Analyytikon kommentti

Administer Q1'26 -pikakommentti: Pehmeä liikevaihto painoi tuloksen selvästi alle odotustemme

Atte RiikolaAnalyytikko

Tiivistelmä

  • Administerin Q1-liikevaihto laski 6 % 17,8 MEUR:oon, mikä alitti 18,6 MEUR:n ennusteemme, erityisesti Sillan ja EmCen liikevaihdon laskun vuoksi.
  • Käyttökate oli 1,2 MEUR, mikä jäi selvästi alle 2,0 MEUR:n ennusteemme, ja EBITA-marginaali heikkeni 3,4 %:iin vertailukauden 8,3 %:sta.
  • Yhtiö on käynnistänyt tehostamistoimia kannattavuuden parantamiseksi, joiden vaikutusten odotetaan näkyvän täysimääräisesti vuoden jälkipuoliskolla.
  • Administerin ohjeistus vuodelle 2026 on liikevaihto 105–115 MEUR ja käyttökate 6,5–9,0 MEUR, mutta alkuvuoden kehityksen perusteella ennusteissamme on laskupainetta.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

EnnustetaulukkoQ1'25Q1'26Q1'26eQ1'26eErotus (%)2026e
MEUR / EURVertailuToteutunutInderesKonsensusTot. vs. inderesInderes
Liikevaihto19,017,818,6 -4 %113
Käyttökate2,01,22,0 -41 %7,8
Oik. EBITA1,60,61,6 -63 %6,1
Liikevoitto0,5-0,40,6 -168 %1,6
       
Liikevaihdon kasvu-%-0,2 %-6,3 %-2,2 % -4,1 %-yks.54,4 %
EBITA-%8,3 %3,4 %8,7 % -5,3 %-yks.5,4 %

Lähde: Inderes

Administer raportoi aamulla odotuksiamme selvästi heikomman Q1-tuloksen. Odotuksiamme voimakkaampi liikevaihdon lasku Sillan ja EmCen osalta heijastui arviomme mukaan voimakkaasti myös kannattavuuteen. Positiivisella puolella Econian liikevaihdon lasku alkoi taittua odotuksiamme nopeammin. Q1-raportin yhteydessä annettu Sarastian sisältävä ohjeistus oli linjassa ennusteidemme kanssa, mutta pehmeän alkuvuoden valossa ennusteissamme on kuitenkin jonkin verran laskupainetta kohti ohjeistushaarukoiden (lv. 105-115 MEUR ja käyttökate 6,5-9,0 MEUR) alalaitoja. Loppuvuoden tulosparannuksen kannalta keskiössä on käynnistettyjen tehostamistoimien onnistuminen kaikissa liiketoiminnoissa.

Liikevaihto odotuksiamme suuremmassa laskussa Q1:llä

Administer-konsernin Q1-liikevaihto laski 6 % 17,8 MEUR:oon, mikä alitti 18,6 MEUR:n ennusteemme. Erityisesti pettymyksen aiheutti Palkka- ja HR-palveluita tarjoava Silta, jonka liikevaihto laski 13,5 % 5,7 MEUR:oon. Ennusteemme oli 6,4 MEUR:ssa. Yhtiön mukaan lasku johtuu kireänä jatkuneesta markkinatilanteesta sekä eräiden asiakassopimusten päättymisestä. Tarjouskanta on kuitenkin säilynyt edelleen hyvänä.

HR-palveluita ja henkilöstövuokrausta, kansainvälisiä asiantuntijapalveluita, harmaan talouden torjuntaan liittyviä palveluita sekä kotimaan taloushallintopalveluita tarjoavan Econian liikevaihdon (4,8 MEUR, -3,7 %) lasku puolestaan alkoi taittua ja ylitti 10 %:n laskua odottaneen ennusteemme. Yhtiön mukaan uusia asiakkuuksia saatiin kaikissa liiketoiminta-alueissa ja kotimaan henkilöstövuokraus on pitkän laskukauden jälkeen alkanut vähitellen piristyä.

Administer-tilitoimistoliiketoiminnan liikevaihto laski 0,4 % 4,6 MEUR:oon, mikä oli linjassa vakaata kehitystä odottaneen ennusteemme kanssa. Alkuvuoden kehitys sai pientä tukea tehdyistä pienistä yritysostoista, joten orgaanisesti kehitys oli yhä vaimeaa.

Ohjelmistopalveluita tarjoavan EmCen liikevaihto laski 13,5 % 1,8 MEUR:oon, mikä jäi 2,0 MEUR:n ennusteestamme. Administerin mukaan Microsoft Business Centralin osalta uusien projektien aloituksia on siirtynyt ja investointipäätökset ovat pitkittyneet heikon markkinatilanteen vuoksi. Omien ohjelmistotuotteiden uusasiakashankinta ei riittänyt alkuvuodesta korvaamaan tätä liikevaihdon laskua. Kuntalaskennan sisältävä Muut-liikevaihtoerä oli arviolta noin 0,9-1,0 MEUR, mikä oli linjassa odotustemme kanssa.

Alkuvuoden kannattavuus jäi selvästi odotuksistamme

Administerin käyttökate oli Q1:llä 1,2 MEUR (Q1'25: 2,0 MEUR), mikä alitti selvästi 2,0 MEUR:n ennusteemme. Liikearvopoistoista oikaistu liikevoitto oli 0,6 MEUR, mikä niin ikään alitti odotuksemme (1,6 MEUR). EBITA-marginaali (3,4 % vs. 8,3 %) heikkeni vertailukaudesta, missä arviomme mukaan näkyy erityisesti Sillan ja EmCen liikevaihdon lasku. Liikevaihdon lasku arviomme mukaan näissä hyvin kannattavissa liiketoiminnoissa hautasi alleen jo aiemmin tehdyt tehostamistoimet. Nämä näkyvät muun muassa siinä, että Administerin keskimääräinen henkilöstömäärä Q1:llä (940) oli 9,8 % vertailukautta matalampi. Yhtiö on käynnistänyt lisää kannattavuutta korjaavia toimenpiteitä kaikissa liiketoiminnoissa, joiden vaikutuksen odotetaan näkyvän täysimääräisesti H2:lla.

Ennusteemme ovat annettujen näkymien sisällä

Administer antoi Q1-raportin yhteydessä ohjeistuksen, joka sisältää nyt huhtikuun alussa toteutuneen Sarastia-yritysjärjestelyn. Administer arvioi vuoden 2026 liikevaihdon nousevan 105–115 MEUR:oon ja käyttökatteen olevan 6,5–9,0 MEUR. Alustava Sarastian sisältänyt ennusteemme odotti tälle vuodelle 113,2 MEUR:n liikevaihtoa ja 7,8 MEUR:n käyttökatetta. Alkuvuoden kehityksen valossa ainakin liikevaihtoennusteessamme on lievää painetta alaspäin. Q1:n jälkeen myös tuloksen osalta loppuvuodelle jää kirittävää ja kannattavuusparannuksen keskiössä on tehostamistoimien onnistuminen. Administerin tämän vuoden painopistealueita ovatkin kannattavuuden parantaminen sekä Sarastian liiketoimintojen haltuunotto ja sen kilpailukyvyn varmistaminen. Suomen talouden elpymisestä olisi myös yhtiölle huomattavaa vetoapua, minkä osalta yhtiön mukaan markkinoilla on nähty jo viitteitä positiivisista käänteistä.  

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus