CapMan Q4 - hieman odotuksia parempi tulos
CapMan julkaisi aamulla hieman odotuksia paremman Q4-tuloksen, kun sijoitussalkun arvo laski ennusteitamme vähemmän. Muilta osin raportti oli pitkälti odotuksien mukainen ja yhtiö vaikuttaa varsin luottavaiselta näkymiensä suhteen. Odotamme lievästi positiivista kurssireaktiota tälle päivälle.
CapManin Q4-liikevaihto oli 8,9 MEUR ja se ylitti 8,3 MEUR:n odotuksemme. Taustalla oli emoyhtiön kirjaama 0,4 MEUR:n kertaluontoiselta vaikuttava liikevaihtoerä ja tästä oikaistuna liikevaihto oli hyvin linjassa ennusteemme kanssa. Hallinnointipalkkiot jatkoivat odotuksiemme mukaisesti kasvua (+13 %) kasvaneen hallinnoitavan varallisuuden seurauksena. Myös Palveluliiketoiminta jatkoi ripeää kasvuaan Q4:llä (+30 %) CaPS:n kasvun sekä Scalan yksittäisen suuremman mandaatin ansiosta. Hallinnoitava varallisuus nousi Q4:n aikana odotetusti noin 400 MEUR:lla 3043 MEUR:oon uusien tuotteiden ansiosta (Infrarahasto, BVK-mandaatti sekä NPI-rahasto).
Yhtiön liikevoitto oli odotetusti tappiollinen (Q4’18: -3,0 MEUR). Tappio jäi kuitenkin odotettua (Q4’18e: -3,9 MEUR) pienemmäksi, kun yhtiön sijoitussalkun arvo laski odotettua vähemmän. Markkinasalkku laski vielä odotuksiamme voimakkaammin, mutta yhtiön omien rahastojen arvonkehitys oli vastoin odotuksiamme positiivista. Yhtiö on Q4:n aikana keventänyt selvästi osakepainoaan ja yhtiön markkinasalkku oli Q4:n lopussa 39 MEUR. Tämä on mielestämme positiivista, sillä suorat osakemarkkinasijoitukset eivät ole yhtiön ydinliiketoimintaa. Muiden segmenttien kannattavuudet olivat linjassa odotuksiin. Osinkoehdotus oli odotetusti 0,12 euroa per osake (2017: 0,11 euroa).
Yhtiö ei anna virallista ohjeistusta suuresta sijoitussalkusta johtuen. Yhtiö kuitenkin odottaa Hallinnointi- ja palveluliiketoimintojen yhteenlasketun kasvun jatkuvan 2019. Lisäksi yhtiön tavoitteena on Hallinnointi- ja palveluliiketoiminnan yhteenlasketun kannattavuuden paraneminen ennen voitonjako-osuustuottoja. Arviot ovat linjassa ennusteidemme kanssa ja yhtiöllä on hyvät edellytykset kiihdyttää kasvuaan sekä parantaa tulostaan selvästi 2019, kun viimeisen 2 vuoden aikana toteutetut kasvuhankkeet alkavat näkyä täysimääräisesti yhtiön numeroissa.
Aamulla ilmoitettu pienehkö JAM Advisors yrityskauppa vaikuttaa alustavasti hyvältä lisältä CapManin tarjontaan. Velaton kauppahinta (~6,5 MEUR) vaikuttaa varsin kohtuulliselta suhteessa liiketoiminnan kokoon (2018: 3,3 MEUR) sekä raportointipalveluiden piirissä oleviin varoihin (9 mrd). Palaamme kauppaan tarkemmin huomisessa päivityksessämme, kun olemme tutustuneet JAM:iin tarkemmin.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
