Bittium kommentoi huhuja liittyen Espanjan asevoimien mahdolliseen tilaukseen
Bittiumin osake oli perjantaina voimakkaassa nousussa, kun yhtiön ympärillä liikkui huhuja liittyen mahdolliseen uuteen merkittävään puolustussektorin tilaukseen Espanjasta. Bittium kommentoi perjantaina arvioivansa mahdollisuutta tarjota teknologiaansa Espanjan asevoimien taktisen kommunikaation modernisointihankkeeseen, mutta projekti on vielä alkuvaiheessa. Espanjan taktisen kommunikaation paluu kilpailutukseen Elbit-yhteistyön ilmeisesti kariutuessa avaa Bittiumille merkittävän mahdollisuuden ja uutinen on siten positiivinen, mutta mahdollisen tilauksen edessä on vielä monta mutkaa. Pelkästään aiemmin sulkeutuneen oven avautuminen uudelleen on kuitenkin positiivinen asia Bittiumille.
Huhut lähtivät liikkeelle Espanjan mediassa
Huhut lähtivät ilmeisesti liikkeelle El Independente -lehden artikkelista, jossa todetaan Espanjan kääntyvän aiempaa vahvemmin Suomen puoleen taktisissa radioissa. Aiemmassa kilpailutuksessa voittajaksi nousi monien vaiheiden jälkeen israelilainen Elbit, mutta artikkelin mukaan maan toimet Gazassa ovat vaikuttaneet Espanjan haluihin hyödyntää israelilaista teknologiaa jatkossa. Artikkelissa asiat oli vedetty varsin pitkälle ja mukana oli suuria lukuja Espanjan projektista, jolla pyritään eroon riippuvuudesta Israelista.
Bittiumin Tough SDR-ajoneuvoradiot olivat aikoinaan mukana Espanjan suuressa 8x8-varustamisohjelmassa taktiseen viestinnän ratkaisuna toimittaja General Dynamicsin valintana, mutta Ranskan ja Thalesin sekoituttua prosessiin valinta kääntyi lopulta Elbitiin. Muistutamme, että puolustussektorin suuriin hankintoihin liittyy aina myös poliittista vääntöä ja usein hankintaprosessit venyvät lisäksi muun muassa valituksien takia.
Bittiumin mukaan prosessi on alkuvaiheessa
Bittium kommentoi itse markkinoille levinneitä huhuja perjantaina iltapäivällä. Bittiumin saaman tiedon mukaan Espanjan puolustusministeriö on käynnistänyt hankkeen uusien kansallisten ohjelmistopohjaisten taktisten radioiden hankinnasta, eikä Espanjalla ole yhtiön tietojen mukaan valmiuksia valmistaa vaadittujen järjestelmiä itse. Espanjalainen Indra kuuluu ESSOR-konsortioon, johon myös Bittium kuuluu, mutta ilmeisesti sen tarjonta on vajanaista ja sen kehittäminen riittävään kypsyyteen vaatisi vuosia. Siten Espanja tulee ohjelmassa mahdollisesti täydentämään kansallista osaamista markkinoilla olevilla järjestelmillä ja teknologialla.
Bittium totesi tiedotteessa, että se on arvioimassa ”mahdollisuutta tarjota Bittiumin teknologiaa Espanjan asevoimien taktisen kommunikaation modernisointihankkeeseen yhdessä espanjalaisen kumppaninsa kanssa.” Neuvottelut Espanjan asevoimien kanssa ovat kuitenkin vasta alkuvaiheessa, eikä minkäänlaisia yhteistyösitoumuksia ole tehty. Bittium kommentoi myös, että sillä ei ole käynnissä markkinoilla levinneeseen tietoon liittyvää sisäpiiriprojektia. Bittiumin tiedotteen sävy poikkesi siten merkittävästi artikkelista, jonka perusteella prosessin olisi voinut ajatella olevan pitkällä.
Yhteistyö olisi Bittiumin kokoluokassa merkittävä
Mahdollisen kaupan suuruudesta yhtiöllä ei ole tässä hetkessä tarkempaa tietoa. Arviomme mukaan yhteistyöhanke Espanjan asevoimien kanssa voisi kuitenkin olla Bittiumille erittäin merkittävä sekä rahallisen arvon että referenssin kautta, mutta luonnollisesti hankkeen skaala ja toimitettavat tuotteet ovat tässä vaiheessa epäselviä. Teoriassa Bittiumin voisi olla tarvittavissa tuotteissa ns. päätoimittaja tai tukevassa roolissa. Selvää on, että paikallisuusastetta pyritään pitämään korkeana (tapahtuu käytännössä aina puolustussektorilla) ja hanketta tulevat tavoittelemaan myös monet muut yhtiöt, erityisesti aiempaa kilpailutusta sekoittanut Thales. Jos israelilaiset kilpailijat (lähinnä Elbit) on suljettu pois kilpailusta kuten vaikuttaisi, tämä parantaa selvästi Bittiumin kilpailuasemaa.
Näemme positiivisena myös sen, että Bittiumilla on jo historiaa Espanjan asevoimien kanssa vuosien takaa 8x8-varustamisohjelmassa tankkien taktiseen viestinnän ratkaisuna toimittaja ainakin General Dynamicsin valintana. Tässä mielessä Bittiumin tuotteiden ja tarjonnan pitäisi olla jo tuttua. Nyt tuotteet ovat myös astetta kypsempiä Suomen Puolustusvoimien käytön ansiosta. Kokonaisuudessaan Bittiumin menetystodennäköisyyttä on edelleen hankala arvioida, mutta merkittävän tilauksen edessä on vielä monta mutkaa. Pelkästään aiemmin sulkeutuneen oven avautuminen uudelleen on kuitenkin mielestämme positiivinen uutinen Bittiumille. Tulemme arvioimaan näkemystämme Bittiumista uudelleen lähiaikoina viimeaikaisen hyvän uutisvirran jälkeen.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
