Steady Energy Oy on allekirjoittanut osakevaihtosopimuksen yhdistyäkseen 3North Partners Oyj:n kanssa; suunnitelmissa listautumisanti ja listautuminen Nasdaq First North Growth Market Finland -markkinapaikalle.
Steady Energy on suomalainen ydinteknologiayhtiö, joka kehittää uuden sukupolven pienydinvoimaloita (SMR) erityisesti kaukolämmityskäyttöön. Yhtiön LDR-50-reaktori on suunniteltu tarjoamaan kaupungeille ja energiayhtiöille luotettava, skaalautuva ja vähähiilinen vaihtoehto polttamiseen perustuvalle lämmöntuotannolle. Reaktorikonsepti perustuu koeteltuun kevytvesireaktoriteknologiaan yhdistettynä yksinkertaistettuun suunnitteluun, joka keskittyy yksinomaan lämmöntuotantoon. Steady Energy tavoittelee ydinenergian kustannustehokkuuden parantamista ja pyrkii vakiinnuttamaan teknologiansa skaalautuvana ratkaisuna kaukolämmityksen hiilineutraaliuden edistämiseksi maailmanlaajuisesti.
3NP on sijoitusyhtiö, jonka tarkoituksena on koota yhteen teknologiasijoittajia, -yrittäjiä ja -johtajia, tunnistaa ja analysoida teknologiayhtiöitä mahdollisina yhdistymiskumppaneina, yhdistyä yhden tällaisen yhtiön kanssa sekä tukea yhdistynyttä yhtiötä sen kasvussa ja arvonluonnissa.