Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Martelan tiistaina järjestetty ylimääräinen yhtiökokous hyväksyi odotetusti hallituksen ehdotukset osakesarjojen yhdistämisestä sekä valtuutuksesta päättää suunnatusta osakeannista. Päätökset syntyivät yhtiön suurimpiin omistajiin kuuluvan ja kilpailijan läheistahona toimivan Isku Inspiran vastustuksesta huolimatta. Tulevassa annissa kerättävät varat parantavat selvästi Martelan edellytyksiä kestävän tuloskäänteen toteuttamiseksi. Päivitämme osakesarjojen yhdistymisestä aiheutuvan laimennusvaikutuksen ennusteisiimme sen toteutuessa ja huomioimme suunnatun annin vaikutukset koon ja ajoituksen selkeytyessä.
Yhtiökokous päätti yhdistää Martelan A- ja K-osakesarjat siten, että jatkossa yhtiöllä on vain yksi osakesarja, jonka jokainen osake tuottaa yhden äänen. Yhdistämisen yhteydessä listaamattomat K-osakkeet muunnetaan A-osakkeiksi suhteessa 1:1. K-osakkeiden omistajille kompensoidaan äänivallan menetys suunnatulla maksuttomalla osakeannilla, jossa neljää K-osaketta kohden annetaan yksi uusi osake. Annettavien osakkeiden enimmäismäärä on 151 200 kappaletta. Pidämme osakesarjojen yhdistämistä tervetulleena askeleena, sillä se yksinkertaistaa yhtiön omistusrakennetta ja tekee yhtiön osakkeista aiempaa houkuttelevampia. Kompensaatioannista aiheutuva laimennusvaikutus on kokonaiskuvassa hyvin marginaalinen verrattuna varsinaisen rahoitusannin merkittävään kokoon.
Yhtiökokous valtuutti Martelan hallituksen päättämään enintään 17,8 miljoonan uuden osakkeen suunnatusta annista 0,45 euron merkintähinnalla. Valtuutus hyväksyttiin selvällä enemmistöllä (noin 74 % osakkeista ja 95 % äänistä) Isku Inspiran ennakkoäänestyksessä ilmaisemasta vastustuksesta huolimatta.
Kuten olemme aiemmin todenneet, Martelan oma pääoma on negatiivinen ja taseasema erittäin kireä, minkä vuoksi suunniteltu 5–8 MEUR:n pääomaruiske on liiketoiminnan jatkuvuuden ja tuloskäänteen kannalta kriittinen. Vaikka anti moninkertaistaa yhtiön osakemäärän nykyisestä noin 4,6 miljoonasta ja johtaa annin ulkopuolelle jäävien omistajien rajuun laimentumiseen, se poistaa operatiivista toimintaa häiritsevän akuutin rahoitusriskin. Hallituksella on nyt valtuudet toteuttaa anti loppuvuoden aikana, ja jäämme odottamaan tarkempia tietoja annin lopullisesta koosta ja aikataulusta ennen sen sisällyttämistä ennusteisiimme.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille