Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa videon transkriptin pohjalta. Voit antaa siitä palautetta Inderesin foorumilla. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Huomio: Tämä on koneellisesti luotu transkripti ja se saattaa sisältää epätarkkuuksia.
Tervehdys InderesTV:n katsojille. Vaisala raportoi tänään kolmannen kvartaalin tulosraportin, ja mulla on haastattelussa yhtiön toimitusjohtaja Kai Öistämö. Tervetuloa haastatteluun, Kai.
Kiitos, Pauli!
Tosiaan Vaisalan luvut Q3:lta olivat vahvat, oikeastaan kautta linjan. Mitä itse haluaisit nostaa esiin tästä tästä kvartaalista?
Kyllähän teollisten mittalaitteiden luvut kaiken kaikkiaan olivat. Olivat tosiaan erinomaiset läpikotaisin, että iloisia asioita oli monta siinä sekä tilausten saaminen, nettomyynti, kannattavuus, ja ehkä erityisesti se, että se oli hyvin laaja-alaista. Se kysyntä, että se kokonaisvahvuus tavallaan siinä teollisissa mittalaitteissa on ehkä se yksi yksittäinen asia. Jos yhtä kysyt.
Joo, tosiaan sanoit, että laaja-alaista kasvua siellä, mutta kuinka paljon tässä viimeaikaisessa vahvassa kehityksessä on ollut kyse näistä datakeskuksiin suoraan tai epäsuorasti liittyvästä asiakaskysynnästä, vai onko siellä jotain muita toimialoja, mitä haluaisit nostaa esiin.
Joo, siis onhan se tietysti yksi merkittävä, että kun Q2-kvartaaliin kvartaaliin. Sitten vähän annettiin enemmän näkyvyyttä näihin loppukäyttäjäsegmentteihin. Teollisissa mittalaitteissa. Niin, mehän sanottiin, että meillä noin 30 % on terveysteknologiaa ja sitten 10 % on tätä power-liiketoimintaa eli niihin muuntajiin meneviä laitteita ja sitten toisaalta tätä datakeskuksia, ja sitten muita merkittäviä segmenttejä ovat nämä puolijohteet ja akkuvalmistus. Niin, onhan se tietysti, kun se alkaa olemaan aika iso osa sitten kuitenkin jo, tai 10 % tästä näin lähtökohtaisesti, niin tietysti sillä on ihan merkittävä merkitys, mutta yhtä lailla nostaisin akkuvalmistuksen esille. Muuntajiin menevät laitteet menevät erinomaisen hyvin samalla tavalla, ja puolijohteissa ei mitään valittamista. Että kyllä nämä kaikki merkittävät segmentit itse asiassa ovat nyt tämän vuoden ja erityisesti nyt tämän kvartaalin tietysti performoineet oikein hyvin.
Kyllä, viime aikoina olette tiedottanut uusista ratkaisuista näille datakeskusasiakkaille. Muun muassa Indigo Supervisor -tuote- ja palvelukonsepti. Niin, miten nämä datakeskusasiakkaiden tarpeet eroavat teidän muiden teollisten mittausten asiakkaista?
No lähinnä ehkä sillä tavalla, että ne ovat selkeästi keskimääräistä suurempia. Niin kuin voi ajatella datakeskusta. Ne ovat valtavan kokoisia laitoksia. Ne ovat isoja laitoksia, ja juuri tämä esimerkiksi tämä Indigo Supervisor -asia. Niin mitä me siinä tarjotaan, on se, että me saadaan sata erilaista kosteusmittausta ketjutettua toisiinsa ja kontrolloitua ja luettua yhdestä paikasta, ja yksi interface sitten taloautomaatioon tai muualle, mihin se interface halutaankin, jolloin se ihan sen tilan koko ja projektin koko on ihan merkittävä moneen muuhun verrattuna. Ehkä se on yksi asia. Ja tietysti kaikilla asiakassegmenteillä on pikkasen erilainen lähestymistapa. Jos ajatellaan vaikka sitä palvelukonseptia, niin otetaan nyt vaikka terveysteknologia, jossa siihen palvelukonseptiin liittyy ehkä aina osana se, että siellä on tämmöinen regulaattorin määräämä kalibrointiväli esimerkiksi. Jolla tietysti vaikka datakeskuksissa ei mitään sellaista ole, että se on sitten taas käyttäjän ja operaattorin määrittelemä tarve siihen, että tällaisia suhteellisen pieniä eroja. Ehkä se koko on se isoin asia.
Jaa, miten? Miten arvioisit Vaisalan markkina-asemaa tässä datakeskusasiakkaiden joukossa, ja odotatko, että nämä uudet ratkaisut jollain tavalla muuttaisivat teidän markkina-asemaa merkittävästi?
No siis ensinnäkin se on aika laaja-alaista, että meillä ei ole. Siellä ei ole sellaista, että meillä olisi yksi tai kaksi isoa asiakasta, yksi tai kaksi isoa hyperscaleria, joista me oltaisiin jotenkin riippuvaisia. Kyllä on paljon laaja-alaisempaa. Meidän markkina-asema on siinä oikein hyvä, ja se on. Se on kaiken kaikkiaan kovin mielenkiintoinen markkina tietysti meille. Kasvunsa kautta tietysti. Ja siinähän on paljon erilaisia toimijoita, ja erilaiset toimijat toimivat vähän eri malleilla, liiketoimintamalleilla myöskin noin lähtökohtaisesti jo, että jotkut pyörittävät omia datakeskuksia, jotkut toimivat sitten tämmöisen datakeskusoperaattorin vuokralaisena ja niin edelleen. Tämä on esimerkkinä sitten näistä malleista. Niin palvelu- palvelumalli on itse semmoinen, että meillä ei ole ollut selkeää, konseptoitua, tuotteistettua palvelumallia datakeskustoimijoille, siinä tietysti on iso mahdollisuus. Jälleen kerran isoja tiloja, isoja toimijoita, ja liiketoiminta on mission critical -toimintaa. Että aidosti pitää mittausten toimia. 24/7, ja siinä tämmöisen toiminnan takaaminen ja huollon ja sen ylläpidon takaaminen, niin siinä on tietysti mielenkiintoinen markkina, jossa nyt ensimmäistä kertaa meillä on tämmöinen markkinalle kohdennettu palvelutarjoama.
Joo, kuulostaa mielenkiintoiselta. Sitten tuolla sää-, energia- ja ympäristöliiketoiminta-alueella tänä vuonna on ehkä kärsitty tuosta heikommasta tilauskannasta, mikä on näkynyt liikevaihdon laskuna, mutta saitte nyt ison Indonesia-tilauksen vihdoin kirjoihin Q3:lla. Ja miten näet muuten tämän kysynnän kehityksen tämän segmentin saralla?
No siis noin lähtökohtaisesti itse asiassa jo pidemmän aikaa, siis muutamia vuosia, niin tämä meteorologia- ja lentoliiketoiminta, niin me ollaan katsottu sitä tällaisena stabiilina markkinana. Toki ne ovat sen verran pieniä markkinoita, että tällaiset yksittäiset kaupat, kuten vaikka se Espanja viime vuonna, johon vähän referoitkin tuossa noin, niin ne saattavat heiluttaa sitä meidän liikevaihtoa yksittäisten kvartaalien tai yksittäisten vuosien verrattuna toiseen vuoteen. Mutta tämä markkinan dynamiikka on sellainen, että siellä on välillä isompia kauppoja jonkun kerran vuodessa, pari kertaa vuodessa, jonain vuonna ei yhtään. Ja se on vain ihan markkinoiden dynamiikkaan liittyviä asioita. Että me ajatellaan sitä markkinaa vähän ajan yli, kun me sanotaan, että se on stabiili markkina, ja siinä markkinadynamiikassa sellaisenaan ei kyllä ole ollut minkäänlaisia muutoksia. Enkä mä oikein usko, että vähän pidemmälläkään aikavälillä dramaattisia muutoksia tulee.
Joo. Sitten vielä jatkokysymyksenä, tähän raportointiyksikköön kuuluu tuo uusiutuva energia, ja käynnissä sen näkymä on nyt negatiiviseksi, niin voisitko vielä avata nämä keskeiset tekijät, että miksi tavallaan uusiutuvan energian kysyntä on ollut heikkoa.
