CapMan Q4’24 -ennakko: Katseet varainkeruussa ja näkymissä
CapMan julkistaa Q4-tuloksensa torstaina 08.00. Operatiivisesti kvartaali oli edelleen haastava, kun vaikea markkinatilanne hidasti uusmyyntiä sekä irtaantumisia. Raportoitu tulos tulee olemaan hurjalla tasolla CaPS:n myyntivoiton seurauksena. Osinko on jo ennakkoon tiedossa ja näin ollen fokus onkin ennen kaikkea näkymissä, sillä korkeampi kurssitaso vaatii taakseen kasvun kiihtymistä ja kunnollista tuloskontribuutioita kaikilta kolmelta tulosalueelta (hallinnointiliiketoiminta, voitonjako-osuustuotot sekä sijoitukset).
Hallinnointipalkkiot jatkavat reippaassa kasvussa
Ennustamme CapManin liikevaihdon olleen 14,4 MEUR ja reippaasti heikkoa vertailukautta korkeampi. Hallinnointipalkkiot jatkavat hyvässä kasvussa (+27 %), Dasos-kaupan sekä onnistuneen uusmyynnin tukemana. Merkittäviä voitonjako-osuustuottoja ei ole katsauskaudelle osunut. Suurin epävarmuus numeroissa liittyy CapManien tasesijoitusten kehitykseen. Ennustamme selvästi positiivisia arvonmuutoksia laskevien korkojen ja hieman parantuneen markkinan johdosta.
Odotamme hallinnoitavan varallisuuden säilyvän suunnilleen Q3:n noin 6,0 miljardin euron tasolla. Uusmyyntimarkkina on säilynyt haastavana, ja onkin mielenkiintoista nähdä, miten yhtiön myynti on vetänyt vuoden lopulla.
CaPSin myynti nostaa raportoidun tuloksen hurjalle tasolle
Ennustamme CapManin tekevän Q4:llä PPA-poistoista oikaistun 4,9 MEUR:n liikevoiton. Kannattavuutta rasittaa voitonjako-osuustuottojen puute sekä alle normaalin tason olevat sijoitustuotot. Hallinnointiliiketoiminta jatkaa jatkuviin palkkioihin pohjautuvaa kannattavuusparannustaan Dasos-kaupan vetämänä. Konsernin kulutaso on jälleen suurennuslasin alla, sillä se on noussut viime kvartaaleina aiempia odotuksiamme enemmän. Kulukontrollin pysyminen on CapManille ensiarvoisen tärkeää, sillä uusmyynnin lähtiessä taas vetämään, pitäisi koneen skaalautua vielä selvästi nykyisestä.
CaPS:n myynti toteutui Q4:n aikana ja CapMan kirjaa liikevoiton alapuolelle arviolta 60 MEUR:n positiivisen kertatuoton. Tämä nostaa raportoidun EPS:n hurjalle 0,35 euron tasolle. Osingon osalta CapMan kertoi jo lokakuussa CaPS-kaupan yhteydessä, että hallitus tulee ehdottamaan yhtiökokouksella 0,14 euron osinkoa. Emme näe syytä miksi hallitus olisi muuttanut kantaansa ja odotamme 0,14 euron osakekohtaista osinkoa.
Fokus varainkeruun edistymisessä
CapMan ei historiallisesti ole antanut kovin tarkkoja ohjeistuksia johtuen liiketoiminnan luonteesta. Odotamme yhtiön ohjeistavan 2024 tapaan hallinnoitavien varojen sekä jatkuvien hallinnointipalkkioiden kasvua.
Näkymissä suurin huomio kohdistuu yhtiön varainkeruun edistymiseen. Yhtiön varainkeruu sujui olosuhteisiin nähden erittäin hyvin Q3:lla ja markkinalla on ollut tiettyjä merkkejä piristymisestä. Etenkin uusmyynnin näkymät yhtiölle tärkeissä kiinteistörahastoissa ovat erityisen mielenkiinnon kohteena, kun varainkeruu kiinteistötuotteisiin on edelleen hyvin haastavaa. Lisäksi seuraamme tarkasti mahdollisia kommentteja kypsemmässä vaiheessa olevien rahastojen arvonluonnista ja tuottokehityksestä, sillä tämä vaikuttaa tulevien voitonjako-osuustuottojen määrään ja ajoitukseen.
CapManin tase on CaPSin myynnin jäljiltä reippaasti ylikapitalisoitunut ja mahdolliset kommentit taseen pääomien allokoinnista luonnollisesti kiinnostavat. Arviomme mukaan yhtiön tahtotilana allokoida varoja kasvun kiihdyttämiseen. Tästä tuskin kuitenkaan saadaan vielä kummempaa konkretiaa, sillä yhtiö järjestää kuukauden päästä pääomamarkkinapäivän, missä asiaa käsitellään varmasti tarkemmin.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
