Aallon Group H2’24 -ennakko: Loppuvuoden yritysostot tukevat vuoden 2025 näkymiä
Aallon Group raportoi H2-tuloksensa torstaina 13.2. Ennusteellamme yhtiön kasvu on tullut loppuvuodesta täysin yritysostoista, kun heikko talousympäristö pitää orgaanisen kasvun nollan tuntumassa. Vaisu orgaaninen kehitys on arviomme mukaan jarruttanut myös kannattavuusparannusta, mutta kokonaisuutena tulosodotukset eivät ole erityisen vaativia. Aallon Group teki loppuvuodesta 4 yritysostoa, jotka heijastuvat yhtiön tuloskasvuun tänä vuonna. Tähän peilattuna osakkeen arvostus näyttää hyvin maltilliselta. Tuloslukujen lisäksi huomio raportissa kiinnittyy tuttuun tyyliin kommentteihin yritysostostrategian edistymisestä sekä orgaanisen kasvunäkymän osalta. Myös uuden toimitusjohtajan havainnot yhtiöstä reilun kolmen kuukauden jakson jälkeen kiinnostavat.
Kasvu tullut yritysostoista
Ennustamme Aallon Groupin H2-liikevaihdon kasvaneen 8 % 16,5 MEUR:oon yritysostojen vetämänä ja orgaanisen kasvun olleen alkuvuoden tavoin nollan tuntumassa. Jälkisyklisenä toimialana talouden jäähtyminen jarruttaa Aallon Groupin orgaanista kasvua, eikä Suomen talouden näkymä näytä edelleenkään erityisen ruusuiselta. Heikossa markkinassa transaktiotuotot pienentyvät asiakkaiden volyymien mukana ja asiakaspoistuma kasvaa. Odotamme kuitenkin hinnankorotusten ja uusmyynnin paikanneen näiden vaikutuksia. H2-liikevaihto saa yhteensä tukea 7 yritysostosta, mutta näistä 4 tehtiin loka-joulukuussa, jolloin niiden kontribuutio vuoden 2024 kasvuun on vielä hyvin rajallinen. H2 on tilitoimistoille myös kausiluonteisesti heikompi kausi tilinpäätös sesongin ajoittuessa H1:lle.
Loppuvuoden tulosodotukset eivät ole erityisen vaativia
Odotamme Aallon Groupin EBITA:n kasvaneen lievästi vertailukaudesta liikevaihdon mukana ja olleen 0,8 MEUR (H2’23: 0,7 MEUR). EBITA-marginaali (5,0 % vs. 4,5 %) paranee ennusteellamme vain lievästi vuoden takaisesta pehmeästä vertailukaudesta, jolloin kustannusinflaatio aiheutti painetta kannattavuuteen. Hidas orgaaninen kasvu arviomme mukaan on jarruttanut kannattavuusparannusta, eikä kaikkien tehtyjen yritysostojen kannattavuusvaikutukseen ole tarkkaa näkyvyyttä. Kustannuspaineita on todennäköisesti ollut myös loppuvuodesta, joten varovaisuus on sinänsä paikallaan, vaikka näemme mahdollisuuden myös positiiviselle yllätykselle.
Odotamme yhtiön korottavan osinkoaan yhdellä sentillä 0,23 euroon pitäen kiinni osinkopolitiikkansa mukaisesta kasvavasta osingosta. Yhtiöllä olisi varaa suurempaankin osinkoon, mutta näemme pääomien allokoinnin yritysostoihin yhtiön nykyisessä kehitysvaiheessa huomattavasti järkevämpänä.
Jo tehdyt yritysostot vauhdittavat tuloskasvua tänä vuonna
Aallon Group ei ole vielä antanut numeerista ohjeistusta pörssitaipaleellaan, emmekä odota tähän muutosta, sillä vuosittainen kasvuvauhti on pitkälti kiinni toteutuvien yritysostojen määrästä ja ajoituksesta. Yhtiön keskipitkän aikavälin tavoitteena on 15–20 %:n vuotuinen liikevaihdon kasvu ja paraneva käyttökateprosentti. Loppuvuodesta tehdyt yritysostot tukevat tämän vuoden näkymiä, ja aivan joulukuun lopussa ostettu, hieman suurempi Premium Group tekee vahvaa kannattavuutta. Ennustamme vuodelle 2025 Aallon Groupin liikevaihdon kasvavan noin 14 % 39,5 MEUR:oon, josta orgaanisen kasvun osuus on vain 0,5 %-yksikköä. Käyttökatemarginaalin odotamme nousevan 15,3 %:iin (2024e 14,9 %). Poistojen suhteellisen osuuden pienentymisen kautta marginaaliparannus on EBITA-tasolla (10,7 % vs. 9,4 %) vielä selvästi tätä suurempi.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