Joo, ensinnäkin se meidän tarjoama on tuulivoimaloille, ja erityisesti se tarjoaman ydin on siinä vaiheessa tuulivoimaprojekteja. Kun katsotaan, että mihin paikkaan, minkä kokoista voimalaa ollaan kaavailemassa, niin me toimitetaan ne mittalaitteet, mittauskyvyt, kyvykkyydet siihen, että voidaan tämmöinen datasetti siitä energia-arviosta, mitä siitä tuulivoimalasta voisi tulla, että sitä vasten voidaan nostaa pääomia ja sitä varten voidaan tehdä investointipäätöksiä. Tällaisia uusia tuulivoimaprojekteja tällä hetkellä maailmalla on kyllä hyvin vähäsen ja ollut jo hetken aikaa, ja jos kysyy toimijoilta, niin se vastaus on vastaus, minkä takia näin on, on se, että energian hinta ei ole riittävän korkealla. Että investoinnit olisivat tällä hetkellä uusien investointien tekeminen olisi tällä hetkellä kannattavaa. Että se on vaan, mitä nyt kuulee markkinalta.
Joo, siellä kehitysputkessa varmaan on niitä rakentamattomiakin hankkeita.
Siellä kehitysputkessa on rakentamattomia hankkeita tai sellaisia hankkeita, joita on jo alettu tehdä, ja siellä on jonkin verran tuulimyllyjä, mutta sitten laajennetaan sitä samaa puistoa. Että sellaisia toki on jonkin verran. Mutta ei, eihän se markkina kuollut kokonaan ole, mutta selkeästi alemmalla tasolla kuin mitä se tässä on ollut aikaisemmin.
Joo, no sitten tässä teidän ohjelmisto- ja dataliiketoiminnassa. Xweatherissä jatkoi hyvä 9 %:n liikevaihdon kasvu nyt Q3:lla. Nostitte raportissa esiin myynnin kasvun kehittäjille ja API-asiakkaille. Tarkoittaako tämä, että teidän asiakkaat kasvavissa määrin koodaavat itse nämä teidän palvelut? Säädatamallit, ja te myytte niille enemmän dataa kuin tämmöisiä pitkälle räätälöityjä palveluita.
Ehkä. Ehkä se ei silleen pidä tulkita, että enemmän se on sitä, että me ollaan tehty selkeä yritys sekä helppokäyttöisyydessä käyttää meidän rajapintoja että myöskin sitten sen kyvykkyyden markkinoinnissa. Meille tämä on sillä tavalla strategista, ei pelkästään se suoraan se myynti, mitä siitä tulee, joka sinänsä on ihan hyvää, vaan myöskin se, että tämä on mahdollisuus tuoda uusia asiakkuuksia meille. Eli tämmöisessä dataliiketoiminnassa on hirveän tärkeää, että se myynti skaalautuu. Ja nyt kun me saadaan kehittäjiä käyttämään meidän rajapintoja, me tiedetään, kuinka paljon he käyttävät, minkälaista dataa he käyttävät. Me tiedetään, mistä yrityksestä he mahdollisesti ovat, ja kun me nähdään, että on enemmän käyttöä, enemmän samasta yrityksestä olevia kehittäjiä, niin me toki otetaan suoraan yhteyttä, ja sen jälkeen yritetään rakentaa sitten tämmöinen kohdennettu tarjoama, jossa jossa sitten, joka on meille keino saada uusia asiakkuuksia, hyvin taloudellinen ja tehokas tapa tuoda uusia asiakkaita meidän toimintojemme piiriin. Ja tämä asiakkuuksien sisään tuominen on iso osa tätä developer-ympäristöä. Ja tokihan siinä on sitten vielä toisenlainen ulottuvuus, joka on se, että eihän kaikki viisaus asu meillä, vaan että me nähdään myös uusia ja kiinnostavia asioita, jotka saattavat herättää uusia mahdollisuuksia myös meillekin. Että tämä on hyvin mielenkiintoinen monella aspektilla.
Joo, nyt kun katsoo tätä, miten tekoäly vaikuttaa tähän, niin tuntuu, että tällaisten omien mallien rakentaminen on entistä helpompaa. Mitä haasteita näette? Tekoälypohjainen sää- ennustaminen voisi aiheuttaa Vaisalalle kilpailullisesti, vai onko kyseessä puhtaasti mahdollisuus?
