Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Loihde tiedotti torstaina toteuttaneensa BLC Turva -yrityskaupan ja samalla luopuvansa vuoden 2026 taloudellisesta ohjeistuksestaan. Ohjeistuksen poisveto tässä vaiheessa vuotta ei ole mielestämme yllättävää suuren yrityskaupan toteutuessa, ja BLC Turvan liiketoiminta on hyvin loppuvuosipainotteista. Emme olleet aiemmin sisällyttäneet BLC Turvaa lukuihimme aikatauluepävarmuuden vuoksi, joten kaupan toteutuminen ja yhtiön yhdistäminen lukuihin muuttavat lähiaikojen ennusteitamme selvästi. Päivitämme ennusteemme lähiaikoina.
Loihde osti BLC Turvan koko osakekannan, ja kauppa astui voimaan 1.10.2026. Osana kauppahinnan maksua toteutettiin odotustemme mukaisesti suunnattu osakeanti myyjälle. Järjestely on mielestämme Loihteelle strategisesti erittäin merkittävä, sillä se nostaa yhtiön Suomen markkinajohtajaksi sähköisessä turvateknologiassa ja rakenteellisessa turvallisuudessa. Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) asetti aiemmin kaupan ehdoksi liiketoimintojen divestoinnit, joiden yhteenlaskettu liikevaihto on hieman alle 10 MEUR, mutta tällä ei yhtiön mukaan ole merkittävää vaikutusta yrityskaupan yli 3 MEUR:n synergiatavoitteeseen. Integraatioprojekti käynnistyy välittömästi, ja sen arvioidaan valmistuvan vuoden 2028 loppuun mennessä. Integraatioprojektin myötä syntyvät kustannussäästöt ja muut yrityskaupan hyödyt toteutuvat vaiheittain. Integraatiotyön onnistuminen onkin nähdäksemme lähivuosien keskeisin arvonluonnin ajuri. Loihde on aiemmin kommentoinut integraatiokulujen olevan kokonaisuutena noin 3 MEUR. Olemme kommentoineet yrityskauppaa laajalti aiemmin täällä.
Loihteen aiempi ohjeistus odotti konsernin liikevaihdon ja oikaistun käyttökatteen kasvavan tai olevan edellisvuoden tasolla vuonna 2026. Yhtiö perusteli ohjeistuksesta luopumista puhtaasti sillä, että pitkän KKV-käsittelyn ja aiemman kilpailuasetelman vuoksi se on voinut tutustua ostetun yhtiön tietoihin vain rajallisesti, eikä tarkkaa ohjeistusta voida siksi vielä antaa.
Mielestämme ohjeistuksen vetäminen pois ei ole tässä vaiheessa vuotta yllättävää, kun otetaan huomioon ostetun kokonaisuuden merkittävä kokoluokka ja se, että vuotta on jäljellä enää yksi kvartaali. BLC Turvan liiketoiminta on hyvin loppuvuosipainotteista, mikä korostaa tätä. Se viittaa nähdäksemme myös siihen, että BLC Turvan sisäisessä talousseurannassa ja raportoinnissa on parannettavaa pörssiyhtiön vaatimusten täyttämiseksi, mikä on varsin tyypillistä tällaisissa kaupoissa.
Yhtiö kommentoi, että vanhan rakenteen mukainen liiketoiminta on kehittynyt suunnitelmien mukaisesti ja sen näkymät loppuvuodelle ovat ennallaan. Yhtiö aikoo antaa uuden ohjeistuksen vuodelle 2027 ja päivitetyt keskipitkän aikavälin tavoitteet alkuvuonna 2027. Rivien välistä luettuna tämä viittaa mielestämme myös siihen, että yhtiö saattaa antaa vuoden 2027 ohjeistuksen jo ennen Q4-raporttia.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille