eQ Q1’25 -pikakommentti: Alkuvuosi meni odotuksiin nähden penkin alle
eQ julkisti aamulla selvästi odotuksia heikomman tuloksen. Tulosalitus selittyy taseen sijoitussalkun negatiivisilla tuotoilla, investointipankin erittäin heikolla liikevaihdolla ja Varainhoidon hieman odotuksia korkeammilla kuluilla. Lyhyen aikavälin näkymä säilyy haastavana, eikä strategiapäivityksestä saatu tässä vaiheessa uutta tietoa. Näemme alustavasti ennusteissamme lievää laskuvaraa.
Sijoitukset ja investointipankki painoivat liikevaihtoa
eQ:n liikevaihto oli 14,0 MEUR jääden poikkeuksellisen paljon 16,2 MEUR:n ennusteestamme. Ennustealitusta selittää pääosin Adviumin lähellä nollaa ollut liikevaihto sekä Sijoitukset-segmentin selvästi negatiivinen liikevaihto (johtuu negatiivisista arvonmuutoksista omassa sijoitussalkussa). Varainhoidossa liikevaihto oli 14,6 MEUR ja hyvin linjassa 14,8 MEUR:n ennusteemme kanssa. Näin ollen liikevaihtoalitus jää merkitykseltään rajalliseksi, sillä kyse on kvartaalitasolla voimakkaasti heiluvista, konsernin arvon kannalta vähemmän relevanteista eristä.
eQ:lta saatiin eilen pitkästä aikaa positiivisempia uutisia, kun se kertoi PE-rahastojen myynnin vetäneen alkuvuonna odotuksiamme paremmin. Varainkeruussa oleva PE XVII US -rahasto kasvoi toisessa sulkemisessa 168 miljoonaan dollariin, joka on hieman odotuksiamme parempi taso. Lisäksi yhtiö kertoi uusista yli 330 MEUR:n arvoisista PE-ohjelmarahasto-sopimuksista, jotka tukevat lähivuosien PE-rahastomyyntiä.
Myös kiinteistöjen osalta saatiin viime perjantaina pieni positiivinen uutinen, kun Yhteiskuntakiinteistöt kertoi maksavansa 75 % joulukuun lunastusikkunan lunastuksista vielä tämän kuun aikana. Vaikka tarkkaa lunastusten määrää ei vielä tiedetä, voidaan rahaston vuoden vaihteen käteismäärästä sekä alkuvuoden ilmoitettujen transaktioiden perusteella todeta, että pahimmat pelot Yhteiskuntakiinteistön lunastuksien osalta eivät ole realisoituneet.
Liikevoitto jäi reippaasti ennusteista
eQ:n liikevoitto oli 5,8 MEUR, jääden reippaasti meidän 8,8 MEUR:n ennusteestamme. Merkittävä liikevaihdon alitus valui luonnollisesti myös tulokseen, mutta tämän lisäksi myös Varainhoidon kulut olivat odotuksiamme korkeammat. Yhtiö kertoo raportillaan tehneensä muutoksia Varainhoidon organisaatioonsa, mikä on johtanut henkilömäärän kasvuun. Huomautamme, että eQ:n tapauksessa puhutaan edelleen varsin maltillisista numeroista ja Varainhoidon henkilömäärä nousi vuodenvaihteesta neljällä 86 henkilöön.
Lyhyen aikavälin näkymät ovat edelleen haastavat
Itse Q1-raportin näkymissä ei ollut yllätyksiä. Yhtiö odottaa edelleen kiinteistömarkkinalla pahimman olevan takana, mutta elpymisen olevan hidasta. Lisäksi yhtiö odottaa PE-markkinan jatkavan hyvää vetoaan. Vähemmän yllättäen yhtiö myös nosti esiin kauppasodan kasvattaman epävarmuuden markkinoilla. Myöskään uudesta strategiasta ei tässä vaiheessa saatu lisätietoja.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
