NoHo Q3: Koronarokote tuo valoa taivaanrantaan
NoHo Partners julkaisi tänään kaksijakoisen raportin. Itse Q3-numerot olivat odotuksia paremmat, mutta lyhyen aikavälin näkymät olivat kuitenkin selvästi odotuksia heikommat. Koronarokoteuutinen tuo kuitenkin valoa yhtiön taivaanrantaan ja nykytiedon valossa liiketoiminnan normalisoitumisen pitäisi tapahtua H2’21 aikana. Rahoitusriskien pysyessä edelleen hallinnassa painaa pidemmän tähtäimen tulospotentiaali meidän vaakakupissa lyhyen aikavälin riskejä enemmän. Yhtiön 10.00 alkava webcast on katsottavissa täältä.
NoHon Q3-liikevaihto oli ennakkotietojen mukaisesti 56 MEUR (Q3’19: 76,7 MEUR). Liikevoitto oli 2,9 MEUR ja selvästi odottamaamme 1,5 MEUR:n liiketappiota parempi. Taustalla oli odotuksia suuremmat valtioiden tuet (1,7 vs. 1,0 MEUR), aamulla tuloksensa raportoineen osakkuusyhtiö Eezyn selvästi odotuksia parempi tulos sekä NoHon odotuksia parempi operatiivinen tehokkuus. Kokonaisuuden kannalta Q3:n tuloksella tai liikevaihdolla ei kuitenkaan ole oleellista merkitystä sijoittajien kannalta.
Yhtiön taseasema ei katsauskaudella parantunut vastoin odotuksiamme, vaan nettovelka ilman IFRS16 -vuokravastuita oli Q2 tasolla 149 MEUR:ssa. Yhtiö oli itse aiemmin indikoinut, että se kykenisi loppuvuoden aikana lyhentämään velkaa, mutta syyskuun lopussa nopeasti heikentynyt kysyntä on jälleen painanut käyttöpääomaa. NoHon likvidit varat olivat Q3 lopussa edelleen hyvällä tasolla noin 28 miljoonassa euroa. Yhtiö maksoi katsauskaudella pois 8 MEUR yritystodistuksia ja sillä ei ole käsityksemme mukaan tulossa merkittäviä lainoja maksuun ennen huhtikuuta, jolloin yhtiön viime kevään hätärahoituspaketti erääntyy.
Rahoituksen osalta yhtiö vaikuttaa hyvin luottavaiselta ja toteaa raportissa, että ”johdon näkemyksen mukaan käynnissä olevat neuvottelut saadaan loppuun tammikuun 2021 aikana, ja tämän jälkeen konsernin rahoitus on turvattu vähintään vuoden 2021 loppuun saakka.” Tulkintamme mukaan yhtiö hakee velkojilta nykyisen rahoituspaketin pidentämistä ainakin ensi vuoden loppuun asti. Tämä on loogista, sillä nykytiedon valossa yhtiö pääsee asteittain normalisoimaan liiketoimintaansa H2’21 aikana. Etenkin koronarokoteuutisen jälkeen pidämme rahoitusneuvotteluihin liittyviä riskejä selvästi aiempaa pienempinä.
Näkymät ovat raportin teeman mukaisesti kaksijakoiset. Lyhyen aikavälin näkymät ovat hyvin synkät, kun toinen aalto ja rajoitukset runtelevat yhtiön liiketoimintaa. Lokakuussa yhtiön volyymi (12 MEUR tai 56 % vuodentakaisesta) sekä negatiivinen kassavirta olivat linjassa ennusteemme kanssa. Kausiluontoisesti vahva marraskuu on tällä hetkellä jäämässä volyymiltään alle 50 %:iin vuodentakaisesta ja operatiivinen kassavirta on samalla painumassa negatiiviseksi. Nykytiedon valossa pidämmekin hyvin todennäköisenä, että yhtiön koko Q4 jää kassavirraltaan negatiiviseksi ja näin ollen myös aiemmat haaveet nettovelan lyhentämisestä H2’20 aikana voidaan unohtaa. Myös alkuvuoden osalta näkymä on synkkä toisen aallon sekä kausiluontoisen heikkouden johdosta.
Eilinen uutinen koronarokotteesta tuo kuitenkin selvää valoa yhtiön näkymiin. Yhtiö odottaa markkinan palautuvan normaaliksi H2’21 aikana, mikä on linjassa omien ajatustemme kanssa. Näin ollen yhtiö voisi hyvin olla ns. täydessä tulosvauhdissa jälleen 2022. Yhtiö korostaa raportissaan useampaan otteeseen kriisin aikana tehtyjä merkittäviä kulusäästöjä sekä niiden mukanaan tuomaa korkeampaa kannattavuuspotentiaalia. Tästä osoituksena yhtiön Suomen liiketoimintojen 7,3 %:n liikevoittomarginaali Q3:lla, joka on hämmästyttävän vahva taso suhteellisen matala volyymi huomioiden.
Sisäänkirjautuminen vaadittu
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille
NoHo Partners
Noho Partners Oyj on vuonna 1996 perustettu suomalainen ravintola-alan palveluihin erikoistunut konserni, joka harjoittaa ravintolaliiketoimintaa Suomessa, Tanskassa ja Norjassa. Yhtiön tunnettuja ravintolakonsepteja ovat mm. Elite, Savoy, Teatteri, Yes Yes Yes, Stefan’s Steakhouse, Palace, Löyly, Hanko Sushi ja Cock's & Cows.
Lue lisää yhtiösivullaTunnusluvut04.10.2020
2019 | 20e | 21e | |
---|---|---|---|
Liikevaihto | 272,8 | 175,7 | 216,5 |
kasvu-% | −15,6 % | −35,6 % | 23,2 % |
EBIT (oik.) | 30,6 | −15,8 | 10,9 |
EBIT-% (oik.) | 11,2 % | −9,0 % | 5,0 % |
EPS (oik.) | 2,35 | −1,03 | 0,09 |
Osinko | 0,00 | 0,00 | 0,10 |
Osinko % | 1,1 % | ||
P/E (oik.) | 4,39 | - | 103,78 |
EV/EBITDA | 6,28 | 13,93 | 8,61 |
