Fiskars CMD: Vitan kannattavuuskäänne edelleen tärkein ajuri
Tiivistelmä
- Fiskars esitteli pääomamarkkinapäivänä uudet taloudelliset tavoitteet vuosille 2026-30, jotka olivat odotustemme mukaisia, eikä ennustemuutoksia tarvita.
- Vita-segmentti tavoittelee 4-6 %:n kasvua ja yli 12 %:n oikaistua liikevoittomarginaalia, mutta nykyinen heikko tulostaso tekee mahdollisesta myynnistä epätodennäköistä lähiaikoina.
- Fiskars-segmentti tavoittelee 3-5 %:n kasvua ja yli 14 %:n oikaistua liikevoittomarginaalia, keskittyen uusiin tuotteisiin ja medianäkyvyyden lisäämiseen.
- Konsernitasolla tavoitteena on yli 12 %:n oikaistu liikevoittomarginaali ja nettovelka/oik. käyttökate -luvun lasku 2,5x-tasolle, mikä saavutetaan tuloksen nousulla ja varastojen alentamisella.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Fiskars järjesti eilen pääomamarkkinapäivän, jossa se esitteli uusia taloudellisia tavoitteita vuosille 2026-30 sekä kahdelle divisioonalle erikseen että konsernille. Tavoitteet olivat suunnilleen odotustemme mukaisia, eivätkä siten aiheuta tarvetta ennustemuutoksille. Yhtiön mahdollisen jakautumisen suhteen ei kuultu uutisia, emmekä usko sen suhteen tapahtuvan mitään lähiaikoina.
Yhtiön jakautuminen ei näytä todennäköiseltä lähiaikoina
Fiskars organisoitui vuoden 2025 alussa selvästi kahteen erilliseen ja konsernin sisällä itsenäiseen divisioonaan eli Fiskarsiin ja Vitaan. Fiskars on sanonut jaon myös mahdollistavan rakennemuutokset, mikä nähdäksemme tarkoittaisi Vita-divisioonan eriyttämistä omaksi yhtiökseen. Pääomamarkkinapäivällä toimitusjohtaja Luomakoski kommentoi, että divisioonat eivät välttämättä olisi järkeviä itsenäisinä pörssiyhtiöinä. Siten mahdollinen rakennemuutos olisi mielestämme Vitan myynti, joka taas nykyisellä heikolla tulostasolla näyttää epätodennäköiseltä. Siten emme odota yhtiön jakautumisen suhteen uutisia ennen kuin Vitan kannattavuus on parantunut ja selvällä nousu-uralla.
Vita hakee kannattavuuskäännettä keskittymällä perusasioihin
Vita-segmentin tavoite on kasvaa 4-6 % ja saavuttaa yli 12 %:n oik. liikevoittomarginaali. Kasvun suhteen tavoite on mielestämme odotettu, mutta vaatii markkinaa nopeampaa kasvua. Vita on pystynyt jo viime kvartaaleina tavoitteen mukaiseen kasvuun ja ennusteissamme kasvu on lähivuosille tavoitteen mukaista. Kasvun suhteen korostettiin lähinnä keskittymistä valikoiduille markkinoille (Pohjoismaat, Korea, Japani) ja muiden Vitan brändien tuomista markkinoille, jossa joku muu Vitan brändi on jo läsnä. Sen sijaan kategorioiden lisäämistä ei ole suunnitelmissa eli Vita näyttää keskittyvän lähiaikoina perinteisille ydinalueilleen niin maantieteellisesti kuin tuotteiden suhteen. Lisäksi Vita aikoo olla selvästi aiempaa kriittisempi omien myymälöiden määrän suhteen, mikä voi mielestämme myös hidastaa kasvua. Odotamme Vitan kasvun olevan 2027 eteenpäin 4 %, joten odotuksemme ovat linjassa tavoitteen kanssa.
Viime vuonna Vitan oik. liikevoittomarginaali oli reilut 6 %. Parhaimmillaan Vita pystyi koronavuosien vahvan kysynnän myötä 15 %:n marginaaliin, mutta yhtiön tavoite vahvistaa näkemyksemme, että tuohon tasoon palaaminen ei ole realistista ainakaan lähivuosina. Brändien asemissa oli tapahtunut jonkin verran muutoksia, sillä jo aiemmin hyvin pärjänneiden Royal Copenhagenin ja Georg Jensenin rinnalle kasvua tavoitteleviin brändeihin oli noussut aiemmin vaikeuksissa ollut Iittala. Toisaalta Wedgwood oli tippunut heikommin pärjäävien sarjaan, jossa mm. Waterford on ollut jo pitkään. Heikointen pärjäävät brändit olivat käytännössä kaikki reilun 10 vuoden takaisen WWRD-kaupan mukana tulleita, mikä mielestämme korostaa kaupan epäonnistumista Fiskarsin kannalta ja brändien pysyviä haasteita. Marginaaliparannusta tukee kasvun lisäksi mm. käynnissä oleva tehostusohjelma, joka tähtää peräti 28 MEUR:n säästöihin 2027. Ennusteemme Vita-segmentin oik. liikevoittomarginaaliksi vuonna 2030 on reilut 10 %, joka on jonkin verran tavoitteen alapuolella, mutta odottaa kuitenkin reilua parannusta nykyiseltä tasolta.
Fiskars-segmentille melko odotetut tavoitteet
Fiskars-divisioonaa esiteltiin erikseen puolisen vuotta sitten mm. sen vetäjän Steffen Hahnin toimesta (kommentti täällä). Eilen julkistetut 3-5 %:n kasvutavoite ja yli 14 %:n oik. liikevoittomarginaali ja sen taustalla olevat ajurit olivat pitkälti aiempien kommenttien ja odotustemme mukaisia.
Fiskars-segmentti kertoi tavoittelevansa kasvua mm. uusilla tuotteilla, vahvemmalla läsnäololla vähittäiskaupassa sekä lisäämällä medianäkyvyyttään. Fiskars on kiihdyttänyt selvästi nykyisen johdon (Hahn) alaisuudessa uusien tuotteiden tuomista markkinoille, minkä vaikutukset alkavat nyt näkyä. Tarkoituksena on edelleen kiihdyttää uusien tuotteiden tuomaa liikevaihtoa lähivuosina. Tätä kautta Fiskars-divisioonalla on mielestämme mahdollisuus kiihdyttää kasvua, vaikka sen markkinat ovat luonteeltaan kypsiä ja kasvavat vain hieman. Ennusteemme Fiskars-segmentin kasvulle lähivuosina ovat 2-4 %, joten tavoitteiden mukainen kasvu olisi hienoisesti odotuksiamme kovempaa. Kannattavuuden osalta Fiskars haluaa investoida kasvuun (esim. tuotekehityksen ja markkinoinnin kautta), jonka vuoksi marginaalin ei odoteta paranevan oleellisesti viime vuosien 13-14 %:n tasosta liikevaihdon kasvusta huolimatta. Fiskars-segmentin pääoman tuoton ollessa jo noin 30 %, kasvuun panostaminen onkin mielestämme arvonluonnin kannalta järkevää. Ennusteemme odottavat Fiskars-segmentin pystyvän jo lähivuodet yli 14 %:n tasoon, joten ne ovat jopa hieman yhtiön tavoitteita optimistisemmat.
Konsernitasolla tavoitteena leikata kuluja ja laskea velkaisuutta
Yllä avattujen divisioonien marginaalitavoitteiden summana konsernitasolla yhtiö tavoittelee yli 12 %:n oik. liikevoittomarginaalia. Tähän sisältyy myös konsernikulujen laskeminen, joka tukee marginaalia noin 0,5 %-yksiköllä. Nettovelka/oik. käyttökate -luvun lasku tavoitellulle 2,5x-tasolle tapahtuu yhtiön mukaan pitkälti tuloksen nousulla nettovelan pysyessä ennallaan. Yhtiö tavoittelee kuitenkin kassavirran selkeää parannusta 2030 mennessä, jossa tuloksen parantumisen ohella tärkeä ajuri on varastojen alentaminen Vita-segmentissä. Tämä on ollut yhtiön tavoite jo vuosia, eikä yhtiö nytkään odota merkittävää edistystä tässä ennen vuotta 2027. Ennusteemme vuoden 2030 oik. liikevoittomarginaaliksi on 11,5 %, joten tavoite on suhteellisen hyvin linjassa ennusteidemme kanssa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
