Martela: Odotamme vielä oikean hetken lyöntiä
Martela julkisti perjantaina Q3-raporttinsa, joka oli kirkkaasti alas painettuja odotuksiamme parempi. Takapakkia ottaneen pandemiatilanteen takia lyhyen tähtäimen toimintaympäristö on kuitenkin edelleen epävarmuuksien värittämä ja tuloskäänteen etenemiseen liittyvät riskit ovat koholla. Tätä mukaillen toistamme vähennä-suosituksemme, sillä emme pidä osakkeen seuraavan 12 kuukauden tuotto/riski-suhdetta riittävä. Tavoitehintamme nostamme kuitenkin 2,50 euroon (aik. 2,30 euroa) lähivuosien ennustetarkistuksia heijastellen.
Odotuksiamme parempi suoritus
Martelan liikevaihto laski Q3:lla 7 % 24,2 MEUR:oon, mikä ylitti jyrkkää volyymisukellusta odottaneen ennusteemme reippaasti. Liikevaihdon laskun taustalla oli odotetusti koronapandemia, jonka kysyntää laskeneet vaikutukset näkyivät voimakkaimmin päämarkkina-alueiden ulkopuolella. Pohjoismaissa liikevaihdon lasku oli sen sijaan huomattavasti loivempaa, vaikka arviomme mukaan erityisesti yksityisen sektorin ohjausasetukset säilyivät läpi kvartaalin hyvin puolustuspainotteisina. Pohjoismaiden olosuhteisiin nähden hyvän suorituksen taustalla on arviomme mukaan ollut Suomen julkinen sektori ja erityisesti vahvoihin toimitusvirtoihin kirineet oppimisympäristöratkaisut. Martela ylsi Q3:lla 1,0 MEUR:n liikevoittoon ja ylitti liiketappiota odottaneen ennusteemme näyttävästi. Vakaana säilynyttä tulostasoa tukivat vertailukaudesta hieman petrannut myyntimix, kvartaalin aikana toteutetut sopeutustoimet sekä viime vuonna käynnistetyn 4 MEUR:n säästöohjelman jo toteutuneet vaikutukset. Rahoituserien ja pienten verojen jälkeen yhtiön osakekohtainen tulos asettui 0,16 euroon.
Teimme pieniä ennustenostoja lähivuosien tuloksiin
Martela toisti kuluvan vuoden ohjeistuksensa ja odottaa koko vuoden 2020 liikevaihdon heikkenevän selvästi ja liikevoiton heikkenevän edellisvuodesta. Vaikka yhtiön Q3-suoritus oli hyvä jatkumo Q2:n puolustuspelille ja toimintaympäristö pysytteli odotuksiamme pirteämpänä, pitää koronapandemian toisen aallon konkretisoitunut riski loppuvuoteen liittyvät epävarmuudet vielä ikävän korkealla. Tätä heijastellen tarkistimme kuluvan vuoden ennusteitamme vastaamaan paremmin viimeisimmän päivityksemme jälkeen heikentynyttä loppuvuoden näkymää. Odotamme nyt koko vuoden liikevaihdon laskevan 14 % 91 MEUR:oon ja liiketappion nousevan 2,2 MEUR:oon toteutettujen kulu- ja tehostustoimien kompensoidessa osaa volyymilaskun negatiivisista vaikutuksista. Ensi vuodelta odotamme pirteämpää menoa niin liikevaihdon kuin tuloksenkin osalta, joskin vallitsevasta tilanteesta johtuen alkuvuoden mahdollisuudet ovat vielä hämärän peitossa. Keskeisimmät ensi vuoteen katsovat riskit liittyvät liikevaihtorivin kehitykseen, joka on Martelan suhteellisen korkean myyntikatteen myötä kriittinen ajuri myös tuloksenteon ja siten käänteen oikeansuuntaisen etenemisen kannalta.
Kärkymme vielä parempaa kääntöpaikkaa
Martelan kuluvan vuoden tulosrivit eivät ole tulospohjaisen hinnoittelun kannalta käyttökelpoisia, kun taas ensi vuodelle odottamallamme tulosparannuksella kertoimet ovat kohtuullisen korkeita (2021e: P/E 16x ja EV/EBIT 10x). Vaikka yhtiö on operoinut koronamaastossa odotuksiamme paremmin ja luonut omilla toimilla hyvää pohjaa tuloskäänteen eteenpäin viemiseksi, liittyy pandemiatilanteen selkenemiseen ja käänteen etenemisen kannalta tärkeään volyymikehitykseen edelleen huomattavaa epävarmuutta. Tämä kokonaisuus huomioiden osakkeen seuraavan 12 kuukauden tuotto/riski-suhde ei mielestämme mukaan ole vielä riittävän hyvä.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
Martela
Martela on vuonna 1945 perustettu käyttäjälähtöisten työ- ja oppimisympäristöjen suunnitteluun ja toimittamiseen erikoistunut palveluyhtiö. Martelan tarjoama on kokonaisvaltainen, sillä yhtiön portfolio kattaa yksittäisten kaluste-, suunnittelu- ja sisustusratkaisuiden lisäksi myös kohdetilojen elinkaaripalvelut. Päämarkkina-alueita yhtiölle on Suomi, Ruotsi ja Norja, minkä lisäksi he myyvät ratkaisuja jälleenmyyjäverkostonsa kautta. Tuotanto sijaitsee Suomessa ja Puolassa.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut08.11.2020
2019 | 20e | 21e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 106,2 | 90,9 | 94,6 |
kasvu-% | 3,0 % | −14,4 % | 4,1 % |
EBIT (oik.) | −1,1 | −2,2 | 1,6 |
EBIT-% (oik.) | −1,1 % | −2,4 % | 1,7 % |
EPS (oik.) | −0,40 | −0,77 | 0,15 |
Osinko | 0,00 | 0,00 | 0,10 |
Osinko % | 14,5 % | ||
P/E (oik.) | - | - | 4,55 |
EV/EBITDA | 6,32 | 3,10 | 1,49 |
