Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

KPY H1'26 -pikakommentti: Tulostaso jäi vaisuksi alkuvuonna

KPYOSKAnalyytikon kommentti27.08.2026 klo 09.31
Frans-Mikael RostedtAnalyytikko
Keskustele

Tiivistelmä

  • KPY:n H1-liikevaihto oli 56,9 MEUR, mikä jäi hieman ennusteesta 59 MEUR, ja lasku johtui pääosin rakennemuutoksista.
  • Oikaistu käyttökate laski 4,1 MEUR:oon ja jäi selvästi ennusteesta 6,1 MEUR, mikä heijastaa Voimatelin projektien painottumista loppuvuoteen ja Novapoliksen matalampaa käyttöastetta.
  • Osuuskohtainen nettovarallisuus (NAV) laski 8,58 euroon johtuen osuusannin laimennuksesta ja tasesijoitusten arvon laskusta.
  • KPY säilytti kuluvan vuoden näkymänsä ennallaan, mutta arvioimme lyhyen aikavälin ennusteisiin kohdistuvan laskupainetta.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Ennustetaulukko H1'25H1'26H1'26eH1'26eErotus (%)2026e
MEUR / EUR VertailuToteutunutInderesKonsensusTot. vs. inderesInderes
Liikevaihto 82,156,958,8 -3 %136
Käyttökate (oik.) 7,54,16,1 -33 %14,0
Käyttökate 6,55,06,9 -27 %15,4
Liikevoitto 3,1-0,42,2 -118 %6,0
EPS (raportoitu) 0,06-0,14-0,02 -673 %0,09
        
Liikevaihdon kasvu-% -37,5 %-30,7 %-28,4 % -2,3 %-yks.-18,8 %
Käyttökate-% (oik.) 9,1 %7,2 %10,4 % -3,2 %-yks.10,3 %

Lähde: Inderes

KPY:n ensimmäinen listautumisen jälkeinen tulosraportti oli odotuksiamme vaisumpi, kun tulos alitti ennusteemme. Tulostason jäämistä odotuksista selittivät muun muassa Voimatelin projektien tuloutumisen painottuminen loppuvuoteen, Novapoliksen vertailukautta matalampi käyttöaste sekä useiden omistusyhtiöiden tehostamistoimet. KPY säilytti kuluvaa vuotta koskevat näkymänsä ennallaan, minkä arvioimme edellyttävän erityisesti tasesijoituksilta selvää piristymistä toisella vuosipuoliskolla. Osakekohtainen NAV jäi myös jonkin verran ennusteestamme. Arvioimme, että KPY:n lyhyen aikavälin ennusteisiimme kohdistuu jonkin verran laskupainetta.

Konsernin tulostaso jäi matalaksi alkuvuonna, mutta loppuvuosi näyttää paremmalta

KPY-konsernin H1-liikevaihto oli 56,9 MEUR (H1'25 82,1 MEUR) ja jäi hieman ennusteestamme (59 MEUR). Lasku selittyy pääosin rakennemuutoksilla, sillä vertailukaudella konserniin vielä yhdistelty Epical raportoidaan nyt osakkuusyhtiönä. Konsernin oikaistu käyttökate laski 4,1 MEUR:oon (H1'25 7,5 MEUR) ja jäi selvästi ennusteestamme (6,1 MEUR). Oikaistu käyttökatemarginaali oli 7,2 % (9,1 %). Raportoitu käyttökate oli 5,0 MEUR ja jäi sekin ennusteestamme (6,9 MEUR). Raportoitua tulosta nosti Keskisuomalais-järjestelystä kirjattu noin 0,8 MEUR:n myyntivoitto.

