Enersensen yhteistoimintaneuvottelut päättyivät
Enersense tiedotti maanantaina, että sen 14.10.2020 aloittamat yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet ja neuvottelujen tuloksena yhtiö irtisanoo 23 työsuhdetta. Lisäksi neuvotteluissa sovittiin määräaikaisesta lomautusoikeudesta, joka kohdistuu enimmillään noin 500 työntekijään, ja jonka kesto on enimmillään 90 päivää.
Neuvottelujen lopputulema oli linjassa aiemman arvion kanssa, sillä neuvottelujen alkaessa arvioitiin, että suunnitellut muutokset voivat aiheuttaa enimmillään 30 henkilön työsuhteen irtisanomisen sekä määräaikaisia lomautuksia.
Henkilöstövähennyksien tuomien säästöjen arvioimme olevan karkeasti noin 1 MEUR:n luokkaa ja ne ovat osa ilmoitettua 4-7 MEUR:n synergiatavoitteita, joista yhtiö kertoi Empower-yritysoston jälkeen. Lomautusoikeudella yhtiö arviomme mukaan hakee joustoa kustannusrakenteeseensa kausiluonteisesti hiljaisemmalle alkuvuodelle ja etenkin Q1’21:lle. Olemme huomioineet synergiatavoitteen lähivuosien ennusteissamme, joten neuvottelujen lopputulema ei aiheuta välitöntä ennusteiden muutostarvetta.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
