Analyytikon kommentti

Huhtamäki Q1'26 -pikakommentti: Laskeneet odotukset täyttyivät operatiivisesti

Antti ViljakainenPääanalyytikko

Tiivistelmä

  • Huhtamäen Q1-liikevaihto laski 6 % 947 MEUR:oon, alittaen ennusteet lievästi valuuttakurssien negatiivisen vaikutuksen vuoksi.
  • Oikaistu liikevoitto laski 4 % 95 MEUR:oon, mutta vastasi ennusteita tiukan kulujen hallinnan ansiosta.
  • Raportoitu liikevoitto jäi alle odotusten johtuen 11 MEUR oikaisueristä, mikä vaikutti myös EPS:n laskuun 0,47 euroon.
  • Huhtamäki toisti ennallaan pysyneet näkymänsä, odottaen liiketoimintaedellytysten säilyvän suhteellisen vakaina kuluvana vuonna.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Ennustetaulukko Q1'25Q1'26Q1'26eQ1'26eKonsensusErotus (%)2026e
MEUR / EUR VertailuToteutunutInderesKonsensusAlin YlinTot. vs. inderesInderes
Liikevaihto 10029479649450,0-0,0-2 %4088
Liikevoitto (oik.) 989594920-01 %411
Liikevoitto 948388900-0-5 %387
EPS (raportoitu) 0,540,470,510,560,00-0,00-8 %2,27
           
Liikevaihdon kasvu-% -0,2 %-5,5 %-3,8 %-5,7 % - -1,7 %-yks.3,2 %
Liikevoitto-% (oik.) 9,8 %10,0 %9,8 %9,7 % - 0,2 %-yks.10,0 %

Lähde: Inderes & Modular Finance 10 ennustetta (konsensus)

Huhtamäen tänään aamulla raportoima Q1-tulos ylsi valuuttavastatuulesta huolimatta ennusteisiimme. Kuluvan vuoden abstraktit näkymät yhtiö toisti odotetusti Lähi-idän tilanteen makroheijasteista huolimatta. Alustavan tulkintamme mukaan raportti ei aiheuta selviä ennustemuutoksia kumpaankaan suuntaan ainakaan kuluvan vuoden osalta. Epäilemme myös, että Huhtamäen Q1:n numerot olivat sijoittajien vinkkelistä pelättyä paremmat (2026e: P/E 11x), mutta selkeitä piristysruiskeita osakkeen ympärillä olevalle vaisulle sentimentille raportti ei välttämättä kuitenkaan tarjoa.

Vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi niukasti Q1:llä

Huhtamäen Q1-liikevaihto laski 6 % 947 MEUR:oon, mikä alitti meidän ja konsensuksen ennusteet lievästi. Valuuttakurssien negatiivinen vaikutus liikevaihtoon peräti oli 63 MEUR, mikä selitti raportoidun myynnin pudotuksen käytännössä kokonaan. Vertailukelpoisesti liikevaihto kasvoi 1 % ja myös volyymit kasvoivat niukasti. Segmenteittäin liikevaihdon vertailukelpoisessa kehityksessä oli reipasta ristivetoa, sillä North American ja Fiber Packagingin 8 %:n ja 5 %:n vertailukelpoinen kasvu ylitti ennusteemme selvästi, mutta tämä laimentui Foodservice Packagingin 8 %:n ja Fiber Packagingin 3 %:n vertailukelpoisella liikevaihdon pudotuksella.

Operatiivinen tulos vastasi ennustettamme

Huhtamäen oikaistu liikevoitto laski Q1:llä 4 % 95 MEUR:oon, mikä oli linjassa piirun konsensuksen yläpuolella olleen ennusteemme kanssa. Yhtiö onnistui paikkaamaan valuuttavastatuulta ja vaisua volyymikasvua tiukalla kulujen hallinnalla. Divisioonista Foodservice Packaging jäi vertailuluvuista ja odotuksistamme liikevaihtoon liitännäisistä syistä. Myös North American tulos heikkeni selvästi, mutta ennusteemme tulosmoottori kuitenkin ylitti selvästi, kun hyvä kasvu kompensoi säästä aiheutuneita lisäkuluja sekä valuuttavastatuulta odotuksia paremmin. Flexible Packagingissa tulosparannusvauhti taas jäi ennusteestamme vaisun liikevaihtotason takia, kun taas Fiber Packagingin parannus oli kannattavuuden ansiosta odotuksiammekin vahvempi. Myös Muun toiminnan poikkeuksellisesti positiivinen tulos tuki operatiivista tulosta.

Alariveillä  raportoitu liikevoitto jäi alle odotusten, sillä yhtiö kirjasi Q4:lle 11 MEUR oikaisueriä (pääosin ei ennusteissa) liittyen etenkin uudelleenjärjestelyihin, it-investointeihin ja PPA-poistoihin. Rahoituskulut, verot ja vähemmistön tulososuus eivät sen sijaan sisältäneet yllätyksiä. Näin ollen Huhtamäen EPS jäi kertaeristä johtuen alle odotusten ja vertailutason 0,47 euroon Q1:llä. Kassavirrallisesti kehitys oli vertailukautta parempaa etenkin käyttöpääomaan liittyneistä syistä, mutta Q1 on toki Huhtamäelle kausiluonteisesti heikko rahavirran suhteen.

Abstraktit näkymät pysyivät ennallaan odotetusti

Huhtamäki toisti tyylilleen uskollisesti väljät näkymänsä, joiden mukaan konsernin liiketoimintaedellytysten odotetaan säilyvän suhteellisen vakaina tänä vuonna. Yhtiön mukaan sen hyvä taloudellinen asema mahdollistaa kannattavien kasvumahdollisuuksien hyödyntämisen. Näkymiin vaikuttavat edelleen jo jonkin aikaa jatkuneet huolet kulutuskysyntään sekä geo- ja kauppapolitiikkaan liittyen, joita Lähi-idän epävakaus ja sen mahdolliset makroheijasteet (esim. inflaatio) ovat korostaneet kevään aikana. Suorat kommentit Lähi-idän tilanteen vaikutuksesta Huhtamäen liiketoimintaan olivat kuitenkin vähäisiä, mutta uskomme yhtiön taustoittavan näkymiä konferenssipuhelussaan. Alustavan arviomme mukaan raportti ei aiheuta ainakaan kuluvalle vuodelle merkittäviä muutoksia meidän tai konsensuksen ennen Q1-raporttia hieman valuneisiin ennusteisiin.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus