Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Nexstim tiedotti tiistaina saaneensa jakelijaltaan uuden kymmenen NBS 6 -laitteiston tilauksen. Laitteistot toimitetaan kuluvan vuoden toisen vuosipuoliskon aikana. Nexstimin uutisvirta on ollut positiivista viime aikoina, sillä se tiedotti vain kuukausi sitten vastaavasta kymmenen laitteiston tilauksesta todennäköisesti samalta jakelijalta. Toistuva suuri tilaus vahvistaa käsitystämme jakelukanavan hyvästä vedosta ja tuo merkittävää tukea kuluvan vuoden ennusteillemme.
Tiedotteen mukaan tilatut laitteistot sisältävät edellisen tilauksen tavoin sekä diagnostiikka- että terapiaominaisuuksia. Vaikka Nexstim ei nimennyt tiedotteessa jakelijaa, pidämme todennäköisenä, että kyseessä on yhtiön strateginen kumppani Brainlab. Kesäkuussa tiedotettu ensimmäinen kymmenen laitteiston tilaus oli jo Nexstimin historian suurin, ja nyt saatu toinen vastaava tilaus on erittäin vahva signaali yhteistyön nopeasta skaalautumisesta. Viime vuonna Nexstim toimitti yhteensä 37 laitteistoa, joten arviomme mukaan pelkästään tämän jakelijan kautta kuluvalle vuodelle tilatut 20 laitteistoa edustavat yhtiön mittakaavassa suurta volyymia. Tämä vahvistaa luottamustamme siihen, että Brainlab-yhteistyö tuottaa tulosta jo varsin nopealla aikataululla.
Nyt tilatut kymmenen laitteistoa toimitetaan kokonaisuudessaan H2:n aikana. Olemme odottaneet laitteistomyynnin piristyvän huomattavasti loppuvuotta kohden, ja tämä tilaus yhdistettynä edelliseen tuo katetta odotuksillemme. Odotamme yhtiön koko vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan vajaat 16 % 12,7 MEUR:oon. Alustavan arviomme mukaan yhtiöllä onkin nyt hyvät edellytykset yltää ennustamaamme kasvuvauhtiin, ja ennusteissamme saattaa olla pientä nousupainetta.
Näiden tilauksien lisäksi Nexstim sai heinäkuun alussa Malesian myyntiluvan NBS System 6:lle ja kirjasi pian ensimmäisen kauppansa maassa, mikä avaa uuden markkinan Kaakkois-Aasiassa. Lisäksi Health Canadan laajennettu hyväksyntä ulottaa NBS 6:n käyttöaiheet Kanadassa masennuksen (MDD) lisäksi diagnostiikkaan ja krooniseen neuropaattiseen kipuun. Nämä tukevat kuvaa yhtiön laajentumisesta uusille markkinoille ja uusiin käyttöaiheisiin.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille