Fondia H2 - odotetun hyvä raportti, osinko yllätti positiivisesti

Fondian aamulla julkaisema H2’17-raportti oli kokonaisuutena pääosin odotustemme mukainen. H2-liikevaihto kasvoi 18 % ja liikevoittomarginaali vahvistui vertailukaudesta selvästi 13,3 %:iin ollen odotustemme mukainen. Osakekohtainen tulos jäi hieman ennusteemme alapuolelle korkeiden rahoituskulujen takia, mutta vastaavasti hallituksen osinkoehdotus ylitti ennusteemme selvästi. Alustavan arviomme mukaan H2-raportti ei todennäköisesti aiheuta suuria muutoksia aikaisempiin ennusteisiimme.
Fondia ylsi kaudella suhteellisen korkeaan 18 %:n liikevaihdon kasvuun ja 13,3 %:n liikevoittomarginaaliin. Kasvu jäi aavistuksen ennusteestamme, mutta oli silti mielestämme erinomainen saavutus. Yhtiön mukaan liikevaihtoa kasvatti uusien asiakkaiden hankinta ja olemassa olevien asiakkaiden laskutuksen kasvu. Liikevoittomarginaali vahvistui vertailukaudesta ja oli lähes täsmälleen odotustemme mukainen 13,3 %. Liikevoitto 1,2 MEUR oli siten ennusteemme mukainen. Vahvistuneen kannattavuuden taustalla oli arviomme mukaan mm. kiinteiden kulujen skaalautuminen, sillä yhtiön liiketoiminnan muut kulut eivät kasvaneet kaudella samassa suhteessa liikevaihdon kanssa. Osakekohtainen tulos nousi vertailukaudesta 0,22 euroon jääden kuitenkin 0,25 euron ennusteestamme. Tähän vaikutti arviomme mukaan mm. yhtiön H2-tulokseen kirjaamat rahoituskulut. Yhtiön jatkuvan laskutuksen osuus liikevaihdosta nousi kaudella 46 %:iin (H2’16: 43 %), mikä oli mielestämme myönteistä.
Yhtiön hallitus ehdotti vuodelta 0,35 euroa osakekohtaista osinkoa (2016 oikaistu osinko 0,21 euroa). Osinkoehdotus ylitti oman ennusteemme 0,30 euroa per osake. Osinkoehdotus tarkoittaa noin 2,8 %:n osinkotuottoa eilisellä päätöskurssilla mitattuna.
Fondia ei antanut varsinaista ohjeistusta lainkaan vuodelle 2018, mutta toimitusjohtaja Salla Vainion markkinakommentit H2-raportissa olivat mielestämme positiivisia. Vainion mukaan taloustilanne jatkuu valoisana ja suhdanteista lähes riippumaton kysyntä lakipalveluille näyttää jatkavan positiivista kehitystään. Vainion mukaan Fondian on hyvä jatkaa strategiansa mukaista liiketoiminnan kehittämistä ja kasvattamista. Yhtiö myös toisti aikaisemman keskipitkän aikavälin tavoitteensa, jonka mukaan Fondia tavoitteena on kasvattaa liikevaihtoa vuosittain keskimäärin noin 15 % ja saavuttaa keskimäärin noin 15 %:n liikevoittomarginaali. Yhtiön henkilöstömäärä kasvoi vuoden 2017 lopussa 126 työntekijään (H1’17: 118 työntekijää), mikä mielestämme indikoi kasvun jatkumisesta lyhyellä aikavälillä. Fondia osti myös tammikuussa ruotsalaisen 21 henkilöä työllistävän lakitoimiston ja olimme aikaisemmin arvioineet pelkästään tämän järjestelyn kasvattavan yhtiön 2018 liikevaihtoa lähes 10 %:lla.
Fondian osake on noussut vuoden 2017 listautumisannin merkintähinnasta yli 60 % ja osakekurssi on noussut lähelle aikaisempaa tavoitehintaamme (12,80 euroa). Osakkeen arvostuskertoimet ennen H2-raportin julkaisua tehdyillä ennusteillamme heijastivat noin 18x vuoden 2018 P/E-kerrointa ja noin 12x vuoden 2018 EV/EBITDA-kerrointa. Osakkeen absoluuttinen arvostustaso alkaa mielestämme olla jo korkeahko, mutta tämä on arviomme mukaan perusteltua, mikäli yhtiö pystyy jatkamaan voimakasta kannattavaa kasvuaan.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Fondia
Fondia on vuonna 2004 perustettu Suomen 9. suurin lakiasiaintoimialan yritys. Keihäänkärkituotteena se tarjoaa jatkuvaa tuotteistettua lakiosastopalvelua kiinteällä kuukausihinnalla. Käytännössä asiakkaat voivat ulkoistaa oman lakiosaston osittain tai kokonaan Fondialle. Fondian ydinkohderyhmää ovat alipalvellut pk-yritykset, mutta tuotteistettujen palvelujen kautta (esimerkiksi DPOaaS) tarjonta soveltuu hyvin myös suurille yrityksille.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut23.01.2018
2016 | 17e | 18e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 14,9 | 17,8 | 22,4 |
kasvu-% | 14,8 % | 19,5 % | 26,2 % |
EBIT (oik.) | 2,0 | 2,6 | 3,4 |
EBIT-% (oik.) | 13,5 % | 14,5 % | 15,0 % |
EPS (oik.) | 0,43 | 0,46 | 0,68 |
Osinko | 0,19 | 0,30 | 0,45 |
Osinko % | 2,0 % | 6,6 % | 9,9 % |
P/E (oik.) | 22,9 | 9,8 | 6,8 |
EV/EBITDA | 16,2 | 4,3 | 3,1 |
