Jouko Pölönen nimitetty eQ:n toimitusjohtajaksi
eQ kertoi aamulla, että Ilmarisen toimitusjohtaja Jouko Pölönen aloittaa eQ:n toimitusjohtajana viimeistään 5.11.2025. Pölönen (55) on tehnyt pitkän uran Suomen finanssimarkkinoilla ja ennen Ilmarista hän on toiminut useissa eri johtotehtävissä OP:ssä sekä Pohjolassa. eQ järjestää aiheesta tiedotustilaisuuden klo 13.30 alkaen ja sitä voi seurata täältä.
Osana nimitystä Pölönen hankkii eQ:n kolmelta suurimmalta omistajalta miljoona osaketta (yli 10 MEUR), ja tällä Pölönen nousee eQ:n kymmenen suurimman omistajan joukkoon. Lisäksi hän saa myös optioita, mutta näiden merkitys on selvästi pienempi kuin osakkeiden hankinnan.
Nimitys oli meille yllätys
Nimitys oli meille yllätys, sillä olimme alun perin ajatelleet eQ:n nimittävän toimitusjohtajan talon sisältä. Arviomme mukaan nimityksellä halutaan myös vahvistaa eQ:n omia resursseja, sillä nyt toimitusjohtajan ja Varainhoidon vetäjän roolit ovat selvästi eriytetty. Mielestämme tämä on loogista ja positiivista, kun huomioidaan eQ:n kokoluokka ja strateginen murrosvaihe. Tätä ajatusta tukee myös se, että Pölösen tausta ei ole varainhoidosta, vaan enemmän organisaatioiden johtamisesta sekä kehittämisestä.
Poikkeuksellisen suuri osakehankinta on mielestämme totta kai erittäin positiivista ja kolme suurinta omistajaa tekee tässä selvän palveluksen muille omistajille, kun sitouttaminen toteutetaan ilman eQ:n tasetta tai osakesarjan laimennusta.
Yhtiöllä on strategiatyö edelleen käynnissä
eQ:lla on parhaillaan strategiatyö käynnissä, ja yhtiö on selvässä murrosvaiheessa, kun etenkin kiinteistöjen veto on hyytynyt ja yhtiön pitäisi löytää lääkkeet tuloskasvun uudelleenkäynnistämiseksi. On mielenkiintoista nähdä, että odotetaanko strategiatyössä Pölösen aloitusta vai julkaistaanko strategia jo aiemmin, jota Pölönen sitten tarvittaessa viilaa. Huomautamme, että Pölösen aloituspäivä saattaa hyvin aikaistua, sillä Ilmarisen uuden toimitusjohtajan rekrytointiprosessi tuskin kestää näin kauaa.
Kokonaisuutena suhtaudumme nimitykseen positiivisesti. Uskomme, että Pölönen on profiililtaan sopiva henkilö viemään eQ:n seuraavaan vaiheeseen, ja huomattava taloudellinen sitouttaminen yhtenäistää intressit osakkeenomistajien kanssa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