Raportoitua tulosta rasittivat odotetusti kasvaneet liikearvopoistot. Konserniliikearvon poistot nousivat 1,4 MEUR:oon (0,1) Sentican poistojen alettua vuoden alusta, ja osakkuusyhtiöiden liikearvopoistojen tulosvaikutus oli 0,3 MEUR (0,3). Listautumiskulut jäivät noin 1,8 MEUR:oon eli hieman ennustamaamme (2,2 MEUR) pienemmiksi, ja ne kirjattiin rahoituskuluihin. Osuuskohtainen tulos oli -0,14 euroa (0,06) ja jäi selvästi ennusteestamme (-0,02 euroa). Kokonaisuutena luvut jäivät hieman ennusteistamme, ja selvin negatiivinen poikkeama tuli Voimatelin kannattavuudesta.

Omistusyhtiöiden kehitys jäi pääosin vaisuksi H1:llä

Novapoliksen liikevaihto laski 8 % ja oli 12,7 MEUR, mikä vastasi likimain ennustettamme (12,9 MEUR). Laskun taustalla oli odotetusti alentunut käyttöaste, joka oli viimeisen 12 kuukauden osalta 87,3 % (92,3 %). KPY kuitenkin kommentoi positiivisesti, että käyttöaste saavutti toistaiseksi alhaisimman tasonsa tammikuussa ja on sen jälkeen ollut noususuuntainen. Oikaistu käyttökate 5,9 MEUR jäi niukasti ennusteestamme (6,2 MEUR).

Sentican liikevaihto oli 1,1 MEUR ja oikaistu käyttökate 0,3 MEUR tappiollinen, kun odotimme niukasti positiivista tulosta. Uuden noin 200 MEUR:n rahaston varainkeruu on käynnistetty, mutta sen edistymisestä ei odotetusti saatu vielä merkittävää uutta tietoa.

Voimatelin liikevaihto laski 5 % ja oli 43,1 MEUR (ennuste 44,7 MEUR). Oikaistu käyttökate painui 0,4 MEUR tappiolle ja jäi selvästi ennusteestamme, kun odotimme 1,1 MEUR:n tasoa. Heikkoutta selittivät projektikannan painottuminen loppuvuoteen sekä tehostamiskulut. Vahvistunut tilauskanta tukee kuitenkin loppuvuoden näkymiä ja KPY kommentoi datakeskusten olevan selkeä positiivinen ajuri Voimatelillekin.

Muista tasesijoituksista Epical jäi odotuksistamme, kun liikevaihto pysyi 22,9 MEUR:ssa eikä tekoälykysynnän piristyminen vielä näkynyt kasvuna. Lisäksi oik. käyttökate jäi hyvin vaisuksi 0,1 MEUR:oon. Gebwell kehittyi odotetusti pirteästi: liikevaihto kasvoi noin 15 % 23,7 MEUR:oon ja kannattavuus parantui selvästi vertailukaudesta. Osuma ylitti myös varovaiset odotuksemme liikevoiton kääntyessä niukasti positiiviseksi. Aurilon lukuja katsaus ei erittele.

Osuuskohtainen nettovarallisuus laski osuusannin laimennuksen ja tasesijoitusten arvon laskun myötä

KPY:n keskeisin arvonmittari eli osuuskohtainen omaisuuden nettovarallisuus (NAV) laski katsauskauden lopussa 8,58 euroon vuoden 2025 lopun 9,65 eurosta. Arvioimme osuuskohtaisen NAV:n asettuvan 8,79 euroon. Lasku johtui listautumisannin myötä kasvaneesta osuuksien määrästä, sillä KPY laski liikkeelle uusia osuuksia tasearvoa alhaisemmalla markkinahinnalla. Lisäksi nettovarallisuusarvoa pienensi verrokkiyhtiöiden markkinakertoimien lasku sekä tasesijoitusten heikentynyt rullaavan 12 kuukauden tulostaso (-7 % suhteessa Q1'26-tasoon). Arvo on nyt hieman lähempänä meidän listautumisvaiheessa tekemäämme arvonmääritystä (7,41 € per osuus).

Näkymät nojaavat tulosmuodostuksen kiihtymiseen loppuvuonna

KPY ei anna tarkkaa tulosohjeistusta, mutta toisti kuluvan vuoden näkymänsä. Tasesijoitussalkussa KPY odottaa liikevaihdon kehittyvän myönteisesti ja tuloksen jonkin verran vahvistuvan. Infrastruktuurisalkussa KPY sen sijaan odottaa kuluvan vuoden liikevaihdon ja tuloksen hieman laskevan Novapoliksen vuokrauksen käyttöasteen alentumisen vuoksi. Private equity -salkussa yhtiön painopiste on uuden rahaston keräämisessä. Mielestämme tasesijoitusten näkymään kohdistuu epävarmuutta vaisun alkuvuoden jälkeen. Toisaalta niiden tärkeimmän osan eli Voimatelin tulos painottuu tänä vuonna tyypillistä vielä vahvemmin toiselle vuosipuoliskolle. Näemme lyhyen aikavälin ennusteissamme jonkin verran laskupainetta.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

KPY on vuonna 1883 Suomessa perustettu arvopohjainen osuuskunta ja moderni sijoitusyhtiö. Teemme sijoituksia koko Suomessa ja kohdeyhtiöidemme toiminta ulottuu useille toimialoille Suomessa ja kansainvälisesti. Tavoitteenamme on luoda omistajillemme arvoa ja vahvistaa kotimaisten yritysten kilpailukykyä, kasvua ja uusiutumista. Tätä tavoitetta toteutamme infrastruktuuri-, private equity- ja tasesijoituksilla.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut16.06.

202526e27e
Liikevaihto167,4136,0140,4
kasvu-%−25,4 %−18,8 %3,2 %
EBIT (oik.)10,58,19,7
EBIT-% (oik.)6,3 %6,0 %6,9 %
EPS (oik.)0,420,160,25
Osinko0,100,100,11
Osinko %2,2 %2,7 %3,0 %
P/E (oik.)10,722,414,4
EV/EBITDA8,711,013,1
NAV246,3236,5246,3
NAV per osake9,669,279,66
P/NAV46,3 %39,4 %37,8 %

Foorumin keskustelut

Listautumisannin yhteydessä Novapoliksesta käytettiin ”infrasijoitus”-nimitystä, vaikka jo silloin kyse oli mielestäni vähintään hyvin venytetyst...
24 minuuttia sitten
- mutu_sijoittaja
1
Tässä on Fransin pikakommentit H1-tuloksesta KPY:n ensimmäinen listautumisen jälkeinen tulosraportti oli odotuksiamme vaisumpi, kun tulos alitti...
7 tuntia sitten
- Sijoittaja-alokas
3
Tässä on Fransin etkoilut, kun KPY kertoo H1-tuloksestaan torstaina 27.8. Kyseessä on KPY:n ensimmäinen tulosraportti kesäkuisen listautumisen...
25.8.2026 klo 7.20
- Sijoittaja-alokas
1
Toki analyysin kirjoitushetkestä (16.6) kurssi on tullut vielä 10% alaspäin. Volyymit tosin melko maltilliset.
28.7.2026 klo 12.27
- Camelride
1
Inderesin raportista: “Ennustamme osuuskorkotuoton olevan 2-3 % lähivuosina. Ennusteissamme jakosuhde nousee vajaaseen 60 %:iin suhteutettuna...
28.7.2026 klo 10.02
- Hodl_the_door
4
KPY:tä saa nyt jo alle 4€ hintaan ja tuntuu, että loppua laskulle ei näy. Näillä hinnollla tasealennus on luokkaa 0,6x (realisestikin n.0,5x...
22.7.2026 klo 9.33
- Camelride
3
KPY:n hallituksen puheenjohtaja Juha Yrjänheikki lisäsi omistustaan 1 227 osuudella tänään: KPY osk: Johdon liiketoimet (Juha Yrjänheikki) -...
13.7.2026 klo 10.07
- Big Lynx
5