Finnair: Tammikuun liikennedata oli suunnilleen odotusten mukainen
Tiivistelmä
- Finnairin tammikuun liikennetiedot olivat melko neutraaleja, sillä korkeampi matkustajakäyttöaste kompensoi odotuksista jääneitä volyymeja.
- Yhtiö esitteli uutena mittarina yksikkötuoton, mikä parantaa liiketoiminnan kehityksen läpinäkyvyyttä ja mahdollistaa kuukausittaisen liikevaihdon arvioinnin.
- Kaukoliikennealueilla, erityisesti Pohjois-Amerikassa, kehitys ylitti ennusteet, kun taas Euroopassa ja kotimaassa kehitys oli odotusten mukaista tai hieman niiden alapuolella.
- Rahtivolyymi kasvoi lähes 9 % vertailukaudesta, mikä johtui osittain heikosta vertailukaudesta, mutta alkuvuoden kasvu oli odotuksia parempi.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Finnair julkisti torstaina tammikuun liikennetietoraporttinsa. Kokonaisuutena raportti oli melko neutraali, sillä ennusteitamme korkeampi matkustajakäyttöaste paikkasi odotuksistamme jääneitä volyymeja. Positiivisena lisänä yhtiö toi raportille uutena mittarina yksikkötuoton, mikä parantaa kuukausitason seurannan tarkkuutta. Päivitämme näkemyksemme Finnairista ensi viikon tilinpäätöstiedotteen julkistamisen jälkeen.
Finnairin kuukausittainen liikennedata (01/2024–01/2026)

Lähde: Inderes. ¹PLF = matkustajakäyttöaste, ²LTM avg = edellisen 12kk keskiarvo.
Kaukoliikennealueet ja etenkin Pohjois-Amerikka tukivat matkustajaliikenteen myyntiä
Tammikuussa Finnairin oman toiminnan matkustajamäärä sekä kapasiteetti kasvoivat vuodentakaisesta noin 4 % ja myyty volyymi puolestaan lähes 5 %. Suhteessa joulukuuhun numerot sen sijaan heikkenivät, mikä on kuitenkin tavanomaista liiketoiminnan kausiluonteisuus huomioiden.
Aasiassa myydyn volyymin, kapasiteetin sekä matkustajamäärän kasvu oli pääosin linjassa ennusteidemme kanssa. Alueen kapasiteetti nousi etenkin Hongkongin ja Soulin vuorojen lisääntymisen seurauksena. Toisella kaukoliikennealueella Pohjois-Amerikassa kehitys ylitti jälleen selvästi ennusteemme. Alueen kapasiteetti nousi etenkin Dallasin, Los Angelesin ja Miamin lisättyjen vuorojen myötä, mutta myös matkustajamäärät sekä myyty volyymi ylittivät odotuksemme. Kolmen peräkkäisen vahvan kuukauden perusteella kysyntätilanne on osoittanut ainakin hetkellisiä elpymisen merkkejä.
Euroopassa kehitys vastasi suunnilleen odotuksiamme, kun matkustajamäärät ja myydyt volyymit olivat linjassa ennusteisiimme nähden. Tosin alueen kapasiteetin kasvu jäi hieman odotuksiamme hitaammaksi. Puolestaan Kotimaassa liikenteessä kapasiteetti kasvoi odotuksiamme nopeammin etenkin Lappiin lisättyjen vuorojen myötä, mutta alueen matkustajamäärät ja myyty volyymi jäivät kuitenkin lievästi ennusteistamme. Sen sijaan Lähi-idässä yhteistyö Qatar Airwaysin kanssa reiteillä Tukholmasta ja Kööpenhaminasta Dohaan päättyi viime vuoden tammikuussa, minkä myötä alueen kapasiteetti, myydyt volyymit sekä matkustajamäärät laskivat selvästi vertailukaudesta.
