Lassila & Tikanoja Q2’25 -pikakommentti: Vahva kvartaali, jakautuminen vahvistettiin
L&T:n oik. liiketulos parani vertailukaudesta ja ylitti odotuksemme, vaikka liikevaihto laski odotetusti hieman. Yhtiö piti ohjeistuksensa ennallaan eli odottaa oik. liiketuloksen olevan samalla tasolla tai parempi. Yhtiö myös vahvisti suunnitelmansa jakautua kahdeksi pörssiyhtiöksi vuoden vaihteessa ja julkisti uusien yhtiöiden taloudelliset tavoitteet. Näissä ei ensisilmäyksellä ollut suuria yllätyksiä.
| Ennustetaulukko | Q2'24 | Q2'25 | Q2'25e | Q2'25e | Erotus (%) | 2025e | |
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Konsensus | Tot. vs. inderes | Inderes | |
| Liikevaihto | 199 | 196 | 196 | 197 | 0 % | 767 | |
| Liikevoitto (oik.) | 12,7 | 14,9 | 13,0 | 13,9 | 15 % | 46,7 | |
| Liikevoitto | 11,0 | 13,0 | 12,0 | 13,9 | 8 % | 44,7 | |
| EPS (raportoitu) | 0,19 | 0,21 | 0,21 | 0,22 | 2 % | 0,84 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -4,0 % | -1,5 % | -1,9 % | -1,3 % | 0,4 %-yks. | -0,6 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 6,4 % | 7,6 % | 6,6 % | 7,1 % | 0,9 %-yks. | 6,1 % | |
Lähde: Inderes & Bloomberg, 3 analyytikkoa (konsensus)
Liikevaihto laski odotetusti
L&T:n liikevaihto laski odotuksemme mukaisesti noin 2 % Q2:lla sekä raportoiduilla luvuilla että orgaanisesti. Kiertotaloustoiminnoissa liikevaihto laski 5 %, kun ennustimme 2 % laskua. Lasku johtui odotetusti kierrätys- ja jätehuollon vaisusta markkinasta sekä prosessipuhdistuksen vahvasta vertailukaudesta. Kiinteistöpalvelut Suomi -segmentin liikevaihto laski odotuksemme mukaisesti 3 % L&T:n keskittyessä edelleen kannattavuuden parantamiseen. Ruotsin Kiinteistöpalveluissa yhtiö kasvoi yllättäen yli 10 % uusien asiakkaiden myötä, kun odotimme vertailukauden tasoista liikevaihtoa.
Oikaistu liiketulos kasvoi odotuksia enemmän Suomen Kiinteistöpalveluiden vetämänä
L&T:n oik. liiketulos parani 14,9 MEUR:oon, kun ennustimme sen pysyvän lähellä vertailukauden 13 MEUR:n tasoa. Segmenttikohtaisesti Ruotsin Kiinteistöpalveluiden tappiot pienenivät vertailukaudesta, mutta olivat kuitenkin odotuksiamme suuremmat (-1,6 MEUR vs. Inderes: 1 MEUR, Q2’24: -2,5 MEUR, Q1’25: -1,5 MEUR) hyvästä liikevaihdon kehityksestä huolimatta. Suomen Kiinteistöpalvelut sen sijaan jatkoivat vahvaa tuloskehitystä ja teki peräti 4,1 MEUR oik. liikevoittoa, kun vertailukausi oli 2,0 MEUR ja odotimme pientä heikentymistä. Kiertotaloustoiminnot tekivät odotetusti noin vertailukauden tasoisen tuloksen.
Ohjeistus toistettiin, tulosparannus hyvässä vauhdissa
L&T toisti ohjeistuksensa eli liikevaihdon arvioidaan olevan samalla tasolla ja oik. liikevoiton samalla tasolla tai parempi edellisvuoteen nähden. Ennustimme ennen Q2-raporttia liikevaihdon laskevan 1 %, mutta oik. liiketuloksen paranevan 47 MEUR:oon vertailukauden 43 MEUR:sta. Vahvan tuloksen myötä tulosennusteessamme on nousupainetta. L&T on parantanut alkuvuonna oik. liikevoittoaan noin 5 MEUR ja siten ohjeistuksen alalaita (”samalla tasolla”) alkaa näyttämään varovaiselta.
Yhtiön hallitus päätti jakautumisesta
L&T tiedotti aamulla myös sen hallituksen päättäneen yhtiön jakautumisesta aiemman suunnitelman mukaisesti. Yhtiöstä irrotetaan kiertotaloustoiminnot uudeksi yhtiöksi, jonka nimeksi tulee Lassila & Tikanoja, Kiinteistöpalveluiden jäädessä teknisesti nykyiseen yhtiöön, jonka nimi kuitenkin muutetaan Luoteaksi. Jakautuminen on määrä vahvistaa joulukuun alussa ylimääräisessä yhtiökokouksessa ja se tulisi voimaan vuodenvaihteessa. Yhtiö julkisti tänään myös uudet taloudelliset tavoitteet jakautuville yhtiöille.
Uuden Lassila & Tikanojan eli kiertotaloustoimintojen osalta ne ovat:
- Liikevaihdon keskimääräinen vuosikasvu 6 % keskipitkällä aikavälillä
- Oikaistu EBITA -marginaali 11 % keskipitkällä aikavälillä
- Nettovelka / oik. käyttökate 1.5x-2,5x
- Osingonjako vähintään 50 % tuloksesta
Ja vastaavasti Luotean eli Kiinteistöpalveluiden osalta:
- Liikevaihdon keskimääräinen vuosikasvu 4-5 % keskipitkällä aikavälillä
- Oikaistu EBITA -marginaali yli 5 % keskipitkällä aikavälillä
- Operatiivinen vapaa kassavirta yli 90 % EBITA:sta keskipitkällä aikavälillä
- Osingonjako vähintään 50 % tuloksesta
Konsernin nykyinen kasvutavoite on 5 % sisältäen sekä orgaanisen että epäorgaanisen kasvun. Mielestämme sekä nykyinen että uudet kasvutavoitteet ovat haastavia pelkästään orgaaniselle kasvulle ja ne luultavasti sisältävät myös epäorgaanisen kasvun. Kiertotaloustoimintojen 6 %:n kasvutavoite vastaa sen viimeisen viiden vuoden kasvua yritysostot huomioiden.
Marginaalien suhteen tavoitteet ovat varsin odotettuja, kiertotaloustoimintojen ollessa jo lähellä tavoitetasoa, kun taas Kiinteistöpalveluilla on runsaasti parannettavaa tappiollisissa Ruotsin toiminnoissa, Suomen ollessa jo tavoitetasolla. Myös Kiertotaloustoimintojen velkatavoite on odotetun kaltainen. Kiinteistöpalveluiden uskomme pyrkivän pysymään nettovelattomana ja kassavirtatavoite kuvaa yhtiön luonnetta pääomakevyenä kassavirtaa luovana liiketoimintona. Käsittelimme mahdollisia uusia tavoitteita myös kesällä julkaistussa laajassa raportissa.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