Mä ajattelen tätä ihan valtavana mahdollisuutena, että jos mä kuvaan vähäsen tätä, minkälainen visio mulla on tästä. Näin on se, että kun tällä hetkellä sääennusteet tiedetään, niin ne päivittyvät kerran. Kuudessa tunnissa, ne saattavat joskus päivittyä jopa kerran kolmessa tunnissa, joka perustuu siihen, että siellä alla on tämmöinen numeerinen malli, joka on sen verran raskas, että sitä ei pysty pyörittämään kuin kerran kuudessa tunnissa. Käydään käytännössä läpi. Tulevaisuus AI-ympäristössä tulee olemaan se, että tämä on tällainen striimauspalvelu, että koko ajan ennuste päivittyy joka hetki. Ja vaikka se on täysin online tavallaan eikä tämmöinen diskreetti, aina silloin tällöin tulee näyte siitä, että mikä ennuste seuraavaksi päiväksi tai seuraavaksi iltapäiväksi on tulossa, ja tämä tämä on ihan fundamenttimuutos siinä, että kuinka tämä arvoketju tässä muuttuu? Miten? Minkälaisia vaikutuksia sillä on erilaisille toimijoille, meidän asiakkaille? Me ollaan aika uniikissa paikassa tässä näin, tai itse asiassa täysin uniikissa paikassa. Väittäisin, että meillä on 90 vuoden historia. Ensinnäkin tästä sään ennustamisesta, millä me ollaan johtava toimija näiden havaintojen, sen datan tuottamisessa siihen, ja sitten meillä Xweatherin kautta on erinomainen kyvykkyys tähän AI-pohjaiseen ennustamiseen ja AI:n täysimääräiseen hyödyntämiseen tässä sääympäristössä, ja näiden kahden kyvykkyyden eli ne ovat saman katon alla, niin sitä ei ole kenelläkään muulla. Ja kyllä tämä on. Mä näen tämän valtavan suurena mahdollisuutena meille. Pidemmällä aikavälillä. Hyvä.
No näyttäisi siltä, että tosiaan aika laajalla rintamalla. Vaisalan liiketoiminta kehittyy suotuisasti tällä hetkellä, mutta näetkö mitään erityisiä syitä? Jos katsotaan nyt vaikka vuosi eteenpäin, että keskeisimpiä riskejä tai tällaisia tekijöitä, miksi hyvä meno ei välttämättä jatkuisi.
No riskejähän tietysti on paljon tässä maailmassa, että jos lähdetään geopolitiikasta liikkeelle, niin sehän on ensimmäinen. Ensimmäinen riski, kun katsotaan kaikenlaisia sotia ja konflikteja, mitä tällä hetkellä. Tällä hetkellä maailmassa menee, erilaisia poliittisia tilanteita maailmassa, että on aika herkässä. Koko ajan puhutaan öljyn hinnasta tai bruttokansantuotteesta tai muista, että se sellainen yleinen geopoliittinen riskialttius on aika korkealla tasolla, ja se toki säilyy tässä seuraavan vuoden ilman muuta. Ja. Varmasti sitten on sellainen asia, mikä mahdollisesti vaikuttaa meidän asiakkaisiin ja sitä kautta sitten mahdollisesti meihin päin. Ja muutenkin maailma on aika ennustamaton paikka. Että semmoisia pitkiä ennusteita tällä hetkellä on hirveän vaikea tehdä monesta syystä, että tällä hetkellä moni asia on. Moni asia on liikkeessä. Yleinen taloudellinen kehitys tietysti vaikuttaa asioihin ja niin edelleen, että riskejä on, ja me hyvin ollaan tässä kvartaaliraportissa tietysti lueteltu niitä. Niitä riskejä, mitä me on yritetty luetella. Niitä riskejä, mitä me nähdään.
Hyvä. Kiitoksia paljon haastattelusta, Kai, ja tsemppiä loppuvuoteen!
Kiitoksia.
Vaisalan liiketoiminta jatkoi vahvaa kehitystä Q3:lla ja tilausten määrä nousi ennätystasolle. Vaisalan toimitusjohtaja Kai Öistämö kertoo lisää analyytikko Pauli Lohen haastattelussa.
Aiheet:
(00:00) Aloitus
(00:13) Vahvat luvut Q3:lla
(00:50) Datakeskuksiin liittyvä kysyntä
(02:15) Datakeskusasiakkaiden tarpeet
(03:46) Vaisalan markkina-asema
(05:30) Sää-, energia- ja ympäristöliiketoiminta-alueen kysynnän kehitys
(08:42) Xweatherin myynnin kasvu
(10:54) Tekoälypohjainen sään ennustaminen
(12:52) Keskeisimmät riskit