Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Optomed tiedotti torstaina saaneensa Yhdysvalloista noin 1,8 MEUR:n tilauksen seulontapalvelun tarjoajalta. Tilaus koskee laitemyyntiä ilman tekoälypalvelua, ja se toimitetaan kuluvan vuoden toisella puoliskolla. Uutinen on yhtiön mittakaavassa erittäin suuri, ja se tuo kaivattua helpotusta Q1:llä heikosti sujuneeseen laitemyyntiin. Tilaus on selvästi odotuksiamme suurempi yksittäinen kauppa, ja se antaa tukea Laitteet-segmentin kuluvan vuoden ennusteellemme, jota leikkasimme reilusti Q1-päivityksen yhteydessä.
Tilauksen kokoluokka (1,8 MEUR) on Optomedille suuri. Kauppa on yhtiön mittakaavassa merkittävä suhteutettuna Laitteet-segmentin alkuvuoden 1,1 MEUR:n liikevaihtoon (-30 % v/v) tai koko vuoden 17,6 MEUR:n liikevaihtoennusteeseemme. Optomedin Q1-raportti oli Laitteet-segmentin osalta raju pettymys Yhdysvaltain seulontakorvausmuutoksiin liittyneen epävarmuuden lykätessä asiakkaiden investointeja. Nyt saatu tilaus osaltaan hälventää tätä epävarmuutta, mikä näkyi myös torstaina osakkeen kurssinousuna. Yhtiö kuitenkin toisti kuluvan vuoden ohjeistuksensa liikevaihdon kasvusta, joten isoa kuvaa saatu tilaus ei täysin muuta.
On tärkeää huomata, että tilaus koskee puhtaasti laitemyyntiä ilman jatkuvaa tekoäly- tai ohjelmistotulokomponenttia. Optomedin pitkän aikavälin sijoitustarina ja arvonluonti nojaavat edelleen vahvasti Aurora AEYE -kokonaisratkaisun kaupallistamiseen ja toistuvaan laskutukseen Yhdysvalloissa. Vaikka tämä kauppa ei suoranaisesti edistä kyseistä strategista keihäänkärkeä, se on yhtiön nykytilanteessa erittäin tärkeä. Optomedin liiketoiminnan rahavirta oli Q1:llä heikko ja kassasta paloi 2,2 MEUR, mikä laski kassan 7,8 MEUR:oon ja nosti yhtiön riskiprofiilia. Tämän kokoluokan laitetilaus tukee yhtiön rahoitusasemaa ja antaa sille lisäaikaa tekoälystrategian skaalaamiseen.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille