Koskisen hiljaista jaksoa edeltäneen puhelun valossa markkinatilanteessa ei ole tapahtunut suurempia heilahduksia
Tiivistelmä
- Näkemyksemme mukaan Koskisen markkinatilanteessa ei ole tapahtunut suurempia heilahduksia, vaikka Levyteollisuuden investointiohjelman viivästykset ovat vaikuttaneet Q3:n odotuksiin.
- Arvioimme, että puukustannusten osalta on odotettavissa lievää helpotusta lähikvartaaleilla, vaikka tukkipuun hinnat ovat kääntyneet laskuun.
- Odotamme Koskisen liikevaihdon kasvaneen Q3:lla 35 % 92 MEUR:oon ja oikaistun käyttökatteen 47 % 5,3 MEUR:oon, mikä on linjassa konsensusennusteiden kanssa.
- Näkemyksemme mukaan markkinatilanne kehittyy odotetusti, mutta vuosien 2026-2028 ennusteiden saavuttaminen edellyttää rakentamisen markkinan asteittaista piristymistä.
Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Koskisen piti perjantaina analyytikoille Q3:n tulosjulkistusta edeltävän hiljaisen jakson puhelun. Koskisen julkaisi kysymysten ja vastausten pääteemat eilen lehdistötiedotteella, joka on luettavissa täältä. Yhtiön kommenttien kokonaiskuva jäi Q3:n osalta Levyteollisuuden investointiohjelman viivästymisen takia hieman odotuksiamme vaisummaksi, mutta isossa kuvassa suurempia heilahduksia yhtiön markkinatilanteessa ei kuitenkaan ole tapahtunut ja puukustannusten osaltakin näköpiirissä on lievää helpotusta lähikvartaaleilla.
Q3 on ollut rikkonainen Levyteollisuudessa ja ehjempi Sahateollisuudessa
Levyteollisuudessa koivuvanerin kysyntä oli lomien jälkeen kuitenkin ollut hieman yhtiön odotuksia vaisumpaa ja myös yksikön investointiseisokit olivat sotkeneet tuotantoa (ml. volyymi ja laatu) jossain määrin Q3:n aikana. Sahateollisuudessa kysyntä oli ollut kesäseisokkien jälkeen pehmeää, mutta markkinat olivat kuitenkin vahvistuneet kvartaalin loppua kohti. Sahateollisuudessa tuotanto etenkin yhtiön pääyksikössä Järvelässä oli lähtenyt käyntiin yhtiön kommenttien perusteella mallikkaasti kesän tuotanto- ja huoltoseisokkien jälkeen. Hinnoittelun osalta markkinatilanne vaikutti molempien päätuotteiden osalta melko vakaalta. Q3 on Koskiselle kausiluonteisesti selvästi H1:n kvartaaleja hiljaisempi, kun kesäloma-, huolto- ja investointiseisokit sekä Keski-Euroopan lomakausi rokottivat jälleen toimituksia.
Kustannuspuolella tukkipuun hinnat ovat kääntyneet laskuun, mutta tyypillisesti useiden kuukausien varantojen takia yhtiön puukustannukset pysyvät korkeina ainakin Q3:n ja luultavasti myös osan Q4:stä. Muiden kustannuskomponenttien kehitys on ollut vakaata.
Isossa kuvassa ei ollut yllätyksiä, mutta Q3 on saattanut olla hieman odotuksia hankalampi
Kokonaisuutena Koskisen kommentit olivat mielestämme Q3:n osalta lievästi odotuksiamme vaisumpia etenkin Levyteollisuuden investointiohjelman viivästymisen aiheuttamien volyymi- ja keskihintarasitusten takia. Sen sijaan pidemmän tähtäimen valossa markkinatilanne vaikuttaa kehittyneen melko odotetusti, joskin Koskisen vuosien 2026-2028 ennusteidemme saavuttaminen vaatii asteittain piristyvää rakentamisen markkinaa. Tästä merkit ovat vielä sinänsä melko odotetusti hyvin vähäisiä kaikilla keskeisillä markkina-alueilla. Tukkipuun hinnan lasku alkanee helpottaa yhtiötä talvella, joskin viime vuoden lämpimän talven heijasteet painavat seuraavan talven energiajaemyynnin hintoja ja mahdollisesti myös volyymejä.
Olemme ennustaneet Koskisen liikevaihdon kasvaneen Q3:lla 35 % 92 MEUR:oon (sis. Iisveden Metsä oston tuoman epäorgaanisen kasvun) ja oikaistun käyttökatteen 47 % 5,3 MEUR:oon. Konsensusennusteet ovat suunnilleen samoilla tasoilla. Päivitämme ennusteemme tarvittaessa viimeistään tulosennakkomme yhteydessä. Koskisen julkistaa Q3-raporttinsa 14.11.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