Matkustajakäyttöaste palasi takaisin positiiviselle uralle
Finnairin lyhyen ajan tuloksen muodostumisen kannalta keskeinen matkustajakäyttöaste asettui tammikuussa noin 74 %:iin, joka ylitti ennusteemme noin prosenttiyksiköllä ja oli myös hieman vertailukautta korkeampi. Taso jäi kuitenkin hieman normaalien aikojen (ilman pandemiavuosia) tammikuita alemmaksi. Finnairin matkustajakäyttöasteet ovat olleet jo jonkin aikaa pidemmän aikavälin keskiarvon alapuolella, mikä johtuu arviomme mukaan etenkin lyhyiden reittien osuuden kasvusta portfoliossa (sis. Venäjän ylilentokiellon negatiivinen vaikutus Aasian liikenteeseen).
Alueista Kotimaan (~58 %) matkustajakäyttöaste jäi tammikuussa hyvin vaisulle ja ennusteitamme matalammalle tasolle. Myös Euroopan (~69 %) ja Pohjois-Amerikan (~71 %) matkustajakäyttöasteet olivat vaisuhkoilla tasoilla. Pohjois-Amerikassa matkustajakäyttöaste jäi ennusteistamme, mutta Euroopassa taso oli hieman odotuksiamme korkeampi. Sen sijaan Aasian (~81 %) ja Lähi-idän (~83 %) matkustajakäyttöasteet kohosivat absoluuttisesti melko hyville tasoille. Lähi-idän osalta Tukholman ja Kööpenhaminan reittien lopettaminen nosti matkustajakäyttöastetta roimasti yli ennusteemme, mikä viittaa Lähi-idän ja Suomen välisen liiketoiminnan sujuneen hyvin. Aasian matkustajakäyttöaste vastasi kuitenkin odotuksiamme.
Finnair toi liikennetiedotteeseen uutena mittarina yksikkötuoton
Finnair toi raportointiin uutena mittarina yksikkötuoton tarjotulta henkilökilometriltä (RASK), jota yhtiö raportoi jatkossa kuukausittain. Mittari kuvaa käytännössä kokonaistuottoa tarjottua tuolikilometriä kohden eli tuolin lennättämisestä saatavaa kokonaisliikevaihtoa. Tammikuussa yksikkötuotto kasvoi noin 1 % parantuneen matkustajakäyttöasteen tukemana.
Pidämme uudistusta erittäin hyvänä, sillä se parantaa läpinäkyvyyttä yhtiön liiketoiminnan kehitykseen ja mahdollistaa kuukausittaisen liikevaihdon arvioinnin. Raportoidun yksikkötuoton ja kapasiteetin perusteella arvioimme Finnairin matkustajaliikenteen liikevaihdon olleen tammikuussa noin 251 MEUR. Tämä vastaa noin 5 %:n kasvua vuodentakaisesta ja on hyvin linjassa Q1:n liikevaihdon kasvuennusteemme kanssa.
Rahtivolyymi kasvoi vaisusta vertailukaudesta
Tammikuussa Finnairin rahtikapasiteetti koostui kokonaan normaalin toimintamallin mukaisesti matkustajalentojen ruumien rahtikapasiteetista. Rahtivolyymi pysyi edelliskuukauden tapaan kasvussa ja nousi lähes 9 % vertailukaudesta. Kasvu selittyi arviomme mukaan pitkälti heikolla vertailukaudella, jolloin rahtivolyymi putosi Aasian ja Lähi-idän rahtiliikenteen kapasiteetin laskun myötä. Rahdille vuoden startti oli kuitenkin odotuksiamme pirteämpi.
Raportin kokonaiskuva oli melko neutraali
Kokonaisuutena Finnairin tammikuun liikenneraportti oli melko neutraali, kun ennusteitamme korkeampi matkustajakäyttöaste paikkasi odotuksistamme jääneitä volyymeja matkustajaliikenteessä. Finnair raportoi tilinpäätöstiedotteensa ensi viikon torstaina noin klo 9.00 ja sisällytämme tammikuun liikennedatan ennusteisiimme Q4-päivityksen yhteydessä.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille