Finanssivalvonta harkitsee seuraamuksia OmaSp:lle sisäpiiritietoon liittyvistä rikkomusepäilyistä
Tiivistelmä
- Finanssivalvonta on aloittanut kuulemismenettelyn mahdollisten hallinnollisten seuraamusten määräämiseksi OmaSp:lle, liittyen sisäpiiritietoon kohdistuviin rikkomusepäilyihin.
- Fivan hallinnollinen prosessi on erillinen rikosoikeudellisesta esitutkinnasta, joka päättyi ilman rangaistusvaatimuksia OmaSp:lle.
- Seuraamusmaksu voi olla enintään 10 % konsernin edeltävän vuoden liikevaihdosta, mutta käytännössä maksut ovat olleet matalampia; arvioimme mahdollisen maksun olevan 1–3 MEUR.
- Mahdollinen seuraamusmaksu olisi kertaluonteinen, eikä se heijasta OmaSp:n hallinnon nykytilaa, sillä pankki on viime vuosina kehittänyt sisäisiä prosessejaan.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
OmaSp tiedotti torstaina, että Finanssivalvonta on käynnistänyt hallintolain mukaisen kuulemismenettelyn koskien mahdollisten hallinnollisten seuraamusten määräämistä yhtiölle. Tiedote on jatkoa prosessille, jonka Fiva käynnisti jo toukokuussa 2024.
Hallinnollinen prosessi etenee esitutkinnan päätyttyä
Nyt käynnistynyt kuulemismenettely on jatkoa toukokuussa 2024 alkaneelle prosessille, jolloin Fiva ilmoitti selvittävänsä hallinnollisten seuraamusten tarvetta samalla, kun se teki esitutkintapyynnön epäillyistä arvopaperimarkkinarikoksista. OmaSp tiedotti joulukuussa 2025, että kyseinen rikosoikeudellinen esitutkinta ja syyteharkinta ovat päättyneet, eikä yhtiöön kohdistettu asiassa rangaistusvaatimuksia. Fivan hallinnollinen prosessi on kuitenkin erillinen, ja viranomainen harkitsee nyt, täyttyvätkö edellytykset seuraamusmaksun määräämiselle.
Seuraamusmaksujen suuruusluokka vaihtelee
Finanssivalvonta on viime vuosina määrännyt useita seuraamusmaksuja suomalaisille finanssialan toimijoille, joskin rikkomusten luonne on vaihdellut. Seuraamusmaksu voi olla korkeintaan 10 % konsernin edeltävän vuoden liikevaihdosta, mutta käytännössä määrätyt maksut ovat jääneet selvästi matalammiksi. Esimerkiksi S-Pankille määrätty seuraamusmaksu (7,7 MEUR) laiminlyönneistä pankin operatiivisten riskien hallinnassa oli noin 1,8 % edellisen tilikauden liikevaihdosta. OmaSp:n aiemmin tekemä seuraamusmaksuvaraus puutteista rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisessä oli puolestaan suuruudeltaan 3,0 MEUR eli reilu prosentti edellisen tilikauden liikevaihdosta. Näiden pohjalta arvioimme, että nyt harkittava seuraamusmaksu voisi olla 1–3 MEUR, mikäli Finanssivalvonta katsoo lopulta tämän aiheelliseksi. Seuraamusmaksun todennäköisyyden arvioiminen on kuitenkin hyvin haastavaa, ja myös julkinen varoitus on mahdollinen.
Kyseessä on kuitenkin kertaluonteinen erä, eikä mahdollinen seuraamusmaksu kerro OmaSp:n hallinnon nykytilasta. Viime vuosina pankki on panostanut voimakkaasti sisäisten prosessiensa kehittämiseen muun muassa riskienhallinnan ja raportoinnin saralla.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
