulight Q2'26: Edistystä tuotekehitysputkessa

MODU21.08.2026 klo 14.06
Antti SiltanenAnalyytikko
Keskustele

Modulightin käyttökate kääntyi positiiviseksi Q2:lla tehtyjen säästötoimien ansiosta. PPT-liiketoiminta jatkoi vahvaa kasvua, mutta tilauskertymä jäi yhtiön omista odotuksista joidenkin projektien viivästyttyä. Toimitusjohtaja Seppo Orsila kertoo lisää analyytikko Antti Siltasen haastattelussa.

Aiheet:
(00:00) Aloitus
(00:09) Kvartaalin kuulumiset
(00:56) Aura Biosciences
(01:48) PPT-liikevaihdon kasvu
(04:06) Kvanttiteknologia-asiakkaat
(05:40) Ohjeistukseen pääseminen
(07:12) Tuotantolaitoksen ylläpitoinvestoinnit

Pysy ajan tasalla
Yhtiöhaastattelut

Tulevia webcasteja

Viimeisimmät videot

Solteq Q2'26: ”Askel askeleelta”
LIVE
21.08.2026 klo 14.58 Solteq
Modulight Q2'26: Edistystä tuotekehitysputkessa
LIVE
21.08.2026 klo 14.06 Modulight
WindowMaster – Presentation of H1 2026 Interim Report
21.08.2026 klo 14.00 WindowMaster International
Arvo Sijoitusosuuskunta H1'26: Väkevät luvut pöytään
21.08.2026 klo 13.41 Arvo Sijoitusosuuskunta
Nokian Panimo, Webcast, Q2'26
21.08.2026 klo 13.00 Nokian Panimo
Näytä kaikki videot